Age Of Empires'ın Evrimi

Cutler

Yeni Doğmuş
Asistan
Mesajlar
1
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
2
Puanları
0
Age_of_Empires_franchise_logo.png
Age Of Empires 1997 yılında Ensemble Studio tarafından geliştirilen ve Microsoft tarafından yayınlanan bir ortaçağ gerçek zamanlı strateji oyunudur. Oyun genel olarak kendi ülkenizi ve askeriyenizi kurarak diğer ülkeler ile savaşmanızı sağlıyor. Bu serüven oyuncular tarafından çok sevilmiş ve seriye eklenen yeni oyunlar ile birlikte 1997 den 2022 ye kadar sürmüştür. Gelin hep beraber bu zamana kadar piyasaya sürülen Age Of Empires oyunlarına bir göz atalım:


1) Age Of Empires

hqdefault.jpg


Serinin ilk oyunu taş devrinden demir devrine kadar olan süreyi konu alıyor 1997'de çıkan Age Of Empires serinin popüler olmasını sağlayan oyunudur. (2D bir oyun olmasına rağmen o yıllarda o grafikler efsaneydi :) ) Oyunda teknolojinin , binaların ve üniteler aracılığı ile oyunda diğer rakiplerinizi yenebilmeniz için değişik stratejiler uygulamanız gerekiyordu. Oyun hikaye ve online mod seçenekleri ile birlikte (8 kişi ile oynanabiliyordu) piyasaya çıktı ve kısa zamanda oyuncular arasında çok popüler bir oyuna dönüştü.

2) Age Of Empires The Rise Of Rome


The_Rise_of_Rome.jpg
Aslında ayrı bir oyun olarak piyasaya sunulmamıştır, ilk Oyunun genişleme paketidir. Bu paket 1998 yılında piyasaya çıkmıştır. Oyuna 4 yeni uygarlık eklenmiş ayriyeten oyuna atlı savaş arabası, develi asker, alev atan kadırga gibi birçok yenilik de eklenmiştir. İlk oyundaki hatalar da düzeltilmiştir fakat ilk oyunun ilk sürümü eğer bilgisayarınızda yüklü değil ise genişleme paketi çalışmıyordu.

3) Age Of Empires II

maxresdefault (1).jpg

Serinin 2. oyunudur, oyun PC sürümünün yanı sıra 2001 yılında Playstation'a da çıkartılmıştır. Bu oyunda ilk oyunda olan hatalar düzeltilmiştir. Oyun piyasaya çıktıktan 3 ay sonra 2 Milyon kopya satarak o denemde çok ciddi bir yankı uyandırmış ve bu nedenle oyunu oynayan eleştirmenler tarafından yüksek not almıştır.

4) Age Of Empires II The Conquerors

The_Conquerors.jpg
İkinci oyunun genişleme paketidir. Bu paket 2000 yılında piyasaya çıkmıştır. İkinci oyundaki hatalar düzeltilmiş ve 5 yeni uygarlık ve 12 yeni savaş ekipmanı eklenmiştir. İçerisinde birçok hikaye modunu da barındırıyordu fakat ilk oyun bilgisayarınızda yüklü değil ise genişleme paketi maalesef çalışmıyordu.

5) Age Of Empires III

6c3efecc-ee1b-40b3-808c-60ebae70b237.jpg

Oyun Amerika kıtasının keşfinden sonrasını Anlatmaktadır. Oyun Amerika'nın kuruluşunu ve kolonileşme durumlarını esas almaktadır ayriyeten oyunda 8 Avrupa medeniyeti bulunmaktadır. Oyunda Osmanlı İmparatorluğu da vardı ve çoğu Türk Osmanlıyı seçiyordu :)

Peki Ya Siz Hangi Uygarlığı Seçmiştiniz ? Yorumlara Yazarsanız Seviniriz.

6) Age Of Empires III The Warchiefs

warchiefs.jpg
Üçüncü oyunun genişleme paketidir bu paket 2006 yılında çıkmıştır. Bu genişleme paketi ile oyuna bakır ve kalay madenleri eklenmiştir ayriyeten yeni medeniyetler , yeni itemler ve yeni kahramanlar eklenmiştir

7) Age Of Empires II HD Edition

age-of-empires-2-hd-editionn.png
ikinci oyunun yenilenmiş HD versiyonudur. Steam destekli olarak piyasaya sürülmüştür ayriyeten Steam üzerinden online olarak da oynanma imkanı sunulmuştur.

8) Age Of Empires I - II - III Definitive Edition

age_of_empires_ii__2__hd_edition___icon_by_blagoicons_d9sihpv-fullview.png
Ana 3 oyunun Definitive Edition halidir Age Of Empires I 2018 yılında , Age Of Empires 2019 yılında , Age Of Empires 2020 yılında piyasaya çıkmıştır eski oyunların günümüze uyarlanmış oyunudur 4K Ultra HD görüntüleri , geliştirilmiş oynanışları ve Steam üzeninden online oynama destekleri sunulmuştur.

9) Age Of Empires 4​

AoE4_KeyArt.jpg

Serinin 2021 yılında çıkan son oyunudur. Diğer oyunlardan farklı olarak grafik birimlerinde ciddi değişikliklere gidilmiş ve hikaye modu daha da geliştirilmiştir. Oyun Orta Çağ'da geçmektedir hatta oyunda İngiltere'nin Normanlar tarafından fethini anlatan bir hikaye modu da mevcuttur.
Oyunda yalnızca "8" adet medeniyet bulunmaktadır. Bu medeniyetler: İngilizler, Çinliler, Moğollar, Delhi Sultanlığı, Fransızlar, Abbâsîler, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Moskova Knezliği'dir.
 Üst