Online Arttıkça Sunucu TPS i Düşüyor Yardım

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
O belki Essentials işte, sadece performans değil Essentials'da kalite göremiyorum. Skript ile yaptığında istediğin gibi özelleştirebiliyorsun. Sadece Skript için de konuşmuyorum, Essentials yerine çok sayıda farklı eklentiler kullanmak çok daha mantıklı.

Özelleştirme hakkında bir örnek vermem gerekir ise WorldGuard / WorldEdit'in mesajları değiştirilemiyor diye (en azından konfigürasyon dosyalarından) hatırlıyordum. Buda bana kalırsa bir sorun. (Essentials'ın lang dosyalarından tüm mesajları değiştirilebiliyor diye biliyorum)

Şimdi ne yapalım WorldGuard / WorldEdit'i baştan mı yazalım? Eğer o mantıkla düşünür isek (skript ile veya java ile) her şeyi kendimiz yazmalıyız. Veya sırf kodlama stili kötü diye (veya standartlara uymuyor diye, kodları teker teker incelemediğim için bu konuda bir şey diyemeyeceğim) neden Skript veya Java öğrenip en baştan yazalım, gözle görülür bir problem yaratmıyor ise?

Tabii problem onla da alakalı olabilir bilemeyiz fakat kod ne kadar kötü olur ise olsun, ne kadar reflection kullanır ise kullansın, yine de bir sunucu da TPS'in 10 olması hiç normal bir durum değildir ve 2 seçenekten birisi bana göre bunun asıl nedenleridir, laglı olan sunucu da zaten her şey lag yapacaktır, işlemci gücü yetersiz ise aynı işi yapan 10 eklentiden 9 u aynı etkiyi sağlar (altını çiziyorum aynı işi yapan). İkinci seçenek ise deadlock yapan bir eklenti, bitcoin miner gömülü olan bir eklenti veya obfuscate edilen zararlı bir eklenti olabilir. Burada obfuscate edilen eklenti zararlıdır demiyorum tabii ki fakat en azından şüphelidir. Neden kodlarını gizlemek isteyesin, eğer ücretli bir eklenti vesaire satmıyor isen tabii.

Aynı durum her eklenti için geçerlidir tabii fakat dediğin konu sanırım asıl olarak Essentials'ın birçok özelliği birleştirip (adından anlaşıldığı üzere, "Essentials") karıştırıp (bir nevi çorba) yapmasıdır. Ayrı olması, modularize edilmesi, belli bir düzene bağlanması vesaire daha iyi olurdu tabii, eğer değindiğin nokta bu ise. (ki GroupManager tarzı birçok eklentisi var diye biliyorum, bölük bölük yani.)

Aynı tartışmadan dolayı Discord sunucundan da yasaklanmıştım sanırım. Buradaki gibi objektif şekilde tartışabilseydik ve siz "essentials çöp hacı" tarzı konuşmasaydınız belki böyle olmazdı :) Yinede tartışmanın buradan uzamasını istemiyorum burada arkadaş yardım istiyor ve konuyu tartışma konusuna çevirmek mantıksız, fakat yine de belirtmem gerekir ise discord sunucusuna zaten 40 yılda bir giriyordum, birçok sunucu da ekli olduğum için ve biraz takıntılı olduğum için, o discord işaretinde bir bildirim dahi olsa okundu olarak işaretlemek istediğim için, tüm sunucuları susturuyorum ve sadece kendi yönettiğim sunucular da bildirimleri açık tutuyorum, ki onda bile bazı bot komutlarının vesaire kullanıldığı kanalları susturuyorum. Kırk yılda biri tabii lafın gelişi dedim bazen sunucularda everyone vesaire atıldığında veya özel olarak etiketlendiğimde, veyahut tamamen rastgele olarak girip bakıyorum ve katılmadığım bir şey olur ise kendi fikrimi belirtiyorum (evet, kendi fikrimi belirtiyorum ve bunu doğru bir şekilde yapıyorum, şu eklenti çöp tarzında değil). Bu arada bunları Discord sunucusuna geri girmek istediğim için falan değil tamamen belirtmek istediğim için yazıyorum. "40 yılda bir giriyordum zaten aman banlarsan banla umrumda değil" tarzı bir şey demiyorum açıklıyorum uzun uzun. İlla belirtmem gerekir ise yasaklanma konusunda da yorum yapabilirim, hatta yapayım, banlayıp arkamdan "çok salaksın biliyorsun demi" tarzı bir şey demiştin sanırım :D Bu mesaja discordu veya başka olayları alakalı olsa bile katmak doğru değil biliyorum fakat yazmak istedim yinede.
Kodlama stili performansı etkilemez. Kaldı ki zaten herkes EssentialsX tarzı forkları kullanıyor. Bu forklardan bir tanesi de md_5 yani Spigot'un yapımcısı tarafından yönetiliyor diye biliyorum. Ben kullanıyorum ve VisualVM, YourKit tarzı araçlarla da düzenli olarak sunucumu kontrol ederim, hiçbir zaman Essentials ile alakalı bir sıkıntı yaşamadım.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
benim taglarım falan full essentialstan :(

