Dünyanı Koru

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
144588

DÜNYANI KORU
Dünya Ölmüş Ağlayanı Yok.

İnsanoğlu ne acayip değil mi? Yaşadığı çevreyi bilerek, isteyerek ve farkında olarak kirletiyor ve bunu umursamadan yaşamına devam edebiliyor. Sizce de nankörlük etmiyor muyuz? Bu çevre, bu gezegen bize ne yaptı da ona böyle davranıyoruz? Sizce de kendi bindiğimiz dalı kesmiyor muyuz yaşadığımız çevreyi kirleterek?

KENDİMİZİN KATİLİYİZ

İnsanlar teknolojiyle birlikte sanayi çalışmaları başlatmış ve bunun sonucunda çevre ve hava da kirlenmeye başlamıştır. Çevre kirliliği sadece hayvanlara ve bitkilere değil, insanlara da zarar vermektedir. Günümüzde kirli hava soluduğu için çeşitli dolaşım ve solunum sorunlarından dolayı yılda 6 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Genel olarak çevre kirliliği ile beraber hayatını kaybedenlerin sayısı ise yılda 12.6 milyonu bulmaktadır.

cevre-kirliligi.jpg

Tıp dünyasında öncü olan yayınlardan biri olan Lancent'te yayınlamış ve 2015 yılını baz alan bir çalışma, çevre kirliliğinin küresel ölümlerin yaklaşık %16'sından sorumlu olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa'da insanların %7.8'i, Türkiye'de insanların %13'ü, İngiltere'de %8.3'ü ve Birleşik Arap Emirliklerinde ise insanların %12.54'ü çevre kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor.

HAYVANLARI YOK EDİYORUZ

Çevre kirliliğinin yol açtığı bir diğer sorunsa yeryüzünden tamamen silinen, nesilleri tükenen hayvanlardır. 17. yüzyıldan bu yana en az 112 memeli hayvan ve 94 kuş türünün soyu tükenmiştir.

ARTIK YETMEDİ Mİ

Fabrikalar tam bir hava düşmanıdır. Bacalarına filtre konmamış fabrikalar çevreye büyük miktarda zehir saçmaktadır. Bu zehirden ilk olarak etkilenen kuşlar oluyor. Sonraki etkilenenlerde insanlar ve diğer hayvanlar. Ülkemizde bacasında filtre bulunmayan tonlarca fabrika var ve bunlar hala çalışmaya devam ediyor.

bm-dunyadaki-4-olumden-biri-cevre-kirliligi-kaynakli-h1552480719-2a8aa3.jpg

Bu fabrikaların dışında pisliklerini sağa sola atan veya suya döken fabrikalar da var. Bunların zararı anlata anlata bitirilemez. Çevreye attıkları atıklar yüzünden toprak kirleniyor, o toprakta yetişen ekinler kirleniyor, o ekinleri yiyenler kirleniyor, o atıkları yiyecek sanıp yiyen hayvanlar ölüyor... Bu liste uzar gider. Suya dökülen fabrika atıklarıysa çoğunlukla balıkları öldürüyor. O suyu kullanan herkes ve her şey de bu pislikten nasibini alıyor. Bu yolla ölüm saçan fabrikalara ise cüz'i bir para cezası kesiliyor ve her şey bu kadar.

Çevre kirliliğinde size düşen görev çok basit. Çöplerinizi çöp kovalarına atmak, lavaboya yağ dökmemek, ağaçlara zarar vermemek yapabileceğiniz en güzel ve kolay şeyler arasındadır.

thumbs_b_c_8832dde0a5ef4b90c9a40c493bed689b.jpg

Temiz bir çevre dileğiyle...

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim. Takipte kalın :)
İyi Forumlar

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Bunu sadece belirli bir kesim değil her "insan" başarabilir. Eğer bunu kabul etmeyen Çin gibi tek bir devlet bile olursa bu işin sonu gelmez. Tahminimce gelmeyecek de.

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
Bunu sadece belirli bir kesim değil her "insan" başarabilir. Eğer bunu kabul etmeyen Çin gibi tek bir devlet bile olursa bu işin sonu gelmez. Tahminimce gelmeyecek de.
Haklısın. İnsanlar hiçbir zaman akıllanmıyor.

Yweplus

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
İnsan dediklerimizin çoğu insan bile değil açıkçası. Bunu sadece Türkiye için değil, bütün Dünya için söylüyorum. Avustralya'da ölen yaklaşık 1 milyar hayvanın hesabını kim ödeyecek? Yahut bunu yapan kişiyi / kişileri kim bulacak? Bir şey bizim başımıza gelmediği sürece takan kimse olmuyor. Ya birileri ölecek ya da olağanüstü bir olay çıkacak ki, insanlar tepki göstersin. Çin'in yaptıklarını yapanlar ve takip edenler olduğu sürece bu devletleri ve kişileri durdurmak imkansız hale gelecek gibi görünüyor. Umarım bu tarz olayları çıkaran kişiler yanıtsız bırakılmaz.

