Bir Konu Nasıl Açılmalı - Rehber

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

BT_GoD

Düşmüş Melek
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Forumda pek önemli gözükmese de aksine çok önem taşıyan bir konuya değinmek istedim, "Bir Konu Nasıl Açılmalı ?". Uyulmadığında düzeni bozan, sorununuza yardımcı olmamızı engelleyen ve uyarı almanıza neden olan bir olay haline geliyor. Bu rehberdeki amacım konu açarken dikkat etmeniz gereken küçük detayları göstermek. Eğer bu detaylara uyarsanız daha güzel bir forum düzeni olacağına ve size daha kolay yardım edebileceğimizi düşünüyorum.

Konu oluşturmadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

- Oluşturmak istediğim konu daha önce oluşturulmuş mu ?
Konu oluşturmadan önce forumun sağ üst köşesindeki "Arama Çubuğundan" yararlanarak küçük bir araştırma yapın. Eğer oluşturacağınız konu hakkında daha önceden bir konu oluşturulmuşsa bu konuyu açmaktan vazgeçin, görüşleriniz varsa oluşturulmuş konu altında belirtin. Eğer daha önce oluşturulmuş olan konu güncelliğini yitirmişse özgün bir anlatımla tekrardan konu açabilirsiniz.

- Oluşturacağım konu forum kurallarına uyuyor mu ?
Konu oluşturmadan önce oluşturacağınız konu hakkında düşünün. Forum Kurallarına bakarak oluşturmayı düşündüğünüz konunun forum kurallarına uygun olup olmadığına karar verin. Forum kurallarına uymayan konularında uyarı almanıza sebep olduğunu unutmayın.
Ayrıca her bölümün kendine has kuralları da vardır. Bu kurallara dikkat etmeyi unutmayın.

- Oluşturacağım konunu üyelere ne gibi yarar sağlar ?
Konu Dışı - Genel veya Genel Sohbet/ Kafe vb. bölümlerde daha çok sohbet, geyik muhabbet içerikli konular oluşturuluyor. Bunların dışında diğer bölümlerde konu oluştururken "Oluşturacağım konunu üyelere ne gibi yarar sağlar ?" sorusunu kendinize sormanız daha iyi olacaktır.

Konu oluştururken dikkat etmeniz gerekenler;

- Oluşturacağınız konunun hangi bölüm altında açılacağına karar verin.
Konu oluştururken oluşturacağınız konunun hangi bölümün altına açacağınızı bölümlerin adına altındaki açıklamalara bakarak karar verebilirsiniz.
Örneğin; Ben foruma yeni katıldım ve kendimi tanıtmak istiyorum. Forumdaki Bölümlere ve altındaki açıklamaları inceleyip konuyu Minecraft Türkiye > Üye İlişkileri (Kendinizi tanıtabileceğiniz, yepyeni dostluklar edinebileceğiniz sıcak bir ortam.) adlı bölümde oluşturacağıma karar veriyorum. Küçük bir yarıntı olabilir fakat forumun düzeni konusunda önemli bir rol oynuyor.

-Oluşturacağınız konunun başlığını iyi seçin.
Bir konunun en önemli yeri başlıktır desem yeridir. Başlık konu hakkında bilgi veren, konuyu üyelere pazarlayan şeydir.
Konunuza vereceğiniz başlık konu hakkında bilgi vermelidir. birçok "troll" başlık görüyorum bu başlıkların forum kurallarını ihlal ettiğini unutmayın. Konu başlığı sade, şekillerden arındırılmış olmalıdır.
Yardım istediğiniz konularda "Acil Yardım!, Yardııııııım!, Lütfen Yardım Edin., Yetiiiiiişin, Ölüyorum" gibi başlıklar kullanmayın, bu tür başlıklar size yarardan çok zarar sağlar. Konu hakkında bilgi vermediğiniz için bu konuda bilgisi olan biri olsa bile konu başlığından dolayı konunuzu okumayacak ve size yardım edemeyecektir. Bu yüzden konu başlığını seçerken dikkatli olun.
Başlıklarında forum kurallara uyması gerektiğini unutmayın. birçok arkadaşımız bunu gözden kaçırıyor.