Ortada bir sorun var ise bu sorunu çözmek için bir şeyden vazgeçmek, silmek, rafa kaldırmak tamamen mantıksız bir yoldur. Soruna odaklanıp çözmek ise en doğru yoldur. Burada eğer sorunu Essentials yapıyor ise bile onu silmek yerine sorunu tespit edip çözmek daha mantıklı olacaktır, kaldı ki zaten asıl sorunları bazı ihtimaller vererek anlattım, daha fazla ihtimal olabilir veya Essentials yapabilir hiçbir şeyin kesin olmaması gibi buda kesin değildir, fakat vereceğim iki ihtimalin olma durumu daha yüksektir, Essentials gibi neredeyse her sunucu da olan bir eklentinin lag yapma durumundan daha yüksektir en azından.

• Makinelerinin işlemcisi yeterli değildir veya makineler hostingin tarafından çok fazla kişiye paylaştırılıyordur,
  • Makine lokasyonu çok uzak veya veri merkezinin sağladığı internet sıkıntılıdır ve ping sorunları, atmalar, sitelere erişir iken yavaş erişim yaşanıyordur. Bu durumda mesela güncelleme kontrolü yapmak isteyen bir eklenti (eğer main threadde yapıyor ise) sunucuyu uzun süre dondurabilir.
  • İçerisine bitcoin miner koyulan, veya obfuscate edilip sisteme / sunucuya zarar vermeyi hedefleyen (bir nevi virüs) eklentileri kullanıyorsunuzdur.
Yukarıdaki sebepler bana göre Essentials'ın lag yapmasının ve silerek sorunun basitçe ortadan kaldırılmasından daha realist ve gerçekçi sebeplerdir.

RichGaming_K

Play.ScayNW.Com #Çekemeyenlerin izlemesi Yeter...
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ortada bir sorun var ise bu sorunu çözmek için bir şeyden vazgeçmek, silmek, rafa kaldırmak tamamen mantıksız bir yoldur. Soruna odaklanıp çözmek ise en doğru yoldur. Burada eğer sorunu Essentials yapıyor ise bile onu silmek yerine sorunu tespit edip çözmek daha mantıklı olacaktır, kaldı ki zaten asıl sorunları bazı ihtimaller vererek anlattım, daha fazla ihtimal olabilir veya Essentials yapabilir hiçbir şeyin kesin olmaması gibi buda kesin değildir, fakat vereceğim iki ihtimalin olma durumu daha yüksektir, Essentials gibi neredeyse her sunucu da olan bir eklentinin lag yapma durumundan daha yüksektir en azından.

• Makinelerinin işlemcisi yeterli değildir veya makineler hostingin tarafından çok fazla kişiye paylaştırılıyordur,
  • Makine lokasyonu çok uzak veya veri merkezinin sağladığı internet sıkıntılıdır ve ping sorunları, atmalar, sitelere erişir iken yavaş erişim yaşanıyordur. Bu durumda mesela güncelleme kontrolü yapmak isteyen bir eklenti (eğer main threadde yapıyor ise) sunucuyu uzun süre dondurabilir.
  • İçerisine bitcoin miner koyulan, veya obfuscate edilip sisteme / sunucuya zarar vermeyi hedefleyen (bir nevi virüs) eklentileri kullanıyorsunuzdur.
Yukarıdaki sebepler bana göre Essentials'ın lag yapmasının ve silerek sorunun basitçe ortadan kaldırılmasından daha realist ve gerçekçi sebeplerdir.
batihost yetkilileri gelirse makinemi almanya yapıcagım fakat hala gelmediler :/

RichGaming_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali

umarım sorun makinedendir suan 20 kisi tps 20 de sabit ama 22 23 olunca 11 13 e iniyor :/

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
batihost yetkilileri gelirse makinemi almanya yapıcagım fakat hala gelmediler :/

Saat 01:33 ve yarın pazar. Büyük ihtimal Pazartesi'ye kalır. Veya pazar günü saat 11 gibi bakabilirler, bana genelde 12-1 civarı bakıyorlardı pazar günleri, diğer günlerde de saat 8-9 gibi oluyordu sanırım. Direk whatsapp üzerinden yazarsan daha hızlı cevap alabilirsin belki.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
umarım sorun makinedendir suan 20 kisi tps 20 de sabit ama 22 23 olunca 11 13 e iniyor :/

Kişi sayısı ile alakası yoktur büyük ihtimal tamamen random bir olay olabilir. Başka bir forumda da bir kaç tartışma olmuştu en son arkadaş almanya lokasyona geçerek çözmüştü. Burada tabii almanya lokasyonun bir sihri yok, sorun türkiye de veya türkiye lokasyonda değil türkiye de ki makinelerde, altyapı da, veri merkezlerinde. (veya türkiyedeki makinelerin çok fazla kişiye paylaştırılmasında)

