[1.14.4-pre3] Okyanus: Yeni bir Bukkit alternatifi!

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Okyanus
En hızlı güncellenen Bukkit alternatifi*
(istatistikler gerçek değildir. yoksa öyle midir?)

Okyanus, yeniden düşünülmüş bir Bukkit alternatifidir. Amacı küçük ama kullanışlı bir API yaratmak, ve hızlı güncellenebilmektir. (Rekorumuz 1.14.4-pre2'ye 35 dakika)

Okyanus, iki parçadan oluşmaktadır. Okyanus Runtime ve Okyanus API. Eklentili bir sunucu için Fabric Loader ve Okyanus Runtime, eklenti yapımı için ise Okyanus API gerekmektedir.

Bu konuyu bu kadar erken açmamın sebebi, yardım aramaktır. Ama yardım edebilmek için illa projeye kod yazacaksınız diye bir şey yok. Yapabiliyorsanız kendi eklentinizi yapabilirsiniz, API'ye eklenebilecek bir şey önerebilirsiniz, veya kendi sunucunuzda test edebilir, hataları bildirebilirsiniz.

Eğer eklenti yapımını merak ediyorsanız, hala üzerinde çalıştığım siteyi inceleyebilirsiniz.
İstekleriniz ve hata bildirimleriniz için bu konuya yazabilir, veya GitHub'umuza issue açabilirsiniz.

APIdeki güncellemeleri bu konuya yorum olarak yazacağım, ilginizi çekerse konuyu takip etmeyi unutmayın.

(Jarların linki yorumlardadır)

Son düzenleme:

Nooxy

NACSSHOST.COM
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Pek fazla bilgim yok fakat başarılar dilerim. Türkiye'de böyle kişilerin olması güzel bir şey. Dediğiniz gibi "Tam Destek" sağlayabilecekseniz, çok fazla kullanıcıda da gayet güzel olacağından eminim. :durt:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Pek fazla bilgim yok fakat başarılar dilerim. Türkiye'de böyle kişilerin olması güzel bir şey. Dediğiniz gibi "Tam Destek" sağlayabilecekseniz, çok fazla kullanıcıda da gayet güzel olacağından eminim. :durt:

Teşekkürler. Tam destek diyorum ama şu anlık fazla bir şey yapabildiği yok, sadece komut eklemeyi yapabildim.
Tabi ne kadar kişi kullanır onu da bilmiyorum, daha çok eğlence projesi şu anlık.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Konuyu daha çok tanıtım konusuna dönüştürdüm, belki bu sayede daha çok ilgi çekebilir.

Demişken, API şu anda şunları destekliyor:
  • Chat mesaj eventi
  • Sunucu hazır eventi
  • Çok basit bir komut sistemi

AzlaazTR

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Oldukça kullanışlı ve hoş gözüküyor.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bu günün güncellemesi:

Sunucuya PaperSpigot'un optimizasyonlarından bir kaç tanesini portluyorum. Bütün günümü aldı ve almaya devam edecek sanırım. Her şeyi toparladığım zaman kodu commitlerim diye düşünüyorum.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Artık jarları herkese açıyorum!

Server Kurucu: okyanus-mc/installer
VirusTotal: VirusTotal

Otomatk yaratılan indirme linki:
Runtime:
https://scripts.issizler.club/okyanus.php?repo=runtime

(link kaynak kodundan otomatik olarak yaratıldığından her değişiklikde virüs kontrol yapma şansım yoktur, kendiniz kontrol edebilirsiniz veya kendiniz koddan compile edebilirsiniz)

Server kurucuyu konsoldan boş bir klasör içinde çalıştırın, işini tamamladıktan sonra silip server.jar'ı çalıştırın.
Sunucu ilk açılıştan sonra kapatıp, mods klasörü içerisine Runtime'ı attıktan sonra, geri açabilirsiniz.

-- editlenmiştir --

Son düzenleme:

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
Gayet hoş olmuş, müsait bir vaktimda inceleyeceğim. Bukkit yerine spigotu tercih etseydiniz daha hoş olurdu.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Gayet hoş olmuş, müsait bir vaktimda inceleyeceğim. Bukkit yerine spigotu tercih etseydiniz daha hoş olurdu.

