WEB TASARIM VE PROGRAMLAMAYA GIRIŞ [1] - BASIT BIR WEB SAYFASININ ÇALIŞMA MANTIĞI

n3pixmm

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Web Okur Yazarlığı'ndan herkese merhaba. Web Tasarım ve Programlamaya Giriş kategorimizin ilk yazısı olan Basit Bir Web Sayfasının Çalışma Mantığı başlıklı yazımıza hoş geldiniz.

Öncelikle Web Sitelerin çalışması sürecindeki iletişim, İstemci (Client) ve Sunucu (Server) arasında gerçekleşir. İstemci, herhangi bir Web sayfasını görüntülemek için Web Tarayıcılara (Web Browser) ihtiyaç duyar. Web Sayfalarında gördüğümüz tüm görüntü, istemci tarafından istekler (request) ile sunucu tarafından gelen cevaplar (response) ile oluşmaktadır. İstemci ilk olarak ulaşmak istediği sunucuya/web sayfasına istekte bulunur, örneğin https://google.com.tr/ adresi, istek sonucunda sunucu tarafından eğer istenilen dokümanlar varsa veya erişime uygunsa, istemcinin Web Tarayıcısına iletilir. Web Tarayıcısında dokümanlar teker teker indirilir ve istemciye cevap olarak gösterilir. Böylece istemci - sunucu iletişimi kurularak, web siteler gösterilir. Fakat bu iletişimin tamamen sağlanabilmesi için, istemcinin ve web sunucusunun ortak bir Ağa (Network) bağlantısı olması gerekir. Ortak ağ olarak kullanılan yapı İnternet'dir. Eğer sunucu ve istemci aynı sunucu (localhost) üzerinde ise ortak ağ ihtiyacı ortadan kalkar.

Bu iletişim esnasında, aynı sunucu verilerin depolandığı sunucuya ihtiyaç duyabilir. Bu durumda, iletişim tekrar şekillenir. İstemci, elde etmek istediği veri veya web sayfasını, web tarayıcıda istekte bulunarak sunucuyla iletişim kurar. Eğer sunucu gerekli veri ve dokümanlara sahip ise web tarayıcıya cevap olarak gerekli dokümanları iletir, fakat web sunucus gerekli verilere sahip değilse, Veritabanı Sunucusuna (Database Server) istekte bulunur. Eğer veritabanı sunucusu aktif ve iletişime uygunsa gerekli verileri paketleyerek web sunucusuna geri iletir. Böylece web sunucu, istemcinin isteğini karşılayacak veri ve dokümanlara sahip olarak paket oluşturur. Paket, istemcinin web tarayıcısına iletilir ve web tarayıcısı bu paketi indirir (download). İndirilen paket, istemcinin web tarayıcısında gösterilir ve iletişim sorunsuz bir şekilde tamamlanır.
Bu iletişim esnasında, birden fazla istemci ve birden fazla web sunucusu bulunabilir.
Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim, bol Web Okur Yazarlı günler dilerim...

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Konu başlığını büyük harflerle yazmak ilgi çekici olmuyor.

n3pixmm

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Konu başlığını büyük harflerle yazmak ilgi çekici olmuyor.
Evet gözden kaçırmışım, amacım ilgi çekmek değil zaten :) Bildiriklerimi paylaşarak, bu konuda merakı olan birçok kişinin öğrenmesini sağlamak. Anlaşılan senin dikkatini içerik çekmemiş, sadece BAŞLIK dikkatini çekmiş :) İçeriği okumadan, hemen başlığı eleştirdin :)

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Evet gözden kaçırmışım, amacım ilgi çekmek değil zaten :) Bildiriklerimi paylaşarak, bu konuda merakı olan birçok kişinin öğrenmesini sağlamak. Anlaşılan senin dikkatini içerik çekmemiş, sadece BAŞLIK dikkatini çekmiş :) İçeriği okumadan, hemen başlığı eleştirdin :)
İçeriği okudum ki eleştiriyorum. Başlığı büyük harflerle yapmak cidden kötü gösteriyor. Eğer anlatmak istediğim şeyi anlamadıysanız yapacak bir şey yok.

