[1.14.4-pre3] Okyanus: Yeni bir Bukkit alternatifi!

K4lerd4

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Tecrübeni ve kabiliyetlerini bilmiyorum. Fakat şunu söylemem gerekir bu tür bir işi yapmak tek başına olacak gibi değil. Ki spigot gibi bir api varken okyanus'un kullanılması için ne gibi artıları olacak orası da tartışılır. Hobi olarak yapıyorsan kendince geliştirebilirsin fakat gerçekten yararlı elle tutulur bir proje olmasını istiyorsan spigot üzerinden gidip paperspigot alternatifi bir api oluşturabilirdin.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Tecrübeni ve kabiliyetlerini bilmiyorum. Fakat şunu söylemem gerekir bu tür bir işi yapmak tek başına olacak gibi değil. Ki spigot gibi bir api varken okyanus'un kullanılması için ne gibi artıları olacak orası da tartışılır. Hobi olarak yapıyorsan kendince geliştirebilirsin fakat gerçekten yararlı elle tutulur bir proje olmasını istiyorsan spigot üzerinden gidip paperspigot alternatifi bir api oluşturabilirdin.

Altyapıda Spigot kullanacaksam benim ne farkım olacak başkalarından? Yeni bir şey denemek hiç de kötü değildir bana göre.
Asie (FoamFix yapımcısı) kendi başına Fabric'i yarattı (ilk sürümünü diyorum, sonradan yine yardımcıları oldu), 1.14 snapshot halindeyken modlar yaratılmaya başladı. Bizde neden olmasın?

Amacım bir alternatif sunmak. Evet, şu anlarında çok basit duruyor ve evet, belki tek başına fazla bir şey yapamayabilirim, ama deniyorum, ve denemekten zarar gelmez.

(Zaten kullanılmayan bir şeyin nasıl olduğunu çok iyi biliyorum, bu ölse ne olacak)

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Yeni loader'i test edecek kişiler aranıyor!
Loader'ı en baştan düzenledim, ve artık Fabric Modları destekliyoruz! Evet, modlu VE """"pluginli"""" bir 1.14.3 sunucusu mümkün!

Aşağıdaki linkten indirip boş bir klasörde başlatmanız önerilir:
!! edit: bu değişiklikler eski linke geçirilmiştir !!

Runtime linki değişmemiştir.
Bu jar başarı ile WorldEdit Fabric ile denenmiştir!

Son düzenleme:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bugünün güncellemeleri:
  • APInin arkalarında büyük değişiklikler oldu, plugin kodlayanlara görünecek tek değişiklik, bütün .INSTANCE ların .getInstance() olmasıdır.
  • WorldEdit vs. Fabric modları çalıştırma, "stabil" sürüme eklenmiştir.
  • BreakEvent ve PlaceEvent'e lokasyon alma eklenmiştir
  • Player'e pozisyon, dünya alma ve ışınlama eklenmiştir
  • World'e yeni blok koyma eklenmiştir, fakat test edilmemiştir.
Linkler önceki yorumlardadır.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Kod:
[21:53:57] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets] and [teleport, destination] with inputs: [Player, 0123, dd12be42-52a9-4a91-a8a1-11c01849e498]
[21:53:57] [main/WARN]: Ambiguity between arguments [teleport, targets, location] and [teleport, targets, destination] with inputs: [0.1 -0.5 .9, 0 0 0]
[21:53:58] [main/INFO]: WorldEdit for Fabric (version 7.0.1-SNAPSHOT;4442-fae44ff) is loaded
[21:53:58] [main/WARN]: Okyanus: Fast redstone is currently experimental! Disable it from okyanus.toml if you have any redstone issues!
Jun 29, 2019 9:53:58 PM club.issizler.orkide.Orkide loadFolder
INFO: Loading Essentials
INFO: Loading EssentialsProtect
INFO: Loading EssentialsSpawn
INFO: Loading EssentialsChat
INFO: Loading EssentialsGeoIP
INFO: Loading EssentialsAntiBuild
INFO: Loading EssentialsXMPP
[21:53:58] [Server thread/INFO]: Starting minecraft server version 1.14.3
[21:53:58] [Server thread/WARN]: To start the server with more ram, launch it as "java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar"

