Minetest tam olarak nedir? Nasıl kurulur? vb.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Minetest
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Minetest nedir?

Minetest, Minecraft, Infiniminer gibi oyunlardan esin alınmış bir oyun (ve oyun motoru).

62000^3 (238328000000000) blokluk alan ile, basitçe sonsuz bir oyun alanı veriyor. (Yükseklik sınırı da yok!)

Mod desteği üzerine kurulmuş olduğu için, ekstra Forge'dur, ne bileyim ModLoader'dır (az bi nostaji getirdi mi?) gerekmeden kolayca mod kurabilirsiniz. Modlar Lua ile yazıldığı için de, mod yazmak için MCP gibi ekstra şeylere gerek kalmıyor. Computercraft veya Opencomputers biliyorsanız, Minetest APIlerini öğrenip hemen modlamaya başlayabilrisiniz!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasıl İndirilir?

Windows ve OS X için
Minetest'i indirmek için, minetest.net adresindeki yeşil "Download" tuşu ile indirme sayfasına girebilir, oradan işletim sisteminize göre seçip indirebilirsiniz.

(Windows'ta, oyun bin/ klasöründe bulunmaktadır.)

Linux için
Linux için, büyük ihtimalle dağıtımınızın paketleri arasında bulunmaktadır. Herhangi bir programı indirdiğiniz gibi Minetest'i indirebilirsiniz.

Android (evet, Android'e de var (azaltılmış özel bir sürüm de değil!))
Miinetest, Google Play Store'da bulunmaktadır. [link]

Nasıl Mod Yüklenir?

Eğer bir sunucuda oynamak için mod yüklemeye çalışıyorsanız, denemeyin. Sunucular modları otomatik olarak ayarlar.

Minetest'e mod yüklemek, Minecraft'a mod yüklemekten daha kolaydır. İlk başta, yükleyeceğiniz modu bulmanız lazım. Bu forumdaki konulardan veya Minetest Forumlarından istediğiniz modun zipini indirmeniz gerekmektedir. Sonra, oyunun klasöründeki mods/ klasörüne zipin içindeki klasörü yerleştirdikten sonra (klasörün isminin değişmesi gerekebilir!) oyunu yeniden başlatınca, modunuz kurulu olmalıdır. Modları kurduktan sonra oyununuzda çıkmayabilirler, onun için de aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Modlar nasıl aktifleştirilir
Dünyanızı seçtikten sonra sağ alttaki "Configure" tuşuna basın. Sağdaki alandan modunuza çift tıklayabilirsiniz, veya yukarıdaki "Enable all" ile bütün modları açabilirsiniz!

Bu forumdaki modları, "minetest mod" tagında bulabilirsiniz

Nasıl Texture Pack Yüklenir?

Oyunun klasik görünümünü beğenmediyseniz, neden değiştirmeyin?

Texture pack yüklemek, mod yüklemenin neredeyse aynısıdır. Fakat, mods/ yerine textures/ klasörüne açıyorsunuz. Sonra, oyun içindeki "Textures" sekmesinde seçip oynayabilirsiniz!

Bu forumdaki texture packleri, "minetest texture pack" tagında bulabilirsiniz

Minetest Türkiye Organizasyonu

Minetest modlarını Türkçeleştirecek, ve bazen kendi modlarını yapacak bir organizasyon açtım. Şu anda bir tek @karahan117 ve ben varım, ama siz de katılabilirsiniz!

Minetest Türkiye Discord kanalımıza girip, Git erişimi isteyebilirsiniz.

Son düzenleme:

serkang

trapstar
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu faydalı konunuzdan dolayı teşekkürler.

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Az önce 0.14.15 sürümü ile test ettim.
Test sonuçlarımı paylaşmak istiyorum belki bazı kişiler de buna göre oyuna başlayabilir/başlamayabilirler.
Benimle minetest videosu çekmek isteyen veya beraber oynamak isteyenler bana özel mesaj atabilirler. Veya Skype: Minecraftplayerr
Suya düştüğümüzde can gidiyor.
Yere düşen bir eşyayı üstüne gidince alamıyoruz.
Shift'e basılı tutarak yalnızca bir kez w,a,s veya d tuşuna basınca kordinat sistemi yalnızca 0,01 değişiyor. (Bana göre bu iyi bir durum.)
Parlaklık değeri ayarlanmıyor (ya da ben bulamadım).
Minecraft'a oranla çok az CPU harcıyor.
Eğilip eğilmediğimizi anlayamıyoruz (ya da ben körüm).
Açlık sistemi yok ve can dolmuyor.
Koşma sistemi yok.
Z (zoom) yakınlaştırma sistemi çalışmıyor.
Bir blok kırdığımızda yere düşmüyor.
5 blok uzaklığa kadar blok kırabiliyoruz (Bana göre kötü bir durum).
Su animasyonuna bayıldım <3
Suya çok yavaş batıyoruz ama suyun üstüne çok çabuk çıkıyoruz.
Yere bir şey attığımızda elimizdeki tüm eşyalar düşüyor ve yavaş ama güzel animasyonla düşüyor.
Zıplamanın bekleme süresi yok, 1 saniyede yaklaşık 5 blok kadar ileriye zıplayarak gidebilirsiniz.
Havada uçan bloklar dışında biom oluşturma sistemi çok güzel (Yaklaşık 40 dakikadır çöl biyomundan çıkamadığımı da eklemek istiyorum, çok büyük!).
Grafikler Minecraft'a oranla daha güzel.
Kaktüsler dikenli değil (bu bana Minecraft'ın Türkiye'ye gönderme yaptığı sürümünü hatırlattı).
Kaktüsü elle kıramıyoruz.
Fps'im sürekli 30 civarında (30'un altına düşmüyor, 40'ın üstüne çıkmıyor).
Odun kırma süresi Minecraft'a oranla daha uzun (Sonunda orman biyomu bulabildim! (Tam 1 saat oldu)).
Yapraklar hareket ediyor (wat?!).
Ağaçlarda elma var.
Çubuk (4 tane) tek bir tahta ile elde ediliyor.
Sol tıkla mantar yeniliyor (wat x2).
Her şey sol tıkla yeniliyor ve yeme animasyonu yok.
Elma yenildiğinde 1 kalp veriyor.
Mor mantar 1 kalp veriyor.
Crafting table yok (ve ben bunu daha yeni farkediyorum) , çantadaki craft alanı 3x3.
Üzerinde zıpladığımız bir tohuma hiçbir şey olmuyor.
Hayvan veya canavar hiç yok.
Kömür kırdığımızda kömür öbeği geliyor.
Seviye sistemi yok.
Sunucu adresini bilmenize gerek kalmadan tüm sunuculara girebiliyorsunuz.