Umut Savas

Ne demek yanlış? Ben mi?
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
çok güzel bir konu hazırlamışsın ama şöyle bir sıkıntı var;
şimdi atıyorum okumayı sevmeyen bir insanım ve okuduğumdan hiçbir şey anlamıyorum ama programlama öğrenmek istiyorum. bu da benim yazdıklarından hiçbir şeyi anlamadığım anlamına geliyor.
kısacası video halinde anlatımlar daha çok anlaşılıyor ve insanı sıkmıyor. anlatımlarını video ile yaparsan daha iyi bir anlatım sunarsın ve insanların güvenini kazanırsın.
Tabi ki yazarak da anlatabilirsin senin kararın ama çoğu insanın okuyarak yaptığı şeyden anladığını sanmıyorum.
İyi Forumlar!

n3pixmm

Marangoz
En iyi cevaplar
0
çok güzel bir konu hazırlamışsın ama şöyle bir sıkıntı var;
şimdi atıyorum okumayı sevmeyen bir insanım ve okuduğumdan hiçbir şey anlamıyorum ama programlama öğrenmek istiyorum. bu da benim yazdıklarından hiçbir şeyi anlamadığım anlamına geliyor.
kısacası video halinde anlatımlar daha çok anlaşılıyor ve insanı sıkmıyor. anlatımlarını video ile yaparsan daha iyi bir anlatım sunarsın ve insanların güvenini kazanırsın.
Tabi ki yazarak da anlatabilirsin senin kararın ama çoğu insanın okuyarak yaptığı şeyden anladığını sanmıyorum.
İyi Forumlar!
Değerli yorumun için teşşekkür ederim :) Bu yazı daha çok internetn çalışma yapısından bahsettiği için, yani çok geniş bir konudan bahsettiği için bu konuyu anlayamaman başlangıç düzeyde birine göre çok normal. Bu dediklerim sadece işin teorisi, mantığı. Yani soyut kavramlar gibi düşünebilirsin. İlerleyn yazılarımda samotlaştırarak, daha belirgin bir şekilde kodlamalarla anlatacağım tekrar bunları. Yani şu an anlamaman sadece bu kavramlardan haberdar olman için :) İlerde çok daha iyi anlayacaksın, ve kafana rahatlıkla oturtacaksın. Bu arada içindeki azmi ve merağı asla yitirme, her zaman merkalı ol, araştırmayı seven birisi olarak kal :)

Umut Savas

Ne demek yanlış? Ben mi?
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Değerli yorumun için teşşekkür ederim :) Bu yazı daha çok internetn çalışma yapısından bahsettiği için, yani çok geniş bir konudan bahsettiği için bu konuyu anlayamaman başlangıç düzeyde birine göre çok normal. Bu dediklerim sadece işin teorisi, mantığı. Yani soyut kavramlar gibi düşünebilirsin. İlerleyn yazılarımda samotlaştırarak, daha belirgin bir şekilde kodlamalarla anlatacağım tekrar bunları. Yani şu an anlamaman sadece bu kavramlardan haberdar olman için :) İlerde çok daha iyi anlayacaksın, ve kafana rahatlıkla oturtacaksın. Bu arada içindeki azmi ve merağı asla yitirme, her zaman merkalı ol, araştırmayı seven birisi olarak kal :)
örnek verdim bunları zaten biliyorum :lol: ama yinede video halinde hazırlaman daha iyi olur 2 satırlık şey için bile.

n3pixmm

Marangoz
En iyi cevaplar
0
örnek verdim bunları zaten biliyorum :lol: ama yinede video halinde hazırlaman daha iyi olur 2 satırlık şey için bile.
Anladım :p Evet video içeriği olması daha mantıklı ve koaly olur fakat donanımım kötü olduğu için blog yazarlığı tarzı daha uygun oluyor.