21 Mart | Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

TReaperTR

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhaba Gamer.com topluluğu bugün 21 Mart Down sendromu farkındalık günü. Belki ilginizi çekmiyor olabilir Down sendromu fakat bu hastalığa siz de yakalanabilirdiniz.
PBK9Pt.png

8PLlno.gif

Neden 21 Mart'ta ?

Birleşmiş Milletlerin (BM) 10 kasım 2011 tarihinde almış olduğu karar ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü ilan edildi. Peki neden 21 Mart olarak seçildi ? Başka bir gün de olabilirdi. Seçilmesinin bir sebebi var.

21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor. Dünya genelinde ise yaklaşık 6 milyon insan bu genetik hastalığı taşıyor.
PBK9Pt.png

Peki Down Sendromu Nedir ?

Uzatmadan basit bir tanım yapmak gerekirse Down sendromu vücuttaki hücrelerin 46 kromozom yerine 47 kromozom sahibi olmasıdır. (İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23'ü babadan 23'ü de anneden gelmektedir.)
PBK9Pt.png

Down Sendromu 3'e ayrılır;

1. Trizomi 21: Bütün hücreler ekstra bir 21. kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 94’ü bu gruptadır.
  2. Translokasyon: Ekstra 21. kromozom başka bir kromozoma bağlanır. Down sendromlu insanların %4’ü bu gruptadır.
  3. Mozaik: Hücrelerin bir kısmı ekstra bir 21. Kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 2’si bu gruptadır.
PBK9Pt.png

Down Sendromluların Fiziksel Özellikleri

1. Saçlar: genelde seyrek ve düzdür.
  2. Burun: Yüzleri oval ve yassıdır. Hava sinüsleri tam olarak gelişmediği için, sık sık burun tıkanır.
  3. Gözler: Gözler dar ve çekiktir.
  4. Ağız: Ağızları küçük ve dudakları incedir.
  5. Kulaklar: Kulaklar küçük olabilir. Dış kısmı genellikle kıvrılmıştır.
  6. Deri: Bebeklik ve erken çocukluk dönemi boyunca deri pütürlüdür. Derileri esneklikten yoksundur. Kolayca gevşer ve sertleşir.
PBK9Pt.png

Down Sendromluların Zihinsel Özellikleri

Down Sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik, yaşları ilerledikçe daha çok belirginleşir, düzenli bir eğitim ile Down Sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Bu noktada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.

Down Sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabiliyorlar.
PBK9Pt.png

rnHCiB.jpg

UNUTMAYIN O 6 MİLYON KİŞİ ARASINDAN SİZ DE BİZ DE DOWN SENDROMLU OLABİLİRDİK. DUYARLI OLUN.
Bilgi için yardım alınan kaynaklar:
sozcu.com.tr
tercihozelegitim.com

Son düzenleme:

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merak ettiğim kısım şu; Toplumda normal insan muamelesi görmeleri isteniyor fakat farkındalık gününe sahipler. Her yerde böyle şeyleri gördükleri zaman normal insan olduklarını hissettirdiğinizi düşünmüyorum, aksine daha çok soyutluyorsunuz.

TReaperTR

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merak ettiğim kısım şu; Toplumda normal insan muamelesi görmeleri isteniyor fakat farkındalık gününe sahipler. Her yerde böyle şeyleri gördükleri zaman normal insan olduklarını hissettirdiğinizi düşünmüyorum, aksine daha çok soyutluyorsunuz.
Benim bu yazıda belirtmek ve göstermek istediğim amaç Dünya'da böyle insanlar da var farkında olun bilincinde olun demekti. Asıl sesimizi çıkartmazsak kendilerini insan olarak görmeyeceklerdi. Umutsuzluğa düşmüş birisi kendine yol arıyorken o yolu göstermekti amacım.