Son düzenleme:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Az önce 0.14.15 sürümü ile test ettim.
Test sonuçlarımı paylaşmak istiyorum belki bazı kişiler de buna göre oyuna başlayabilir/başlamayabilirler.
Benimle minetest videosu çekmek isteyen veya beraber oynamak isteyenler bana özel mesaj atabilirler. Veya Skype: Minecraftplayerr
Suya düştüğümüzde can gidiyor.
Yere düşen bir eşyayı üstüne gidince alamıyoruz.
Shift'e basılı tutarak yalnızca bir kez w,a,s veya d tuşuna basınca kordinat sistemi yalnızca 0,01 değişiyor. (Bana göre bu iyi bir durum.)
Parlaklık değeri ayarlanmıyor (ya da ben bulamadım).
Minecraft'a oranla çok az CPU harcıyor.
Eğilip eğilmediğimizi anlayamıyoruz (ya da ben körüm).
Açlık sistemi yok ve can dolmuyor.
Koşma sistemi yok.
Z (zoom) yakınlaştırma sistemi çalışmıyor.
Bir blok kırdığımızda yere düşmüyor.
5 blok uzaklığa kadar blok kırabiliyoruz (Bana göre kötü bir durum).
Su animasyonuna bayıldım <3
Suya çok yavaş batıyoruz ama suyun üstüne çok çabuk çıkıyoruz.
Yere bir şey attığımızda elimizdeki tüm eşyalar düşüyor ve yavaş ama güzel animasyonla düşüyor.
Zıplamanın bekleme süresi yok, 1 saniyede yaklaşık 5 blok kadar ileriye zıplayarak gidebilirsiniz.
Havada uçan bloklar dışında biom oluşturma sistemi çok güzel (Yaklaşık 40 dakikadır çöl biyomundan çıkamadığımı da eklemek istiyorum, çok büyük!).
Grafikler Minecraft'a oranla daha güzel.
Kaktüsler dikenli değil (bu bana Minecraft'ın Türkiye'ye gönderme yaptığı sürümünü hatırlattı).
Kaktüsü elle kıramıyoruz.
Fps'im sürekli 30 civarında (30'un altına düşmüyor, 40'ın üstüne çıkmıyor).
Odun kırma süresi Minecraft'a oranla daha uzun (Sonunda orman biyomu bulabildim! (Tam 1 saat oldu)).
Yapraklar hareket ediyor (wat?!).
Ağaçlarda elma var.
Çubuk (4 tane) tek bir tahta ile elde ediliyor.
Sol tıkla mantar yeniliyor (wat x2).
Her şey sol tıkla yeniliyor ve yeme animasyonu yok.
Elma yenildiğinde 1 kalp veriyor.
Mor mantar 1 kalp veriyor.
Crafting table yok (ve ben bunu daha yeni farkediyorum) , çantadaki craft alanı 3x3.
Üzerinde zıpladığımız bir tohuma hiçbir şey olmuyor.
Hayvan veya canavar hiç yok.
Kömür kırdığımızda kömür öbeği geliyor.
Seviye sistemi yok.
Sunucu adresini bilmenize gerek kalmadan tüm sunuculara girebiliyorsunuz.
Bunların çoğu modlar ile eklenebilir/çıkartılabilir. FPS sorunun için de, "R" tuşuna basmayı deneyebilir misin?

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Bunların çoğu modlar ile eklenebilir/çıkartılabilir. FPS sorunun için de, "R" tuşuna basmayı deneyebilir misin?
Minetest Türkiye mod paketi ile sunucu kurduğumda arkada çalışan o kadar çok programa rağmen fps 40'ın altına düşmüyor.
Ancak normal minetest'te bir sorun var galiba.