HYPElanabilirsiniz arkadaşlar :)

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
BukkitAPI yapımında yardım etmek isteyen olursa, Bukkit entegrasyon projesinin GitHub reposu buradadır.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
GitHub üzerinde aldığımız bir karar üzerine. Kendi Loader'ımızı kullanmak yerine orijinal Fabric Loader'a geçiyoruz. Bu demektir ki, ileride modlu bir Fabric sunucusu açarsanız Okyanus'u ve Okyanus modlarını normal modlar gibi kurabileceksiniz.

Fabric Server için: Link

Schaffer79

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Fabric ile çalışması her ne kadar mevcut mod desteğini azaltıyor gibi görünse de yeni sürümlerde modlu sunucu açacak arkadaşlar için şahane olmuş. Kendi API'nın dışında doğrudan Bukkit destekler veya bu Bukkit eklentilerini çalıştırabilen -daha çok dönüştürebilen- bir Okyanus eklentisi olursa çok daha kullanışlı olabilir.

Türkiye'de, Minecraft ile ilgili böyle yenilikçi işler yapılması güzel, tebrik ederim Ecmel :1:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Fabric ile çalışması her ne kadar mevcut mod desteğini azaltıyor gibi görünse de yeni sürümlerde modlu sunucu açacak arkadaşlar için şahane olmuş. Kendi API'nın dışında doğrudan Bukkit destekler veya bu Bukkit eklentilerini çalıştırabilen -daha çok dönüştürebilen- bir Okyanus eklentisi olursa çok daha kullanışlı olabilir.

Forge daha 1.13'e çıkmamışken Fabric 1.14 destekliyordu (snapshotlar dahil), ondan, 1.14 sürümü olarak Fabric daha fazla mod destekliyor diyebiliriz. (Forge stabilleşene kadar tabii ki)

Bukkit desteğine gelirsek, üzerinde çalışıyorum hala, ama yoğunlaştığım kısım kendi APIm olduğundan Bukkit desteğinin gelmesi zaman alabilir.

Türkiye'de, Minecraft ile ilgili böyle yenilikçi işler yapılması güzel, tebrik ederim Ecmel :1:
Yenilikçi iş fikri yok değil de, buralarda ilgi çekilmediği için yapan yok, problem bana göre orada.

Bu projeyi Fabric Discordu'nda paylaştım, çok önemli fikirler edinebildim, projenin yönünü bile değiştirdim. Türkiye'de sadece "bukkit desteği pls" dendiğinden fazla bir şey kazanamıyorum işte. Türkçe dökümentasyonu kaldırdım, ileride direkt Türkiye'yi hedeflemeyi bile bırakabilirim eğer kimsenin umrunda olmayacaksa bu tür şeyler.

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
Forge daha 1.13'e çıkmamışken Fabric 1.14 destekliyordu (snapshotlar dahil), ondan, 1.14 sürümü olarak Fabric daha fazla mod destekliyor diyebiliriz. (Forge stabilleşene kadar tabii ki)

Bukkit desteğine gelirsek, üzerinde çalışıyorum hala, ama yoğunlaştığım kısım kendi APIm olduğundan Bukkit desteğinin gelmesi zaman alabilir.

Yenilikçi iş fikri yok değil de, buralarda ilgi çekilmediği için yapan yok, problem bana göre orada.

