Agnostisizm Nedir ?

MrAnilcaan_K

TurboMC Plugin paketi Hizmetleri
Satıcı+
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Agnostisizm Nedir?
Agnostisizm bir din midir ?

Agnostisizm; Yaklaşık bir buçuk asırlık geçmişi olan bir terim olmasına rağmen agnostisizm, günümüzde en yaygın görüşlerden biridir.

Agnostisizm kelimesi, etimolojik olarak yunancada "bilinmeyen" veya "bilinmemek" anlamlarına gelmektedir.

Bu sözcüğü ilk olarak ingiliz biyolog Henry Huxely 1869 yılında İngiliz Metafizik Derneği'nde Ortaya atmıştır.

Genelanlamda agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının var olup olmama konusunda hiçbir bilginin olmadığını ve asla olamayacağını savunan felsefi görüştür.

Fakat zaman içerisinde agnostisizm ikiye ayrılmıştır.
  • Güçlü Agnostisizm
  • Zayıf Agnostisizm
Güçlü Agnostisizm; Felsefi agnostisizm diye de adlandırılabilir. Agnostisizm güçlü formunu savunan kişi, tanrının varlığı hakkında sadece kanıtlar olmadığını ileri sürmekle kalmaz aynı zamanda bu tür kanıtların hiç kimse için bulunmadığını, hiç kimsenin tanrının var olduğunu bilme imkânının olmadığını savunur. William Clifford, Bertrand Ruseel, Robert Ingersel, Henry Huxel gibi birçok agnostiğin güçlü agnostik olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıf Agnostisizm; Zayıf biçimene göre agnostiik, tanrının varlığına ne de yokluğuna inanan her iki konuda da ciddi kuşku içinde olan "yargısı olmayan" veya "yargısını askıya almış" olan kişilerdir. Agnostisizm bu zayıf formu, geçici bir kararsızlık veya kafa karışıklığı şeklinde karşımıza çıkabileceği gibi bir kararsızlık veya ilgisizlık olarak da karşımıza çıkabilir.

Fakat her halükârda bu tür bir agnostisizm pek fazla bir felsefi değere sahip değildir çünkü bu geçici bir karasızlık veya kalıcı bir ilgisizlik durumudur ve epistoemolojik bir temellendirme içermektedir.

Devamı gelecektir.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Benim katıldığım bir düşünce değildir. Bana göre hayatta bir şey ya vardır ya da yoktur.

Din değildir bu arada.

MrAnilcaan_K

TurboMC Plugin paketi Hizmetleri
Satıcı+
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Benim katıldığım bir düşünce değildir. Bana göre hayatta bir şey ya vardır ya da yoktur.

Din değildir bu arada.
Agnostisizm bir din değil evet bilinmezlik kavramına inananlar için kullanılan bir terim bir nevi inanç

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Agnostisizm bir din değil evet bilinmezlik kavramına inananlar için kullanılan bir terim bir nevi inanç
Düşünce desek daha doğru olur ki bu düşünceyi savunanlar da öyle diyor.

Agnostikler = kuantum bilgisayarlar

Glyphl

play.aleriaclub.com | Team.Aleria
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Zamanında düşüncelerim böyleydi, şu an apateizm daha yakın geliyor.

Gökçen

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Daha ne kanıt lazım ? Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az...