Haber Bayramlar Engel Tanımaz - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız Kutlu Olsun!

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Sahibi
Site Yöneticisi
Geliştirici
Mesajlar
950
En iyi cevaplar
8
Puanları
2,950
23NISAN.jpg

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız Kutlu Olsun!
Önceki bayramlarımızdan farklı olan bu bayramımızı, maalesef ki sokaklarda coşku ve heyecan içinde değil, evlerimizde kalma zorunluluğu ile kutluyoruz. Fakat unutmayalım; bayramlar engel tanımaz!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 1. yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Milli Bayramı ile saltanatın kaldırılması sebebiyle kutlanan Hakimiyet-i Milliye Bayramı’nın birleşmesi ile oluşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ismini 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi tarafından almıştır. Önceleri 1 kasımda kutlanan Hakimiyet-i Milliye bayramı milletin ulusal egemenliğini temsil ederken; çocuk bayramı ise savaş sırasında şehit düşen, yetim veya öksüz kalan çocukları temsil etmektedir. Ülkemizin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu bayram, dünyadaki bütün çocuklara armağan edilmiştir.

UNESCO’nun 1979 yılını “Çocuk Yılı” olarak ilan etmesinin ardından, TRT kapsamında düzenlenen Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ile beraber, uluslararası nitelik kazanmıştır. Günümüzde ise birçok ülkeden farklı kişiler ve etkinlikler ile bu bayramımız hala kutlanmaya devam etmektedir. Ayrıca geçmişten günümüze gelen bir gelenek ile beraber de, devletin çeşitli makamlarında çocuklar oturmaktadır.


23 Nisan ile İlgili Şiirler
EGEMENLİK BAYRAMI
Egemen bir milletin,
Coştuğu bir gündür bu.
Yurduma hürriyetin,
Koştuğu bir gündür bu…

Başımızda Atatürk,
Ülkümüz yüce Türklük,
Milletimin en büyük,
Sevdiği bir gündür bu…

Bugünleri gösteren,
23 Nisan'ı veren,
Büyük Atam diyor ki:
<Türk, çalış öğün, güven…>

Ali PÜSKÜLLÜOĞLU


23 NİSAN
Sana armağan etti,
Ata bu güzel günü,
23 Nisan bugün,
Çocuk Bayramı günü.
Sevin, oyna, gez, dolaş,
Senin bayramın bugün.
Bayrağı sev arkadaş.
Dalgalandıkça öğün.

R. Gökalp ARKIN

Türkiye’nin oyuncu forumu olarak; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı kutlar, büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öperiz. Bayramlarımızı tekrardan coşkuyla kutlayacağımız günler elbet gelecektir. Evde kalın, sağlıklı kalın. İyi günler, iyi forumlar dileriz!
 

can_karaot

mc.blackweed.network
Ayın Üyesi
Sponsor
Ekip Çalışanı
Değişim Destekçisi
Mesajlar
505
En iyi cevaplar
16
Puanları
1,350
Herkesin bayramı kutlu olsun. Bize ve dünyaya bu günü armağan eden Atamıza tekrardan şükranlarımı sunuyorum. Sağlıklı günler dilerim:asık:
 

Üst