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Benim bu yazıda belirtmek ve göstermek istediğim amaç Dünya'da böyle insanlar da var farkında olun bilincinde olun demekti. Asıl sesimizi çıkartmazsak kendilerini insan olarak görmeyeceklerdi. Umutsuzluğa düşmüş birisi kendine yol arıyorken o yolu göstermekti amacım.
21 Mart olmasa onlara önemli olduklarını hissettirmeyeceksiniz yani. İnsanlar kendi yolunu kendi bulamadığı sürece rehberlik dahi fayda etmez. Engelli bir insana dik dik bakıp onun senden farklı olduğuna inanıp ayriyeten bir de "Dünya Engelliler Günü" adı altında olan bir konsept ile iyice rezil ettikten sonra bilinçli olunabileceğine inanmıyorum. Bu bilinçli olup farkındalık yaratmak değil ekstra kusurları olan insanları toplumdan nazik(!) bir biçimde soyutlamaktır.

Not: Down sendromu ile engelli olma problemini birbirine karıştırmadım, örnek verdim.

TReaperTR

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
21 Mart olmasa onlara önemli olduklarını hissettirmeyeceksiniz yani. İnsanlar kendi yolunu kendi bulamadığı sürece rehberlik dahi fayda etmez. Engelli bir insana dik dik bakıp onun senden farklı olduğuna inanıp ayriyeten bir de "Dünya Engelliler Günü" adı altında olan bir konsept ile iyice rezil ettikten sonra bilinçli olunabileceğine inanmıyorum. Bu bilinçli olup farkındalık yaratmak değil ekstra kusurları olan insanları toplumdan nazik(!) bir biçimde soyutlamaktır.
Tartışmaya girip daha da uzatmak istemiyorum fakat 21 Mart olmasa onlara önemli olduklarını hissettirmeyeceksiniz diyorsun alakası bile yok. Bizim de özel günlerimiz var çocuklar için 23 Nisan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı. Bizim bu günleri kutlamamızın bir sebebi var ve unutulmasını istemiyoruz ve bu günleri kötü bir gün diye de anmıyoruz. Aynı şekilde 21 Mart'ta biz burada Down sendromluları ezmeye veya onurlarını kırmaya değil sevip saymaya çalışıyoruz sen ise burdan farklı bir sonuç çıkartıyorsun. İnsan kendi yolunu bulması için rehberlik fayda etmez diyorsun fakat İslam Dininde Hz.Muhammed bize rehberlik etmişti. Tabi ki de biz Hz. Muhammed gibi rehberlik edemeyiz sadece örnek alırız. (Bilmiyorum tabi müslüman mısın)

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Tartışmaya girip daha da uzatmak istemiyorum fakat 21 Mart olmasa onlara önemli olduklarını hissettirmeyeceksiniz diyorsun alakası bile yok. Bizim de özel günlerimiz var çocuklar için 23 Nisan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı. Bizim bu günleri kutlamamızın bir sebebi var ve unutulmasını istemiyoruz ve bu günleri kötü bir gün diye de anmıyoruz. Aynı şekilde 21 Mart'ta biz burada Down sendromluları ezmeye veya onurlarını kırmaya değil sevip saymaya çalışıyoruz sen ise burdan farklı bir sonuç çıkartıyorsun. İnsan kendi yolunu bulması için rehberlik fayda etmez diyorsun fakat İslam Dininde Hz.Muhammed bize rehberlik etmişti. Tabi ki de biz Hz. Muhammed gibi rehberlik edemeyiz sadece örnek alırız. (Bilmiyorum tabi müslüman mısın)
Olaya o kadar sığ bakıyorsun ki dini meselelere girecek kadar sapmışsın.
23 Nisan gibi ulusal bayramlarımız farkındalık değil, tören ve resmiyeti simgeler ayırt edemediğin için şaşırdığımı söyleyebilirim. Down sendromlu insanları kırmaya üzmeye çalışmıyor olabilirsiniz ancak böyle garip bir düşünce şekline sahip olarak zaten istemsizce de olsa üzüyorsunuz. Eğer Down sendromuna sahip kişilere her gün aynı şekilde davranıp 21 Mart gibi özel günlerde farklı davranmaya başlarsanız bu soyutlamak anlamına gelir. Tıpkı şuanda bana kendi bildiğini okuyup iyilik timsali olmaya çalışman gibi. Bu konuşmaya ve konuya sığ bakmamak lazım, iyi forumlar dilerim.

Tarık Hacıoğlu

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 .... 47 Upss... Saydım.
Down sendromlu olan insanlar her insandan daha zekidir. Fakat şunu fark ettim sen down sendromlulardan da, diğer insanlardan da daha gerisin...