Bu projeyi Fabric Discordu'nda paylaştım, çok önemli fikirler edinebildim, projenin yönünü bile değiştirdim. Türkiye'de sadece "bukkit desteği pls" dendiğinden fazla bir şey kazanamıyorum işte. Türkçe dökümentasyonu kaldırdım, ileride direkt Türkiye'yi hedeflemeyi bile bırakabilirim eğer kimsenin umrunda olmayacaksa bu tür şeyler.

Diğerlerinden farklı bir özelliği olmadığı için zaten ilgi beklemek yanlış olur. Diğerlerinden daha öne çıkan bir özelliği olmalı

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Diğerlerinden farklı bir özelliği olmadığı için zaten ilgi beklemek yanlış olur. Diğerlerinden daha öne çıkan bir özelliği olmalı

Fabric'in de Forge'dan farklı bir özelliği yok, hatta APIleri daha kısıtlı, ama nedense Discordlarında 683 kişi var, ve bazı Türk Discordlarından daha aktif.

Benim demek istediğim ile alakası yok ama onun. Benim demek istediğim, herkes Bukkit'i "tek, başka alternatifi olmayan" bir Minecraft sunucu "modlama" (eklenti ekleme) yöntemi olarak görüyor, her şeyin Bukkit desteklemesini bekliyorlar. İsmini vermeyeceğim bir yerde, "Gördüğüm kadarıyla sadece mod yüklenebiliyor." denildi, ki eklentiler de teknik olarak sunucu modu olmuyor mu? Eklentiden sayılmadı bu API'ye yazılacak şeyler...

Türkiye'deki bakış açısı farklı. Hiç Glowstone, Sponge, veya Server List - wiki.vg adresindeki tonlarca server yazılımdan birini kullanan bir Türk server biliyor musunuz? tabii ki hayır. Hepsi ya Bukkit, ya da Bukkit tabanlı (Paper, vs.)

Benim demek istediğim bu. Önceki yorumumda anlatamamış olabilirim ama.

Exkaar

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
35
Fabric'in de Forge'dan farklı bir özelliği yok, hatta APIleri daha kısıtlı, ama nedense Discordlarında 683 kişi var, ve bazı Türk Discordlarından daha aktif.

Benim demek istediğim ile alakası yok ama onun. Benim demek istediğim, herkes Bukkit'i "tek, başka alternatifi olmayan" bir Minecraft sunucu "modlama" (eklenti ekleme) yöntemi olarak görüyor, her şeyin Bukkit desteklemesini bekliyorlar. İsmini vermeyeceğim bir yerde, "Gördüğüm kadarıyla sadece mod yüklenebiliyor." denildi, ki eklentiler de teknik olarak sunucu modu olmuyor mu? Eklentiden sayılmadı bu API'ye yazılacak şeyler...

Türkiye'deki bakış açısı farklı. Hiç Glowstone, Sponge, veya Server List - wiki.vg adresindeki tonlarca server yazılımdan birini kullanan bir Türk server biliyor musunuz? tabii ki hayır. Hepsi ya Bukkit, ya da Bukkit tabanlı (Paper, vs.)

Benim demek istediğim bu. Önceki yorumumda anlatamamış olabilirim ama.

Bunun en önemli nedeni alışkanlık ve üşengeçlik, hızlı bir şekilde bildiğin yoldan kurmak varken neden başka yazılımlar araştırıp kurmakla uğraşasın ki?

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bugünün güncellemeleri:
  • API büyük bir refactor gördü, daha da görecek diye düşünüyorum ilerilerde

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
API'nin 0.1.0 alphası yayınlanmıştır! Bu adresteki kurulum jarı ile bir Fabric sunucusu açtıktan sonra, aşağıdaki linkten API modunu indirip, mods klasörüne atabilirsiniz.

Linkler: CurseForge | GitHub

API'ye biraz ara verip, API için biraz eklenti yapmaya başlayacağım. Bu forumdaki geliştiricilerimizin de APImi denemelerini, özellik isteklerini bekliyorum.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1.14.4-pre1 desteği, 5 saat.

124810

Son düzenleme: