Minecraft Massive Role Play Tartışması

Geik

Zombi Katili
Satıcı
En iyi cevaplar
6
Oyun Sürümü
1.9-1.14
Merhabalar

Biraz bilgi edinmek istiyorum da.
Forumca konuşmak istedim. RP & MMO hakkında görüşlerinizi merak ettim.

Şimdi öncelikle teknik olarak konuşayım. MMORPG minecraft sunucusu açmak için sağlam bir CPU ve RAM'e ihtiyaç vardır yani yaklaşık ayda 160TL sadece makine masrafı demek oluyor bu da.
MMORPG'nin hayatta kalması için 20tl den yaklaşık 10-15 arası VIP satması falan gerekiyor. Neden 10-15 ise reklam giderleri vs içine dahil. Bu satış bir MMORPG sunucusunda olabilir mi?

Soru 1) Özel eklentilerle yapılan bir sunucu düşünün. Size dil seçimi sunuyor ve TR'yi seçerseniz Türkçe ENG Seçerseniz İngilizce oluyor. Bu tarzda bir MMORPG'de oynar mıydınız?
Soru 2) Oynadığınız MMORPG de yabancıların olması sizi rahatsız eder miydi?
Soru 3) Özel texturepack'i yükler miydiniz?
Soru 4) Özel içerik satın alma olanağın var mıdır?
Soru 5) Skilleri nasıl kullanmayı seçerdin? Wynncraft gibi RRL tarzı mı yoksa 1-2-3-4-5 ile mi?
Soru 6) Sunucu sürümü kaç olmalı - 1.9 ve üzeri olması rahatsız eder mi? Çünkü 1.9 ve üzerinde özel texturepack mevcut.
Soru 7) Kasılmak için Grind mı yoksa Görev yapmayı mı tercih edersin? Yoksa hybrit mi?
Soru 8) MMORPG denince aklına orta çağ RPG mi yoksa Arma gibi yeni çağ RPG mi geliyor?
Soru 9) PVP sistemi hakkında nelerden bahsetmek istersin? Neler görmek istersin?
Soru 10) Kendi eklemek istediğin MMO deneyimlerin veya görmek isteyeceğin şeyer.

NOT: Bu sadece bir tartışma konusudur. Herhangi bir MMO sunucu söz konusu değildir belki açacak arkadaşlar olursa onlara yardımı olabilir!

Mortem

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Cevap 1 : Tabi ki oynarım sonuçta Türkiye'ye hizmet vermeyip başka ülkelere de hizmet veririsin. Buda geniş oyuncu kitlesi demektir.
Cevap 2 : Cevap 1 ile aynı.
Cevap 3 : Gerçekçilik katıcaksa neden olmasın.
Cevap 4 : Bu alacağım içeriğin beni oyun içi başkalarının önüne geçirmesini istemem. Güzel bir kostüm olabilir meme olan.
Cevap 5 : 1-2-3-4-5
Cevap 6 : Sürüm farketmez.
Cevap 7 : Hybird.
Cevap 8 : Orta çağ rpg.
Cevap 9 : Bence bir arena sistemi olmalı orta çağda romalılar gibi kaybeden kişi için bir oylama başlatılsın öldürülmesi gelirse eğer kaybedenin karakteri silinsin.
Cevap 10 : Cevap 9 ile aynı.

Kovalski

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Soru 1) İngilizce dil desteği olursa oynamam tabikide
Soru 2) Fazlasıyla
Soru 3) 1.14 ve üzeri sürüm olursa tabi
Soru 4) Ben almam
Soru 5) wynncraft nasıl bilmiyorum mmorpg'de çok sevmem zaten
Soru 6) 1.14+
Soru 7) Meslek yapmayı tercih ederdim ticaret falan
Soru 8) Ortaçağ
Soru 9) Stat değil yetenek odaklı.
Soru 10) Sandbox

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
  1. Evet fakat sohbetin birbirine girmemesi adına dil seçimi farklı olanların birbirlerinin yazdıklarını görmemesi gerekiyor. (Anlık hatasız çeviri yapılmayacağını ve oyun içerisinden dil seçimi yapılabileceğini varsaydım.)
  2. Etmez.
  3. Yüklerdim.
  4. EULA'ya uyumluysa evet.
  5. RRL olarak.
  6. Son sürüm olmalı.
  7. Hybrit.
  8. Her ikisi de geliyor.
  9. Hile engellendikçe her sürümün PvP mekaniği kabulümdür.
  10. Toplulukça istenilen tek şey süreklilik.

They001

Zombi Katili
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri olması başta beni etkilemiyor gibi dursa da yabancı oyuncuların gelmesi ve topluluğun büyümesi beni bir oyuncu olarak mutlu eder.. Herkesin kendi dilinde konuşabileceği kendi dillerine ait sohbet odaları ve bir tane ana sohbet odası koymanızı öneririm. Yazacağınız eklentilerin özellikle alışılmışın dışında olmasını isterim bu yüzden en son sürüm tercihimdir. Giriş için gerekli doku paketi, mod veya hile koruması yazılımını kurmaktan çekinmiyorum. Skill kullanımının karmaşık olması ve onu çözmeye uğraşmak benim daha çok hoşuma gidiyor sanırım RRL tarzından yana hakkımı kullanıyorum. MMORPG denildiğinde aklıma Diablo II geliyor yani hikayeyle ilerleyip görev yapmak birinci tercihim oluyor. PvP arenalarında kesinlikle sadece tıklayarak oynamak istemiyorum, tamamen alışılmışın dışında akla kolay kolay gelmeyecek bir sistem oluşturulmalı. Bir barbar classının üstüme koşup tık tık tık abanması isteyeceğim son şey.

Şu sunucu türünde bu kadar satış diye bir ölçüt söz konusu değil. Ürün satışı bir zeka işidir, ne sattığınız kadar nasıl sattığınız da önemli. Oyun parası ve vip satmak en basit anlamıyla ben ne satacağımı bilmiyorum demektir. Türk lirası ile sunucu alacaksanız yabancı oyunculardan gelecek yabancı para birimleri fazlasıyla sunucunuzu kalkındırır zaten.

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
O kadar para lazım değil ama kodlaması çok uzun sürüyor ve bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsun :(
Özellikle içerik ekleme kısmı yok ediyor insanı tşk

Geik

Zombi Katili
Satıcı
En iyi cevaplar
6
O kadar para lazım değil ama kodlaması çok uzun sürüyor ve bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsun :(
Özellikle içerik ekleme kısmı yok ediyor insanı tşk
Evet bu kesinlikle doğru ama türkiyede artık "nitrado" yok yani aynı kaliteyi o fiyatlara alabiliyoruz :(

Geik

Zombi Katili
Satıcı
En iyi cevaplar
6
bu fiyata dediğin makineyi nereden buldun?
İhaleden yabancı almanya-fransa gibi yerlerden bu makineleri alabiliyorsunuz :) Hatta 64GB lık olanı da vardı aynı fiyata yanlış hatırlamıyorsam. İhale olduğu için şu an bu makine 210tl olmuş. Zamanında alırsanız fiyatı sabit kalıyor.

Butlu

http://selim.pw
En iyi cevaplar
0
Soru 1) Oynardım.
Soru 2) Etmezdi.
Soru 3) Evet
Soru 4) Oyun gerçekten beni eğlendiriyor ise neden olmasın.
Soru 5) Farketmez.
Soru 6) Güncel sürümler her zaman iyidir.
Soru 7) Oyunun nasıl tasarlandığı konusuna bağlı. Sıkıcı görevleri kim ister ki?
Soru 8) Kesinlikle fantastik ve ortaçağ.
Soru 9) Yetenek çeşitliliği ve oyuncu becerisi istemesi.
Soru 10) Bunların hepsini buraya sığdırmak zor olur. :)

blackone1991

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İlk olarak sürüm konusundan başlamak istiyorum. Bu konu hakkında soru sorman bile gereksiz olduğunu düşünüyorum. Minecraft'ın en yeni versiyonu, en yeni özellikler demektir. Bir MMORPG oyuncusu olarak ne istersin? Yeni özellikler tabii ki!
Minecraft Türk topluluğunun MMORPG konusuna çok sıcak baktığını düşünmüyorum. Yabancılar farklı içerik görünce ellerinden ne geliyorsa yardım ediyor ve severek o içeriği kullanıyor/oynuyor.

İkinci olarak kaynak paketi; bu soru da gereksiz. Sorunun cevabı çok açık, tabii ki evet! Bir MMORPG Minecraft sunucusunda kaynak paketi olmaz ise farklı içerik unsurunu bulunduran en önemli faktörü silmiş olursunuz.

Son olarak da hile konusuna değinmek istiyorum. MMORPG demek oyuncucun Minecraft içerisinde yapabileceği normal hareketler dışına çıkarak, başka bir seviyeye gelmesi demektir. Sırf MMORPG için ayrı bir anit-hile eklentisi kodlamak gerektiğini söylemek durumundayım. "Ben şu eklentiyle tamamen çözerim!" diye düşünürsen; çok umutlu olmanı tavsiye etmem.

Şimdiden bu türe emek harcayan ve planı olan arkadaşlara kolay gelsin, başınıza büyük bir dert alıyorsunuz :)