Proje Tamamlamama Sorunu

Centeglassered

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok büyük bir sorunum var o da şu; başladığım 100 tane projeden yalnızca 2-3 tanesini bitirdim. Onlarda bu işe ilk başladığım zamanda yaptığım çok basit şeyler. Bu konuda moral verebilecek var mı? Siz nasıl projelerinize bağlı kalıyorsunuz? Mesela şu an bir kaç gün ardışık olarak çalıştığım ve bir kaç gündür hiç yüzüne bile bakmadığım projemi bugün sil baştan başlamak istiyorum. (Meraklısına GitHub Bağlantısı) Önerisi olan?

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Kişisel olarak ben aklımdaki bir projeyi bitiremediğim zaman psikolojik olarak rahat edemiyorum. "Programlama yeteneklerin bu projeyi bitirecek kadar iyi değil mi yoksa?" gibi sorular sürekli kafamdan geçip beni rahat bırakmazlar. Kafamdaki o soruları soran şeyi(artık her neyse) haksız çıkarmak için hırs yapıp o an üzerinde uğraştığım şeyi mutlaka bitiririm.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
aklındaki her şeyi Trello gibi bir yere yaz, sonra yapmaya başla. Projenin bitmesine yaklaşırken önceden bitirdiklerin motivasyon sağlar.

Dantero

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Peşini bırakma :)

Centeglassered

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Demesi kolay ama yaparken öyle değil.

Bazı sistemler kontrolümden çıkınca bir virüs gibi bütün programa yayıldığı aklıma geliyor ve tekrardan temiz olarak yapmak istiyorum. Mesela bütün floatlar 11 değil de 11F di sonra gidip hepsini 11.0F e çevirdim falan.

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Demesi kolay ama yaparken öyle değil.

Bazı sistemler kontrolümden çıkınca bir virüs gibi bütün programa yayıldığı aklıma geliyor ve tekrardan temiz olarak yapmak istiyorum. Mesela bütün floatlar 11 değil de 11F di sonra gidip hepsini 11.0F e çevirdim falan.
Bazı hataların kontrolden çıkması durumunda bütün kodu en baştan yazmak istemek benim de yaşadığım bir durumdur ama tavsiyem kodu en baştan yazmak yerine gerekirse kodu breakpoint ile tek tek işleterek hataları bulmaya çalış. Var olan koddaki hataları bulmaya çalışmak kodu en baştan yazmaktan her zaman daha faydalıdır. Zaten öyle yaparsan yanlış uyguladığın bir yöntemi gördüğünde direk olarak iskeletini yazmış olduğun koddan değiştirirsin en baştan yazmak yerine. Bakıldığında zaman açısından da daha avantajlı bir yöntem bence.

Nobody01

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Mükemmeliyetçilik ile alakalı bir rahatsızlık, malum şirketler sorar işlerinizde mükemmeli mi tercih edersiniz basitliği mi falan diye ki yazılım konusunda hem avantajları hem dezavantajları olan bir durumdur. Eğer ki kolay sıkılmıyorsanız bir şeyler yaparken mükemmel yapmaya çalışacağınızdan ötürü hatasız ve en kullanışlı şekilde bitireceksinizdir tabi normalden daha fazla vakit harcayarak. Bende yavaş yavaş kırıyorum bu problemi zira büyük projeleri mükemmel hale getirmek imkansız denilecek türden. Kendi kendime diyorum ben bunu bu kadar profesyonel, en ince ayrıntısına kadar yapacağım da kaç kişi kullanacak diye sonra basit bir şekilde yapıyorum. Fazla zorlamanın bir anlamı yok yani :D

AKagNA

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Mükemmeliyetçilik ile alakalı bir rahatsızlık, malum şirketler sorar işlerinizde mükemmeli mi tercih edersiniz basitliği mi falan diye ki yazılım konusunda hem avantajları hem dezavantajları olan bir durumdur. Eğer ki kolay sıkılmıyorsanız bir şeyler yaparken mükemmel yapmaya çalışacağınızdan ötürü hatasız ve en kullanışlı şekilde bitireceksinizdir tabi normalden daha fazla vakit harcayarak. Bende yavaş yavaş kırıyorum bu problemi zira büyük projeleri mükemmel hale getirmek imkansız denilecek türden. Kendi kendime diyorum ben bunu bu kadar profesyonel, en ince ayrıntısına kadar yapacağım da kaç kişi kullanacak diye sonra basit bir şekilde yapıyorum. Fazla zorlamanın bir anlamı yok yani :D
Mükemmelliyetçilik sıkıntılı olay ya. Bende de var. :D