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
İnsan dediklerimizin çoğu insan bile değil açıkçası. Bunu sadece Türkiye için değil, bütün Dünya için söylüyorum. Avustralya'da ölen yaklaşık 1 milyar hayvanın hesabını kim ödeyecek? Yahut bunu yapan kişiyi / kişileri kim bulacak? Bir şey bizim başımıza gelmediği sürece takan kimse olmuyor. Ya birileri ölecek ya da olağanüstü bir olay çıkacak ki, insanlar tepki göstersin. Çin'in yaptıklarını yapanlar ve takip edenler olduğu sürece bu devletleri ve kişileri durdurmak imkansız hale gelecek gibi görünüyor. Umarım bu tarz olayları çıkaran kişiler yanıtsız bırakılmaz.
Maalesef öbür dünyada alacak herkes yaptığının karşılığını. Önemli olan yapmamak tabi ama insanlar bunu anlamıyor.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kendi hayatını doga ile uyumlu hale getiremeyen kisiler burda boş dogaseverlik kasmasın. Telefonun da dunyaya zarar veriyor, yedigin cips de, kullandigin tukenmez kalem de.

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
Kendi hayatını doga ile uyumlu hale getiremeyen kisiler burda boş dogaseverlik kasmasın. Telefonun da dunyaya zarar veriyor, yedigin cips de, kullandigin tukenmez kalem de.
Eğer bunu benim için söylediysen diye söylüyorum. Benim hayatımı asla bilemezsin ve ne yaptığımda umrunda olmamalı.
Söylediğin şeyi bana söylemediysen bile insanlara bu şekilde karşılık vermemelisin. Yanlış bir şey bu.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
eğitim çok önemli.

sadece okulda görülen eğitimden bahsetmiyorum. küçük yaşlarda alınan eğitim karakterimizin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. aile bu tür durumlara ne kadar duyarlıysa çocukta öyle oluyor. o yüzden öyle çocuk yapıp gerekli eğitimi vermeyecekseniz çocuk yapmayın

AldenSH

Play.Coleries.Com
En iyi cevaplar
53
eğitim çok önemli.

sadece okulda görülen eğitimden bahsetmiyorum. küçük yaşlarda alınan eğitim karakterimizin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. aile bu tür durumlara ne kadar duyarlıysa çocukta öyle oluyor. o yüzden öyle çocuk yapıp gerekli eğitimi vermeyecekseniz çocuk yapmayın
Kesinlikle doğru bir yaklaşım.

serkang

trapstar
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
insanlar doğadan gelmiştir. zamanla evrimleşerek bugün doğaya bu kadar zarar vermektedirler. peki insanların bu yönde evrimleşmesinin sebebi nedir? yaşadıkları çevre yani doğa. böyle düşünürsek aslında doğa insanları barındırarak ve onları geliştirerek aslında kendine zarar vermiş oluyor. yani insanların elinde olan bir şey yok, hepsi doğanın suçu.

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
insanlar doğadan gelmiştir. zamanla evrimleşerek bugün doğaya bu kadar zarar vermektedirler. peki insanların bu yönde evrimleşmesinin sebebi nedir? yaşadıkları çevre yani doğa. böyle düşünürsek aslında doğa insanları barındırarak ve onları geliştirerek aslında kendine zarar vermiş oluyor. yani insanların elinde olan bir şey yok, hepsi doğanın suçu.
İlginç bir yaklaşım fakat sana katılmıyorum

DonsuzTurkk

java
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
eğitim çok önemli.

Baştan sonra haklısın.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21

doğa insanlar için merdivenin bir basamağı gibidir. insanlar, doğadan öğrendiklerini uygulayarak daha gelişmiş araçlar yaparlar ve super-human seviyesine ulaşmaya çalışırlar. bu evreye ulaşmak için de doğayı örnek almaktan başka bir yol yoktur.

şu an ise biz o kadar nankör bir nesiliz ki, bizim o merdiveni çıkmamızı sağlayan bir basamağı yok ediyoruz. gelecekteki nesil ise belki de bu basamağı kullanamayacak ve asla gelişemeyecek.

bu basamağa bilim açısından bakarsak, uçakları örnek verebilirim. aynı şekilde Hazerfen*'in de kuşları örnek alarak uçmaya çalıştığını biliyoruz. dini açıdan bakarsak ise allah kuran'daki birçok ayette doğayı örnek almamızı söylemiştir.

doğayı kullanmalıyız fakat yok etmemeliyiz. oyunlardaki mantık gibi, kaynak biterse oyun biter.

KAYNAK BİTERSE HAYAT BİTER

YsmePro37o48y06

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok güzel bir paylaşım, bu güzel dünyayı kirleten tek varlık bizleriz. Bilirsiniz ki kirden rekor kırmış bir varlığız her halde, bir "KITA" yarattık çöplerle, kendimize insan mı desek, yaratık mı desek bilemem ancak bu böyle gitmeyecektir. Ozon tabakasını delmekten, Avusturalya kıtasının yanması vb. hangisini söyleyeyim ? Galiba dünyaya sadece yüküz :fp: iyi günler dilerim.Ekteki fotoğraf kanıtlanmıştır doğruluğu %100'dür:
download.jpg