Basit Leptop Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? ( Termal Macunsuz )

Byckr

Marangoz
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merhabalar,
Bugün LEPTOP bakımı hakkında bilgi vermek amacıyla konu açıyorum.
Konumuzdaki fotoğraflar tamamen Google platformundan alıntıdır.
Yazılanlar ve bilgiler şahsıma aittir.

[ Gerekli Ekipmanlar ]
UYARI : İçerisinde yapacağınız her türlü müdahale bilgisayarınıza zarar verebilir, bilgisayar bakımı yapmak ram değiştirmek, disk değiştirmek gibi değildir.
Tornavida seçerken şahsi görüşüm, otomatik tuşlu tornavidalardan kullanmamanız. Fazla bastırdığınızda yalama ve çok sıktığınızda Vida soketlerini kırabilirsiniz. Bununla beraber Ucu kalın olacağından giremeyeceği yerler olacaktır.

Herhangi bir kartınızı kullanarak bilgisayarınızın yanındaki çıkıntılara zarar vermeden kasayı yukarı kaldırabilirsiniz. Bu işlemi yaparken lütfen aktif kullandığınız kartları kullanmayınız.

Tabii ki vazgeçilmezim olan diş fırçasıdır. Ben kompresör ve diğer fırçaların kullanılmasını tavsiye etmiyorum pek. Diş fırçası faha iyi performans veriyor kullanım ve kolaylık açısından. Herhangi bir marka olur, illede kaliteli alacağım diye masraf yapmayın ve kullandıktan sonra lütfen ağzınızı bu fırçayla fırçalamayın :)

Bar bağlamış ve diş fırçasıyla bile çıkmayan bir bilgisayara Alkol yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken lütfen maske, gözlük ve eldiven kullanmayı unutmayınız.

[ Maddeler Halinde Bakım ]
Öncelikle şunu yapmalısınız. Her hangi bir vida ucuyla Leptop klavyesinin yukarısındaki boşluklardan birini kaldırarak klavyeyi bilgisayardan çıkartın. Fakat bu işlemi yaparken hızlı olmayın çünkü klavyenin hemen altında bağlantı kısmı var. Ana karta bağlı olan klavyenin kablosunu bağlantı yerindeki siyah veya herhangi bir renkteki klipsi açarak çıkartın ve bilgisayarınızı kenara çekin. Daha sonrasında leptop klavyesini alt ( kablo ) tarafından ufak darbelerle içerisindeki ufak kir ve çöplerin dışarı çıkmasını sağlayınız. Çıkmayan parçalar için Kompresör veya kiri çeken süpürgelerden yararlanabilirsiniz.

Daha sonrasında klavyeyi çıkardıktan sonra, leptop 180 derece çevirip altıdaki vidaları yavaş bir şekilde sökünüz. Bu işlemi yaparken lütfen vidaların yalama yapmaması için dikkat ediniz. Bununla beraber çıkardıktan sonra kartla birlikte bilgisayarın ekran kapağını açarak yanlardan sokup alt kısımla üst kısımın birbirinden ayrılmasını sağlayınız. Böylelikle ana karta ulaşabilecek ve bağlantıları söktükten sonra işlemleri yapabileceksiniz.

Buraya lütfen daha çok dikkat ediniz. Yapacağınız her yanlış işlem bilgisayarınızın fazla ısınmasına vb. sorunlara yol açabilecektir.
Burada yapacağınız işlem soketleri bükmeden veya zarar vermeden diş fırçasıyla ana kartınızı temizlemek olacaktır. Anakarta bağlı olan soğutucu fanının olduğu yeri kulak çöpünü sokarak temizleyebilirsiniz. Giriş yerlerinin tıkanmadığından emin olunuz. Bu işlemi yaparken bataryayla Anakart arasındaki bağlantıyı çıkarmayı unutmayınız.

[ Geri Toplayalım ]

Burayı yazarak anlatmak daha iyi olacak diye düşünüyorum, fotoğraflarını bulamadım çünkü :)
Şimdi arkadaşlar, herşeyi yaptınız. Pırıl pırıl bir bilgisayarınız var ve geri toplamaya hazırlanıyorsunuz. Dikkat edecekleriniz şunlardır ;
- Tüm bağlantıların ana karta bağlı olduğuna ve çıkarttığınız yere geri taktığınıza emin olun.
- Herhangi bir parçaya zarar vermediğinize emin olun. ( Bükme, ıslatma, kırılma )

Bunları kontrol ettikten sonra ramlerinizide taktıktan sonra bilgisayarınızı açınız.
Artık pırıl pırıl bir bilgisayara sahipsiniz ve bu olaydan sonra önerim, temiz bir format atmaktır.

Herhangi bir eksik gördüyseniz veya sorularınız varsa cevaplamaya hazırım.
[ RIP : @Bycakr ]
[ Teşekkür : @AtomyTR ve eklemediğim herkes. ]​

MinS_

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bilgilendirici konu için teşekkürler.

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
bilgisayar parçalarını yıkayabildiğimi öğrendiğimden beri bunlarla hiç uğraşmyorum. lAptopu deterjanlı (biraz da yumuşatıcı) suyla dolu leğene atıp 1 hafta kurumasını bekliyorum. gıcır gıcır oluyor. bulunduğu odaya da çok güzel bir koku yayıyor.

Byckr

Marangoz
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
bilgisayar parçalarını yıkayabildiğimi öğrendiğimden beri bunlarla hiç uğraşmyorum. lAptopu deterjanlı (biraz da yumuşatıcı) suyla dolu leğene atıp 1 hafta kurumasını bekliyorum. gıcır gıcır oluyor. bulunduğu odaya da çok güzel bir koku yayıyor.
Şahsen bu bilgiyi bende bilmiyordum, fakat suyun ve diğer deterjan vb. zarar vereceği görüşündeyim. Fakat 1 hafta beklemek istiyen biri deneyebilir. Benimkisi pratik ve genel bir çözüm yolu olduğu için daha rahat bence.

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Şahsen bu bilgiyi bende bilmiyordum, fakat suyun ve diğer deterjan vb. zarar vereceği görüşündeyim. Fakat 1 hafta beklemek istiyen biri deneyebilir. Benimkisi pratik ve genel bir çözüm yolu olduğu için daha rahat bence.
ya şaka yapıyorum tabii ki de deterjan ve yumuşatıcı ile temizlemezsin. ama suyla yıkayıp iyice kurumasını beklersen alete zarar gelmez.

Byckr

Marangoz
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
ya şaka yapıyorum tabii ki de deterjan ve yumuşatıcı ile temizlemezsin. ama suyla yıkayıp iyice kurumasını beklersen alete zarar gelmez.
Yine de ufak bir risk söz konusu olacaktır hep. Bu sadece bilgisayarlarda değil, tüm elektronik aletlerde su ve bileşenlerine vereceği tepki ters oluyor. Zarar ufakta olsa olacaktır ki kim +1000 TL üzerinde para verdiği bir mala hatta +100 TL üzerindeki mala bilerek suyla temizleyip zarar vermek istesin ki? Yine de teşekkürler yorum için :)

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
İlk defa yapacak kişiler için çok yararlı bir konu. Ben ilk denememde yapamamıştım :ci: