A Java Exception Has Occured Hatası & Çözümü

Sukela

ne yazsam bilemedim
Genel Moderatör
En iyi cevaplar
83
Ruh hali

A Java Exception Has Occured Hatası & Çözümü

Merhaba Forum Gamer sakinleri, bugün A Java Exception Has Occured Hatası alan arkadaşlara yardımcı olmak için bu konuyu açıyorum.

Hatamız şu şekilde ortaya çıkıyor, biz Minecraft Launcher'ını açıyoruz ve Java bize hata veriyor. Bunun nedeni ise güncel bir Java sürümüne sahip olmamaktır.

Hatamızın görüntüsü ;

LpE2yj.png

Şimdi isterseniz A Java Exception Has Occured hatamızın çözümüne geçelim.

Hatamızın çözümü aslında basit eski java sürümümüzü sileceğiz, yeni ve güncel olanı yükleyeceğiz.

Java kurulumu

İlk adım ;
Java silme işlemi

Başlat menüsünü açıyoruz ve buradan Control Panel (Denetim Masası)'e giriyoruz.

Screenshot_16.png

İkinci adım ;
Java silme işlemi

Buradan Programs and Features (Program ekle kaldır) bölümüne giriyoruz.

Screenshot_17.png

Üçüncü adım ;
Java silme işlemi

Java'mızı bulup bilgisayarımızdan kaldırıyoruz.

Screenshot_18.png

Beşinci adım ;
Java kurulumu

Java'yı denetim masasın da ki program and features (Program ekle kaldır) bölümünden sildikten sonra başlat menüsünü açıyoruz.

Screenshot_19.png

Altıncı adım ;
Java kurulumu

Computer'a (Bilgisayarım) ters tıklayıp Properties'e (Özellikler) tıklıyoruz.

Screenshot_20.png

Yedinci adım ;
Java kurulumu

Karşımıza gelecek olan pencereden bilgisayarımızın işletim sisteminin kaç bit olduğuna bakıyoruz.

64 bit operating system demek 64 bit işletim sistemi demektir. Sizde de ya 32 yada 64 olacaktır.

Screenshot_21.png

Sekizinci adım ;
Java kurulumu

Google'a JAVA yazıyoruz ve ENTER tuşuna basarak Google'da aratıyoruz.

Screenshot_22.png

Dokuzuncu adım ;
Java kurulumu

Şimdi yapacağımız şey JAVA'nın sitesine girmek olacak. Muhtemelen sizde de JAVA'nın kendi sitesi çıkacaktır. Bu siteye tıklıyoruz ve giriyoruz.

www.java.com/tr/ linkli siteye giriş yapıyoruz.

Onuncu adım ;
Java kurulumu

Siteye girdikten sonra karşımıza bir ekran gelecek. Ortadaki kırmızı renkli Ücretsiz Java İndirme butonuna basacağız.

Screenshot_23.png

On birinci adım ;
Java kurulumu

Ücretsiz Java İndirme butonuna bastıktan sonra sizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfanın ortasında bulunan kırmızı renkli Onaylayın ve Ücretsiz İndirme İşlemini Başlatın yazan butona basıyoruz

Screenshot_24.png

On ikinci adım ;
Java kurulumu
Javamız inmeye başladıktan sonra inmesini bekliyoruz ve inen dosyayı açıyoruz.
İnmesi biraz zaman alabilir bekleyiniz.

On üçüncü adım ;
Java kurulumu

İndirdiğimiz JAVA exe dosyasını açtıktan sonra karşımıza bir pencere gelecek.
NOT : Eğer Change destination Folder (Yükleme dosyasını değiştirme) yapmak istiyorsanız aşağıda ki "Change destination Folder" bölümüne gidiniz. Orada detaylı bir şekilde anlattım.

Bu pencerede sol altta bulunan Change Destination Folder (Yükleme dosyasını değiştirme) kutucuğunu işaretlerseniz kurulum sırasında JAVA'yı kuracağınız dosyayı değiştirebilirsiniz.
Install (Kur) tuşuna basıyoruz ve kurulum başlıyor.
Şimdi işaretlemeden devam ediyoruz. En son işaretlersek ne olur onuda göstereceğim.

On dörtüncü adım ;
Java kurulumu

Install (Kur) tuşuna bastıktan sonra karşımıza yükleme penceresi çıkacak ve bekleyeceğiz bu işlem uzun sürmeyecektir.