- Konunun başlığını atıp altını boş bırakmayın.
Başlığın her şeyi anlattığını düşünmeyin. Konun açıklama kısmına konuyla ilgili bilgiler, eklentiler bırakın.
Örneğin: "Minecraf çöktü yardım edin." diye başlık attıktan sonra konunun açıklama kısmına "lütfen yardım" yazıp bırakmayın. Aldığınız hataları, ne yaptıktan sonra böyle olduğunu vb. şeyleri yazıp konu hakkında bilgi verin.

-Konuyu oluştururken uzun cümle ve paragraflardan kaçının. (Rehber oluşturacak veya uzun yazı yazacak kişilere tavsiye)
Unutmayın "Türk Milleti Üşengeçtir" diye söylenir halk arasında. Ne kadar katılmak istemesem de bu söze bir kaç arkadaşımız bu sözü kanıtlar nitelikte davranabiliyor. Uzun cümlelerden kaçınarak az da olsa karşınızdaki kişinin sıkılmasını engelleyebilirsiniz. Paragrafları uzun tutmadan ve paragraflar arasında 2-3 satır boşluk bırakarak yazının iç içe olmasını engelleyebilir karşınızdaki kişinin " off bu kadar uzun yazı okunur mu be." demesine azda olsa engelleyebilirsiniz.

-Konu oluştururken araç çubuğunu kullanmaktan çekinmeyin.
Araç çubuğu konu oluştururken konuyu güzelleştirmek, düzenlemek için size çeşitli imkanlar sunuyor. Bu imkanları kullanarak daha düzenli ve güzel bir konu oluşturabilirsiniz.
Örneğin: Uzun olan " https://forum.gamer.com.tr/kurallar/ " bölümünü link seçeneğini kullandığınız takdirde Forum Kuralları şeklinde kısaltmaya olanak sağlıyor. Diğer bir örnek olarak alt başlıkları renklendirip daha düzenli bir konu oluşturabilirsiniz.

-Etiketleri her yerde kullanmayın.
Her konu altına birini etiketlemek zorunda değilsiniz, etiketleri daha dikkatli kullanmalısınız. Etiketlediğiniz kişiyi rahatsız ediyorsanız bu etiketlemeyi yapmaktan vazgeçin. Konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğünüz kişileri etiketlemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca konuya etiketlediğiniz kişilerden sadece ilk 10 tanesine bildirim gittiğini unutmayın. Onlarca kişiyi etiketlemenizin görüntü kirliliğinden başka bir yararı olmayacaktır.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya, derdimi anlatmaya çalıştım. Bu rehberin size yardımcı olmasını, bundan sonra daha dikkatli konuların açıp forumun düzenini sağlamamıza yardımcı olmanızı umuyorum.
Not: Bir kaç arkadaşımız "Nasıl Sunucu Tanıtımı Konusu açılır" vb. konular açıp üyeleri bilgilendirdiği için yüzeysel bir rehber yapmayı tercih ettim. Konunun başında söylediğim gibi arama çubuğundan aratarak bu konulara ulaşabilirsiniz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

SaintJermen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hortlatmak gibi olmasın ama (ki olmuyor bilhassa öne çıkarıyorum ki insanlar faydalansın) çok güzel bir konu olmuş. Açıkçası açtığım tüm konularda bu konulara bilhassa dikkat ediyorum :)

MineBine

Gurbet elde bir başıma neyleyim?
En iyi cevaplar
0
Güzel bir rehber olmuş. Bazı üyeler uyarlar ise ne ala. Fakat bu rehber forumu daha da güzel bir hale getirecektir.

SonHukumdarAkad

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Okumadım. Ben kuralları çiğnerim ve 100 tane uyarı alırım evet evet yanlış duymadın!