| Bilgisiyarınızı nasıl hızlandırırsınız? |

xSpeedForReadyx

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
download.png

Merhaba arkadaşlar, ben xSpeedForReadyx . Bu konumda sizlere Bilgisiyar hızlandırma taktikleri göstereceğim.

1)
Eğer masaüstü arka planı kullanıyorsanız, sade siyah bir görüntü kullanmayı tercih edin. Arka plan resimleri yüksek çözünürlüğe sahipse bilgisayarı yavaşlatabilir.

2)
Virüs programı kurun ve düzenli olarak bilgisayarınıza virüs taraması yapın.

3)
Windows güncellemelerini sürekli kontrol edin ve yükleyin.

4)
Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız güç ayarları kısmından, güç tasarrufunu seçin. Bu işlem aynı zamanda şarj aletinin ömrünü uzatır.

5)
C veya D kullandığınız diski temizleyin ve en az %25 boş alan bırakın. Disk gereksiz yere şiştiğinde bilgisayarın yavaşlaması normaldir.

6)
CCleaner programını kurun ve kayıt defteri girdilerini temizleyin.

7)
Masaüstü temiz olsun, eğer çok fazla dosya varsa hepsini tek bir klasör açarak orada toplayın.

8)
Çalıştır ekranına ”msconfig” yazarak, gereksiz bulduğunuz programların tikini kaldırın.

9)
İnternet geçmişinizi düzenli olarak silmeye özen gösterin. Uzun süreli kullanımda sürekli sabit diskinizde geçmişiniz ön belleğe alınır.

10)
Başlat butonuna gelin ve disk birleştirme yazın, açılan ekrandan diskinizi birleştirin, bu işlem biraz uzun sürebilir.

11)
Virüs programları bilgisayarı ağırlaştırabilir, bunun için bilgisayara yük bindirmeyen hafif programları seçin.

12)
Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, mutlaka fan soğutucu alın. Isınma anında bilgisayarınızın yavaşlaması normaldir ve bilgisayarı temiz bir masada kullanın

13)
Sürücülerin güncel olduğundan emin olun, bunun için SlimDriver programını kullanabilirsiniz.

14)
Yeni bir bellek almanın zamanı gelmiş olabilir, sisteme 2 gb bellek eklemek işinizi görecektir.

15)
Bilgisayarcıya götürerek Overclock yapmasını isteyin, Overclock riskli bir işlem olmakla beraber işlemciyi hızlandırmaya yarar.

16)
Kasaya veya notebook’a toz bulaşmış olabilir, saç kurutma makinesini kullanarak, dikkatli bir şekilde temizleyin.

17)
Yavaşlık sadece oyunlarda oluyorsa, Game Booster isimli programı kurun.

18)
Uzun süreli kullanımlarda bellek kullanımı artar ve bilgisayar ağırlaşmaya başlar. Bunun için her üç saatte bir bilgisayarı yeniden başlatın.

19)
Gereksiz dosyaları, tarayıcı geçmişini ve kalıntıları temizleyin. Bunun için yine CCleaner programını kullanabilirsiniz.

20)
Çalıştır ekranına ”msconfig” , "temp" ve "%temp%" yazarak, gereksiz bulduğunuz programların tikini kaldırın.

Konu beğendiyseniz ve hoşunuza gittiyse beğenmeyi ve yorum atmayı unutmayın.İyi forumlar!

ArcSoro

Marangoz
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
sanal bellek adlı bi özellik var windowsda o harddisk veya depolama alanı ayırıp ram olarak kullanmayı sağlıyor bu özelliği otomatiğe alırsanız daha iyi olur aşırı derecede vermek bilgisayarı yavaşlatır çünkü ramin hızıyla hdd/ssd hızı bir değildir
[automerge]1527869952[/automerge]
15)
Bilgisayarcıya götürerek Overclock yapmasını isteyin, Overclock riskli bir işlem olmakla beraber işlemciyi hızlandırmaya yarar.
overclock o kadar basit bir şey gibi önermesen iyi olur bilgisiz biri yaptırır veya yaparsa işlemci aşırı ısıdan zarar görür ekstra olarak overclock ömrü kısaltır
ama overclock o kadar riskli bir işlem değildir bilgili olduğunuz sürece aşırıya kaçırmadığınız sürece sorun çıkmaz şahsen ben genel olarak ram ve işlemcimi overclocklu olarak kullanıyorum

Bazı oyunlar overclock destekleyemiyor bunuda belirtmek isterim örnek olarak Rainbow Six Siege oyunda ekran kartı oc basınca oyun direk olarak crash veriyor

xSpeedForReadyx

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
sanal bellek adlı bi özellik var windowsda o harddisk veya depolama alanı ayırıp ram olarak kullanmayı sağlıyor bu özelliği otomatiğe alırsanız daha iyi olur aşırı derecede vermek bilgisayarı yavaşlatır çünkü ramin hızıyla hdd/ssd hızı bir değildir
[automerge]1527869952[/automerge]

overclock o kadar basit bir şey gibi önermesen iyi olur bilgisiz biri yaptırır veya yaparsa işlemci aşırı ısıdan zarar görür ekstra olarak overclock ömrü kısaltır
ama overclock o kadar riskli bir işlem değildir bilgili olduğunuz sürece aşırıya kaçırmadığınız sürece sorun çıkmaz şahsen ben genel olarak ram ve işlemcimi overclocklu olarak kullanıyorum

Bazı oyunlar overclock destekleyemiyor bunuda belirtmek isterim örnek olarak Rainbow Six Siege oyunda ekran kartı oc basınca oyun direk olarak crash veriyor
Ama bazı oyunlar, bilgili kişilere yaptırılmasını bende şiddetle tavsiye ediyorum

ArcSoro

Marangoz
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
valla benim bildiğim çoğu optimizasyonu iyi olan oyunlar database den donanım bilgisini alır ona göre kendini ayarlar diye biliyorum ondan dolayı oc olmuyor