Dizi Aşk Mantık İntikam - Erkeğe İşkencenin Normalleştirilmesi

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
62
Ruh hali
Başlığı biraz kısalttım, aslında tam hali şöyle olacak: Aşk Mantık İntikam - Erkeğe İstemli ve Sistemli Psikolojik İşkencenin Normalleştirilmesi
Bu dizimiz dün başlamış bir yaz dizisi. Sıradan bir yaz dizisi gibi gelmiş olabilir ama düşündükçe joker kahkahası attıracak kadar psikolojik işkence barındırıyor ve bunun bazılarını baş rol kadın karakter Leyla sebep olacağı acının farkında olarak ve bu acıyı amaçlayarak yapıyor. Zaten geçmişte kötü olaylar yaşanmış, bölüm boyunca farkında olmadan erkek karakterimiz Ozan'a sistemli psikolojik işkence yapıyor ve bölümün finalinde bunu sürekli hâle getirmeye karar veriyor hem de Ozan'ın canını yakmak için yani "İstemli ve Sistemli Psikolojik İşkence" yapıyor ve dizi bunu masum bir intikammış gibi gösteriyor. Hayır, troll yapmıyorum çok ciddiyim ve size bu konuda açıklayacağım. Bu arada psikilojik şiddeti fiziksel şiddetten daha önemsiz görüyorsanız bu bir sorun, birisine hakaret etmek ile gidip yumruk atmanız arasında bir fark yok.

İlk olarak geçmişteki olaylara bakalım, Ozan tam bir girişimci, Leyla'nın abisi Ekrem(Eko) gibi olmayacak şeylerin peşinden giden bir kolpa değil ve ya Leyla'nın babası gibi planları olan ama harekete geçmeyen bir tembel değil. Gerçek bir planı var ve bunu uygulamak için gerekli özveriyi göstermeye hazır. Burada Ozan sanki "buldum bi saf, bu bana baksın bende şansımı deneyeyim" demiş ve şans eseri zengin olmuş bir gevşek değil. Leyla'da Ozan'ı tanıyor ve ona destek olmayı kabul etmiş. Baştan kabul etmeseydi, Ozan terkedildiğinde yaptığı gibi aşkını içine gömer ve yine zengin olurdu, sadece daha zor olurdu o kadar. Ama Leyla bunu kabul etti ve bu süreçteki sıkıntılar için Ozan'ı suçlaması tamamen saçmalık. Birde "neler çektiğini bilmiyor o süreçte" geyiği var ki evlere şenlik. Bir sorununuz olduğunda bunu anlatıp konuşmak sizin sorumluluğunuzdur, yine kimseye bir şey söylemeyip sonra neden bilmiyorlar diye onları suçlayamazsınız. Leyla ise kendi kabul ettiği ve sebep olduğu sorunlara artık dayanamayınca hıncını Ozan'dan alıp ayrılmış. Normal ve sakince ayrılsaydı sorun yoktu ama hıncını alarak ayrılması psikolojik şiddetin başladığı yer. Söylediği sözleri yaşadığı zorluğa verip(her ne kadar kendi suçu olsa da) istemeden yapılmış diyorum ancak "seni hiç sevmedim" demesi sırf canını daha çok acıtmak için söylenmiş bir söz ve bilerek ve isteyerek psikolojik şiddet uygulamış. Eğer bunlar sizi dehşete düşürmediyse gelin şöyle bakalım. Bir kadınla erkek evleniyor, kadın diyor ki ben masraflı olurum kabul mu? Erkek kabul ediyor ve iki üç işte çalışmaya başlıyor. Bu arada tabi ki yorulup sıkılıyor ama asla karısına gidip, bana yardımcı ol ya da ayrılalım demiyor ve içine atıyor. Bir gün canına tak ediyor birden eve dalıp karısını dövüp sonra da yeterince canı acımamıştır diyerek sakatlamayacak biçimde yaralıyor. Ne kadar vahşice değil mi? İşte Ozan da böyle ne olduğunu anlamadan canı acıtılmış bir biçimde terk ediliyor.

Sonra bölüm içinde Ozan "git" dedikçe kız karşısına çıkıyor. Burada ise sistemli ama kadının yaptığının farkında olmadığı işkence var. Eğer daha önce birinden hoşlandınız ve terkedildiyseniz ya da karşılık alamadıysanız unutmanın ne kadar zor olduğu bilirsiniz. Diğer taraf için sorun yoktur çünkü o ya sizden hiçbir zaman hoşlanmamıştır ya da sizi terketmeden önce kafasında zaten bitirmiştir. Ama sizin için unutmak zordur ama hatırlamak acı verdiği için unutmak zorundasınızdır. Bunun en iyi yolu o kişi tamamen kafadan çıkarmak, kesinlikle stalk yapmamak belki yeni bir ilişki ya da hobi edinmektir. Eğer o kişi sürekli karşınıza çıkarsa nasıl unutabilirsiniz ki? Ozan kendini işine verdiği için şu ana kadar sorun yoktu ama Leyla katır inadıyla sürekli karşısına çıkıyor ve Ozan'a neler çektirdiğinden haberi olmadan kendi kaprisleri için Ozan'a hesap soruyor. Ne 500 bin lira ne diğer şeyler Ozan'ın umrunda değil tek istediği gözünden kaybolup yarasını deşmemesi. Herkesin çok iyi psikoloji bilmesi şart değil, bu yüzden bu sistemli işkence için Leyla'yı affedebiliriz ama bölümün sonunda şirkette çalışıp bunu devam ettirmeye karar veriyor hem de Ozan'ı kendine tekrar aşık edip intikam almak için. Yani istemli(bilinçli olarak, bilerek ve isteyerek) ve sistemli olarak Ozan'a şirkette işkence etmeye karar veriyor. Eğer Ozan her gün Leyla'nın restoranına uğrayıp ona tokat atmaya karar verseydi tepkiniz ne olurdu? Lütfen aynı hassasiyeti görünmez şiddet mağduru Ozan içinde gösterin.

Tekrar söylüyorum, gayet ciddiyim. Okuyan kız arkadaşlar lütfen karşınızdaki kişinin duyguları olduğunu unutmayın ve sevgilinize kızıp intikam almak istediğinizde ya da ayrılık acısıyla ona iftira atacağınızda(bazıları yapıyor malesef) şunu düşünün "Karşımda maganda bir sevgili olsa ve beni her kızdığında dövse, ayrılmak isteyince de beni tehdit etse hoşuma gider miydi?". Son olarak herhangi biriyle herhangi bir sorununuz varsa gidin ve "açıkça" konuşun.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Güzel yazmışsın.