Altyapımız vanilla/fabric, Bukkit alternatifi derken, BukkitAPI'ye alternatif demek istemiştim.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bu günün güncellemesi:
  • PaperSpigot'dan 2-3 optimizasyon daha aldım
  • PaperSpigot PR #1898'deki sunucuyu kastırabilen hatanın çözümü uygulanmıştır
  • fastRedstone düzeltilmiştir
  • Komutlara gerekmeyen argüman, ve alt komut eklenebilme eklenmiştir
  • Vanilla komutların üzerine yazma desteği eklenmiştir
  • Yeni eventler eklenmiştir
Linkler üstteki yorumlardadır.

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
Bu günün güncellemesi:
  • PaperSpigot'dan 2-3 optimizasyon daha aldım
  • PaperSpigot PR #1898'deki sunucuyu kastırabilen hatanın çözümü uygulanmıştır
  • fastRedstone düzeltilmiştir
  • Komutlara gerekmeyen argüman, ve alt komut eklenebilme eklenmiştir
  • Vanilla komutların üzerine yazma desteği eklenmiştir
  • Yeni eventler eklenmiştir
Linkler üstteki yorumlardadır.

Eski projelerin gibi bir süre sonra kenara atılmazsa kullanılabilir.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Eventler için Bukkit'de ki gibi reflection kullanıyor mu? Sponge altyapılı sanırım.

hiçbir ayar yapmama rağmen şu warningleri veriyor:

Kod:
[00:00:16] [main/WARN]: Mixin config okyanus.mixins.json does not specify "minVersion" property
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, destination] and [teleport, targets] with inputs: [Player, 0123, @e, dd12be42-52a9-4a91-a8a1-11c01849e498]
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, location] and [teleport, destination] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, location] and [teleport, targets] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:35] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets] and [teleport, destination] with inputs: [Player, 0123, dd12be42-52a9-4a91-a8a1-11c01849e498]
[00:00:35] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets, location] and [teleport, targets, destination] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:35] [main/WARN]: Okyanus: Fast redstone is currently experimental! Disable it from okyanus.toml if you have any redstone issues!

Sondaki warning configi değiştirmediğim halde geliyor. Fast redstone experimental ise varsayılan olarak false olması gerekir.

Senin için güzel bir hobi projesi olmuş fakat bunun yerine Glowstone tercih ederim. Nedeni ise hem Mojang'ın kodunu kullanmıyor hem de Bukkit eklentilerini destekliyor.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Eventler için Bukkit'de ki gibi reflection kullanıyor mu? Sponge altyapılı sanırım.

hiçbir ayar yapmama rağmen şu warningleri veriyor:

Kod:
[00:00:16] [main/WARN]: Mixin config okyanus.mixins.json does not specify "minVersion" property
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, destination] and [teleport, targets] with inputs: [Player, 0123, @e, dd12be42-52a9-4a91-a8a1-11c01849e498]
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, location] and [teleport, destination] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:34] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, location] and [teleport, targets] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:35] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets] and [teleport, destination] with inputs: [Player, 0123, dd12be42-52a9-4a91-a8a1-11c01849e498]
[00:00:35] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets, location] and [teleport, targets, destination] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[00:00:35] [main/WARN]: Okyanus: Fast redstone is currently experimental! Disable it from okyanus.toml if you have any redstone issues!

Sondaki warning configi değiştirmediğim halde geliyor. Fast redstone experimental ise varsayılan olarak false olması gerekir.

Senin için güzel bir hobi projesi olmuş fakat bunun yerine Glowstone tercih ederim. Nedeni ise hem Mojang'ın kodunu kullanmıyor hem de Bukkit eklentilerini destekliyor.

Eventleri registerlarken sadece reflection kullanıyorum, çalıştığında normal çağırıyorum direkt olarak.

Sponge altyapılı değil, sadece onların kütüphanesi olan Mixin'i kullanıyorum. (Fabric altyapılı)

Hatalara gelecek olursak, ilk satır düzeltilir, ama Ambiguity satırları Mojang kodundan dolayı (diye düşünüyorum) olduğundan kolayca düzeltebileceğimi sanmıyorum.

Fast redstone'u default'ta açtım çünkü olabilecek hataların erkenden fark edilmesini istiyorum, ki onu da PaperSpigot'dan aldığım için fazla hata olacağını da sanmıyorum.

Ben de normalde en baştan yapacaktım serveri Glowstone tarzı, ama bir türlü ping packetini bile gönderemediğimden vanilla tabanlı yapayım dedim. Bukkit eklentileri için bir tür "wrapper" yapabilirim belki, ama şu anki çabam Fabric modlarını desteklemek, ki erkenden bir modlu server altyapısı olabilsin. (Aynı loaderi kullandığımızdan uzun sürmemeli)