Sunucular Hakında Sıkça Sorulan Sorular

ismkdc

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Evet arkadaşlar bilmeyen arkadaşlar için sıkca sorulan sorulardan birkaç soruyu cevaplamak istedim.Ek olarak sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz. :)

Dedicaded nedir?
Deditaded datacenterda bulunan özel makinelerdir deditadedlar özel yazılımlarla bölünerek vps vdsler elde edilir.

Vps vds farkı nedir?
Vps:virtual private server(özel sanla sunucu) vds:virtual dedicated server(özel donanımsal sunucu)
Evet arkadaşlar çoğumuzun merak ettiği vds vps ayrımı şöyle bir örnekle anlamak gerekirse diyelim ben hostcuyum 6 gb ramli makinem var gerçek bir makine bu vds vps değil dedicated.Şimdi siz'e diyelim 5gb ramli bir vps sattım diğer başka bir arkadaşada 2 gb ramli bir makine sattım ama 5+2=7 ee? benim makinem 6gb ramliydi nasıl oluyor şöyle oluyor arkadaş vps dediğimiz çözümün rami paylaşımdır o sizin 5gb ramli makinenizi bu 2gb rami olan arkadaş siz o 5gbnin hepsini kullanmadınız zaman sizin raminizden kullanabilir doğal olarak o sizin raminizden kullanıyorken sizde o rami kullanamasınız tabi ben 1gb fazladan yazdım bu hostcunun insiyatifine kalmış 4gb ramli sunucuya 2 tane 4gb vps kurabilir..Fakat vds'de bu olay böyle değildir 4gb ram alırsanız 4gb sadece sizin olur sizden başkası o rami kullanamaz bu yüzden vds daha iyidir fakat biraz daha tuzludur.

Lokasyon seçimi?
Şimdi arkadaşlar sunuculara bakarken görüyosunz işte Fransa loskayon, İngiltere lokasyon, Türkiye loskasyon vs. genelde fransa en ucuzudur ama türkiye'nin interneti belli diyelim fransa aldınız lag'tan oynuyamassın o sunucudan verim almassınız hayır gelmez yani isterse 10gb ramli olsun :) onun için minecraft server için Türkiye lokasyonlu sunucu öneriyorum Türkiye lokasyonlu güzel bi vds alırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

İşletim sistemi seçimi?

Şimdi arkadaşlar makinelere bakarken görüyosunuz işte windows server 2003,2008,centos,ubuntu vs vs ama hangisi almalısınız?
Arkadaşlar şimdi bu windows olanlar zaten belli diğer işletim sistemleri genel olarak linuxtur.
Farkı nedir diye sorarsanız?
Windows'ta uzak masaüstü diye bi olay var kolay olarak bağlanıp kuruyosunuz vs fakat bu windows boştayken(hiçbir şey açık değilken) yaklaşık 700mb ram harcar yani 1gb ramli windows sunucu alırsanız o sunucu hiçbir işe yaramaz window alcaksanız tavsiyem en az 4gb vds'dir.Fakat linuxta boştayken yaklaşık 30-50 mb ram harcar ama bunda uzak masaüstü yoktur ssh bağlantısı vardır komutlarla yönetirsiniz uzak masaüstüne benzer olarak vnc yüklüyebilirsiniz fakat o da yaklaşık 500mb ram yer şahsen ben makinemde kullanmıyorum yüksek raminiz varsa ve gerek duyuyorsanız yüklüyebilirsiniz.Birde linuxta ftp bağlantısı vardır ssh bilgilenizle ftpden bağlanıp dosya alışverişi yapabilirsiniz.Linux server kurulumunda yardımcı olabilirim ben linux işletim sistemi olarak centos kullanmaktayım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar :) sorunuz varsa yorum olarak yazınız.

4trestt

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bende bir aralar hosting , vps , vds satıyordum bilirim bu işleri. Bizim Almanya lokasyon ve Türkiye Lokasyonumuz vardı en çok satış Almanya Lokasyonu üzerinden oluyordu.