Screenshot_26.png

On beşinci adım ;
Java kurulumu

Install (Kurulum) işlemi bittikten sonra daha önce denetim masasındaki Program and features (Program ekle ve kaldır) bölümünden JAVA'yı silmediyseniz karşınıza bu pencere çıkacaktır.

Screenshot_27.png

Bu pencerede bilgisayarınızda halen var olan JAVA sürümü gösterilir, isterseniz yanındaki kutucuğu işaretleyip Uninstall (Bilgisayarımdan kaldır) seçeneğini seçebilir veya Not Now (Şu anda değil) seçeneğini seçip bilgisayarınızda kalmasını sağlayabilir veya daha sonra silmek için saklayabilirsiniz.

Ben kutucuğu işaretliyorum ve Uninstall (Bilgisayarımdan kaldır) seçeneğini seçiyorum.

On altıncı adım ;
Java kurulumu

Ekranınıza bir pencere gelicek burada seçtiğiniz java sürümü silinecek.

Screenshot_28.png

On yedinci adım ;
Java kurulumu

Yukarıda belirttiğim Eski java sürümünü kaldırma işlemi bittikten sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek.

Screenshot_29.png

Burada size Out-of-Date version of Java successfully uninstalled (Tarihi geçmiş java sürümleri başarıyle kaldırıldı) diye bir mesaj veriyor ve altında sürümleri listeliyor.

ikinci mesajımız ise Detected Out-of-date versions remaining on your system (Bilgisayarınızda tespit edilen tarihi geçmiş sürümler) diye bir mesaj veriyor ve altında sürümleri listeliyor. Ancak benim bilgisayarımda Detected Out-of-date versions remaining on your system (Bilgisayarınızda tespit edilen tarihi geçmiş sürümler) olmadığı için None (Yok) yazıyor. Sizin bilgisayarınız da olabilirde olmayabilirde varsa silmeniz gerekmektedir. Bu pencereyi Next (Sıradaki) butonuna basarak geçiyoruz.

On dokuzuncu adım ;
Java kurulumu

Tebrikler, java kurulumunun sonuna geldiniz. Artık A Java Exception Has Occured Hatası almamanız gerekiyor.
Kurulumun sonuna geldiğimize göre Close (Kapat) diyerek pencereyi kapatıyoruz ve oyunumuza giriyoruz.

1530290558548.png

Change Destination folder Bölümü

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) Birinci adım ;

Yükleme ekranı geldiğinde sol altta bulunan Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) kutucuğunu işaretliyoruz ve Install (Kur) diyoruz.

Screenshot_30.png

NOT ! : Bunu yapmanızı önermiyorum daha sonra java ile işiniz olduğunda JAVA'nın konumunu tanımlamanızı istiyor bazı programlar.

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) İkinci adım ;

Install (Kur) butonuna bastıktan sonra karşımıza gelen pencerede Install to (Kurulum konumu) : C:\Program Files\Java\jre1.8.0_171 yazıyor. Bu yazının sağında bulunan CHANGE (Değiştir) butonuna basıyoruz.

Screenshot_31.png

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) Üçüncü adım ;

CHANGE (Değiştir) Butonuna bastıktan sonra kuracağımız diski seçiyoruz.

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) Dördüncü adım ;

Diskimizi seçtikten sonra daha iç bir konuma kuracaksak dosyaların solun daki sağ tarafa bakan beyaz oka basıyoruz ve dosyanın içeriği açılıyor. Daha sonra
sol altta bulunan Make New Folder (Yeni dosya oluştur) butonuna basıyoruz ve yeni dosyamızı oluşturup bir isim veriyoruz.

Dosya ismi yazdığım yere Java'yı kuracağınız dosyanın ismini yazıyorsunuz. Ben Java yaptım siz ne isterseniz yapabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra OK (Tamam) tuşuna basıp kapatıyoruz.

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) Beşinci adım ;

Java yükleme dosya konumumuz gördüğünüz gibi değişti. Şimdi Next (Sıradaki) butonuna basıyoruz.

Change Destination folder (Yükleme dosyasını değiştirme) Altıncı adım ;

Bu adımda yukarda anlattığım Java kurulumu On dörtüncü adıma dönüyoruz.

Evet bu konumdaNda bu kadar yardımcı sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Hepinize iyi forumlar!

Ekli dosyalar

• Screenshot_25.png
    Screenshot_25.png
    39.7 KB · Görüntüleme: 310