Boz Radagast Kimdir ?

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Radagast.jpg

Merhaba forumun değerli üyeleri, bu konuda sizlere J.R.R Tolkien'in yarattığı fantastik dünyada bulunan bir karakteri tanıtacağım.

ayraç7.png

Etimoloji
Arda evreninde birçok farklı adı vardır bu kadim karakterin. Numenor dilinde adı Adunaic yani ''Hayvanların Bakıcısı'' anlamına gelen bir ismi vardır. Fakat gerçek bu değildir bu kadim büyücünün ismi Anduin Nehri üzerinde yaşayan halkın dilinden gelmiştir bundan gayri anlamı tam olarak bilinmemektedir. Tüm elflerin ortak dili olan Quenya dilinde ise adı ''Kızıl Melek'' ya da ''Hızlı Misafir'' anlamına gelmektedir. Tolkien bu ismi slav tanrılarından birisinin adından esinlenmiştir.

ayraç7.png

Fiziksel Özellikleri
Irk : Maia, İstari
Göz Rengi : Ela
Saç Rengi : Gri ve Beyaz Karışımı

ayraç7.png

Yaratılış
Orta-Dünya evreni yani Arda'da bulunan 5 istariden birisidir. Yavanna'nın maiasıdır ve Aiwendil ismi ile çağrılırdı. Aiwendil ''Kuşların Dostu'' anlamına gelir. Saruman adlı büyücünün yoldaşı olarak Arda evrenine iki farklı görev için gönderilmiştir. Kuyutorman'da Rhosgbel adlı yerde yaşardı.
rhosgbel.png

ayraç7.png

Orta-Dünya'ya Nasıl Ayak Bastı ?
Boz Radagast'da diğer istariler gibi 3. Çağın 1000'li yıllarında Arda evrenine ayak basmaktadır. Kuyutorman'ın batısında bulunan Rhosgobel'e yerleşmiştir. Burada Yavanna'nın kendisine öğretti Kelvar ve Olvar'ı korumaya çalışmıştır ve bilgisini genişletmiştir. Hayvanlarla dost olan bir istari haline gelmiştir.

ayraç7.png

4. Çağ ve Sonrası Radagast
J.R.R Tolkien ilk başta Radagast'ın hayvanlarla çok fazla ilgilendiğinden asıl görevi unuttuğunu söylemiştir ve Ölümsüz Topraklara onurlu bir şekilde giremeyeceğini belirtmiştir. Daha sonra ise Radagast'ın başarısızlığı Saruman'ın ki kadar büyük olmadığı için Ölümsüz Topraklar'a kabul edilebileceğini söylemiştir.

ayraç7.png

Radagast'ın Asası
asa.jpg

ayraç1.png

Gandalf'ın Radagast Hakkında Sözü
“Radagast da elbette değerli bir büyücüdür, şekillerin ve renk değişimlerinin ustasıdır; ayrıca otlar ve hayvanlar hakkında gayet derin irfana sahiptir ve hele kuşlarla çok iyi anlaşır.”

ayraç7.png

Evet forumun değerli üyeleri, bu konuda sizlere öz ve kısa bir şekilde Boz Radagast hakkında bilgi verdiğimi düşünüyorum. İyi forumlar!

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
kuşlara başımın üstünde yeriniz var derken kuşlar fazla ciddiye almış sanırım

Hyroeth

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu hayali bir kişi mi?

Swuupie

son cosas de la vida
Emekli
En iyi cevaplar
0
Boz Radagast gerçekten sevdiğim kişilerden bir tanesi. Eline sağlık kadim dost güzel bir yazı olmuş.