Zamanında türkiye lokasyonda bende aynı sorunu yaşamıştım ve bende de sunucuda 10 kişi olsun 30 kişi olsun 50 olsun farketmeksizin yer yer TPS 2 lere kadar düşüyor geri yükseliyordu, yani ilk başta da dediğim gibi tamamen random bir olay. Essentials'ı vesaire silip çözebileceğini hiç sanmıyorum.

rslzd0

Allah de ve sus! Başka bir şey söylemeye değmez.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhaba. Halilin(Lord of Keçi) plugininin(Tornado Sps) eski bir sürümünü kullanıyorsan hata vermesi muhtemel. Aynı sorun bende de vardı. Halilin attığı en son sürümü kurdum ve sorun çözüldü. Eşya Üreticilerinde eğer 1 adet bile optimizasyon sıkıntısı var ise sunucunun tps'i 5'ten yukarı çıkmaz. Zaten fark ettiysen insanlar girdikçe sorun oluşuyor. Üreticiler ise insanlar sunucuya girip adalarına gittiklerinde çalışıyor. Eğer plugini Halilden orjinal bir şekilde aldıysan ulaşmaya çalış kendisine. Bir ara piyasadan çekilmişti ama ulaşabilirsin sanırım.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Merhaba. Halilin(Lord of Keçi) plugininin(Tornado Sps) eski bir sürümünü kullanıyorsan hata vermesi muhtemel. Aynı sorun bende de vardı. Halilin attığı en son sürümü kurdum ve sorun çözüldü. Eşya Üreticilerinde eğer 1 adet bile optimizasyon sıkıntısı var ise sunucunun tps'i 5'ten yukarı çıkmaz. Zaten fark ettiysen insanlar girdikçe sorun oluşuyor. Üreticiler ise insanlar sunucuya girip adalarına gittiklerinde çalışıyor. Eğer plugini Halilden orjinal bir şekilde aldıysan ulaşmaya çalış kendisine. Bir ara piyasadan çekilmişti ama ulaşabilirsin sanırım.

Halil kim bilmiyorum ama ondan alınca nasıl orijinal oluyor yahu? Komikmiş. Eklentiyi spigot'dan kendini başka ülkede gibi gösterip PayPal ile alıp, herkese satan kişiler bana göre dolandırıcıdır açık net. Yukarıda bakarsan zaten eklenti NPE spamlıyor ve büyük ihtimal çok eski bir sürüm kimden aldıysan ona ulaş güncel sürümünü iste diye bende söyledim, kimden aldı ise ona ulaşıp son sürümü edinmesi sorununu çözebilir fakat bu bu durumda eklentinin orijinal olmadığı gerçeğini değiştirmez.

RichGaming_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
evet orjinal sende varsa atabilirmisin cunku kendisini o kadar detaylı tanımıyorum

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
evet orjinal sende varsa atabilirmisin cunku kendisini o kadar detaylı tanımıyorum

Almanya lokasyona geçiş yaptın mı durum nedir? TPS'in 5 ten yukarı çıkmaması için bu arkadaşın eklentinin içine bomba falan koyması lazım şaka maka. TPS normal şartlarda en düşük 18 olmalıdır onun altında hissedilir bir lag / donma olur ve oyun oynanamayacak hale gelir. Sizde çıkmış burada 2 TPS'den 5 TPS'den bahsediyorsunuz. Yukarıda da dediğim gibi bir sunucuya while(true) {} tarzı bir kod yazmadığın veya yukarıda bahsettiğim bitcoin miner tarzı zararlı şeyleri yapmadığın sürece normal şartlarda işlemciyi zorlamamış olursun ve TPS'in en az 18 olması gerekir, fakat eğer işlemci yetersiz ise sen en basit en performanslı kodu da yazsan o sunucu da lag olacaktır.

RichGaming_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Almanya lokasyona geçiş yaptın mı durum nedir? TPS'in 5 ten yukarı çıkmaması için bu arkadaşın eklentinin içine bomba falan koyması lazım şaka maka. TPS normal şartlarda en düşük 18 olmalıdır onun altında hissedilir bir lag / donma olur ve oyun oynanamayacak hale gelir. Sizde çıkmış burada 2 TPS'den 5 TPS'den bahsediyorsunuz. Yukarıda da dediğim gibi bir sunucuya while(true) {} tarzı bir kod yazmadığın veya yukarıda bahsettiğim bitcoin miner tarzı zararlı şeyleri yapmadığın sürece normal şartlarda işlemciyi zorlamamış olursun ve TPS'in en az 18 olması gerekir, fakat eğer işlemci yetersiz ise sen en basit en performanslı kodu da yazsan o sunucu da lag olacaktır.
batihostta almanya lokasyon makine kalmamıs gelince geçicem

RichGaming_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
evet dogru diyorsun sunucu 20 yi geçince tps dusuyor ve herkes lag diyor şimdi eklentilerin listesini atayım özelden bakın miner yapan varmı sizce cunku hiç crackli plugin yok.

rslzd0

Allah de ve sus! Başka bir şey söylemeye değmez.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Hocam pluginin yapımcısı/kodlayıcısı/spigotta satışa sunanı da Halil zaten.