Uzun Bir Aradan Sonra: Dota2 vs League of Legends

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
EMEĞE SAYGI BEĞENMESENİZ BİLE TAMAMINI OKUYUN

Evet dostlarım, adminlerim, builderlerim ve minecrafterlarım uzuuuuun bir aradan sonra geri
döndüm -malum sbs, liseler felan :D- ve bu uzuuun arada pek çok oyun oynadım. Ama özellikle moba - Multiplayer Online Battle Arena- tarzı oyunlar oynadım. Çünkü günümüzde fps den çok moba lar moda olmus durumda. Hazır dota 2 betadan çıkmışken ve LoL de yıldırım hızıyla yükselişe geçmişken bir karşılaştırma yapsak fena mı olur ?

-Ulan ne manyak oyunlar !

Doğrusu dota2 yi betadan çıkmadan öncede oynuyordum. Fakat şunu söyleyeyim bu tür oyunlara alışmak hiç de kolay değil. Bunun sebebi bu güne kadar oynadığımız oyunlar. Eğer bir AoE -Age of Empires- hayranıysanız oyuna alışmada diğerlerine oranla daha az zorlanırsınız. Ama hayatınızı Counter Strike la geçirdiyseniz bence Trial bölümünü 5-6 defa oynayın derim.
Aynı şey LoL için de geçerli. Sonuçta o da bir moba. Ama dota ya oranla biraz daha farklı.
-Bu arada bu karşılaştırma hangi oyun hangisinden daha iyi türünden bir karşılaştırma değil çünkü sonucu size bırakacağım.- League of Legends, Dota 2 den biraz daha kolay. En azından öyle duydum. Dota 2 de hataya kesinlikle yer yok. Yani ya oyuna adam akıllı alışıp gerçek maçlara gireceksiniz ya da Wolfteam oynamaya devam edeceksiniz :D. Şaka şaka sakın Wolfteam oynamayın. League of Legends ise tam yeni mobacılara göre tasarlanmış. Türkçe seslendirme desteği. Eğitim sisteminin güçlü olması ve Türkiye'deki her oyunun olmazsa olmazı kendini bir halt zanneden liseliler :D
Doğrusu Dota 2 de de kendini bir halt zanneden Ruslar var :D.

- Hero mu Champion mu ?

Dota 2 nin heroları tahmin edebileceğiniz üzere Dota'dan geliyor. League of Legends'in championları ise kah Dota'dan kah da kendi tasarımlarından geliyor. Fakat LoL için şöyle üzücü bir durum var. Evet bir sürü Champion var oyunda ama maalesef hepsi kullanılabilir değil. O güzelim Championları açmak için cüzdanınızın kıpırdaması lazım. Ama Dota 2 öyle değil. Bütün Herolar emrinize amade. Ama oynamayı bildikten sonra isterse paralı olsun ne fark eder?

- Hazır Para Demişken

Dota 2 de oyuna para yatırmak için geçerli bir sebep yok. Anca turnuva maçlarını izlemek istersiniz o zaman para yatırırsınız. Ama LoL aynı notadan çalmıyor maalesef. Paketler, eşyalar, Championlar vb. şeyler için oyuna para yatırmanız şart. Riot dilenci mi lan derseniz tabii ki hayır.
Dota 2 nin yapımcı şirketi Valve. Yani BÜYÜK VALVE. Half Life ın, Counter Strike'ın, Portal'ın yapımcısı. Yani anlatmak istediğim şu: Valve zaten diğer oyunlardan fazlasıyla gelir sağlamış durumda ki halen sağlıyor. Yani milyon dolarları varken niye sizden daha fazlasını istesin ki ?.
Riot Games in ise en büyük - ve bence tek- geçim kaynağı ise LoL. Eh yani dükkan açıcan ama para almıcan öyle mi ?

- Son Olarak: Turnuvalar.

The International... Dünyayı kasıp kavuran bir turnuva... Ve karşısında League of Legends'in Turnuvaları.
Dota 2 her ne kadar tüm dünyada çok sevilse de maalesef turnuvalarda Türkiye'ye karşı biraz ilgisiz kalıyor. Ama League of Legends biz Türk gamerların mobalara olan açlığını anlayıp hemen Türkiye'yi de bu turnuva olayına katıyor. Turnuva ödüllerinden hiç bahsetmiyeceğim. İki taraf da fazlasıyla zengin. Milyon dolarlar havada uçuşuyor!!!
Şöyle bir gerçek var ki bu tür oyunlarda hep RUSLAR iyi olacak diye bir şey yok yeter ki önümüz açık olsun. Önümüzü açmada Riot games bize fazlasıyla yardımcı oldu doğrusu. SONUÇTA BİZİM AVRUPA İKİNCİMİZ VAR.

- Değerlendirme

Dota2:
- Alışması zor bırakması daha da zor.
- Efsane Dota nın geçmişini taşıyor yani emeğe saygı.
- The International ile tüm ilgiyi bir anda üzerine çekebiliyor.
- Fakat Turnuvalar LoL e göre biraz daha cansız.
- Oyuna para yatırmak çok düşük bir ihtimal.
- Oyunda hataya yer yok. Bu da oyuncu kalitesini bir hayli yükseltiyor.
- Oyunda RUSLAR VAR. - ne kadan kovkunc-
- Grafiler daha bi gerçekçi

LoL:
- Alışması kolay bırakma olayını bilemicem.
- Oyun modları çeşitli yani fazla sıkılmazsınız.
- Oyuna para yatırma mod: on
- Grafikler daha bi renkli.
-Turnuvalarda Türkiye'ye fazlasıyla ilgi gösteriliyor.
- Oyunda LİSELİLER var. - hanimkoskelesigetir veya Ölhümchül aZRaHill veya İzmirLee-
- Turnuvalar oynanabilirlik kolay olduğundan daha heyecanlı.
- Oyun dota 2 den önce bedava olduğundan 9 yaşındaki çocuklarla oynamanız doğaldır.

EMEĞE SAYGI BEĞENMESENİZ BİLE TAMAMINI OKUYUN

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yorumun için teşekkürler.
not: Aslında bende biraz dota 2 ye yatkınım ama elimden geldiğince şeffaf bir biçimde yazmaya çalıştım.

Crack-Star

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
bencede LoL pek güzel değil fakat yinede güzel ama dota 2 kat kat daha güzel

bydemir06

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Lol tamamen süper bir moba oyunu çünkü smite ve dota 2 özellikleri bir arada ve şampiyonları daha kaliteli ama dota 2 daha iyi bir moba oyun lakin lol le kıyaslarsak dota derim ama lol şu an en iyi oyunlardan biri.

bLuShark

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Lol tamamen süper bir moba oyunu çünkü smite ve dota 2 özellikleri bir arada ve şampiyonları daha kaliteli ama dota 2 daha iyi bir moba oyun lakin lol le kıyaslarsak dota derim ama lol şu an en iyi oyunlardan biri.

Haklısın... Haklı... Bence sende haklısın...