Uzay Bilimleri'nde İlk Defa ! Bir Yıldızın Ölüm Anı

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Merhaba beyler ve bayanlar uzun zamandır bu tür konular yazamıyordum, geri dönmek çok güzel...
Uzay Bilimleri'nde bir ilk yaşandı ve bir yıldızın patlama anı görüntülendi. NASA tarafından 2011 yılında gönderilmiş olan Kepler Uzay Teleskobu görüntülemiş olduğu bu patlama sayesinde ilgi çekti. Bizden yaklaşık 1.2 milyar ışık yılı uzakta bulunan bu yıldızın adı KSN2011d. Ve patlama tam 20 dakika sürdü ve bu görüntüler Astronomlar için çok büyük bir önem taşımakta. Çünkü bu görüntüler sayesinde bir yıldız patlamasının nasıl oluştuğunu, sonrasında çıkan şok dalgalarının nasıl meydana geldiğini anlamamız bakımından bizlere çok yardımcı olacak. Enerjisi tükenen ve sonra da patlayan bu yıldızların patlaması durumuna "Süpernova" deniyor. Ve bu süpernovaların parlaklığı Güneş'in parlaklığının yüz milyon katına kadar çıkabiliyor. Bu Supernovaların parlıklığını yitirmesi belirli bir süre alıp bu süre içinde yayacağı enerji Güneş'in 10 milyar yılda yaydığı enerjiye bedel oluyor... Gelelim işin ilginç kısmına, bu patlamalar sayesinde maddeler başka yerlere taşınabiliyor, biriken o maddeler başka yıldız sistemlerini oluşturuyor (Tıpkı bizim Güneş Sistemimizin oluşma şekli).Yani demem o ki, başka sistemler, başka gezegenler, başka hayatlar...
Patlama anındaki video: http://video.haber7.com/video-galeri/68428-iste-bir-yildizin-patlama-ani

Son düzenleme:

BraveHero

Dobloyu n'aptın
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
SüperNova <3 Bhen

Yükseklik korkum var, uzayla ilgili belgeseller izleyince yükseklik yüzünden korkuyorum :(

TrRolLing

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Bu resim bana bir şey hatırlattı ama neyse güzel haber.
aurelion sol BURAYA BEKLENİYORSUNUZ

zRedDragon

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Şunuda belirtmek isterim ki en güçlü patlama hipernova patlamasıdır.Yanlış anlaşılmasın şimdi en güçlü patlama süpernova diyecek birisi olursa diye dedim.Ayrıca konu için sağol :)