[Büyük Güncelleme] SNB v3.00.7 BETA Versiyonu

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba! Evet geri döndüm. Biliyorum uzun zaman oldu ve yine biliyorum ki kimsenin umurunda değildi bu. Ama ben yine de her versiyonu içimde bir umutla bu foruma atıyorum. Neyse...

SNB v3.00.7 versiyonunda gerçekten çok şey eklendi. Aslında sizin göreceğiniz 3-4 şey var, ama işin kod kısmında çok fazla optimizasyon yapıldı. (@Minecraftplayerr)

İlk başta ağaçlar ve marketçi abladan söz edelim. Marketçi ablayı görünce zaten anlarsınız o olduğunu. Şimdilik savaş sistemi tam anlamıyla eklenmediği için market yok. O yüzden dolaylı olarak da marketçi ablanın bir işlevi yok. (Bir dahaki güncellemede gelmesi planlanıyor...)

Ağaçlar benim bu oyunu yaparken en çok gurur duyduğum üçüncü sistem. İlki kayan menülerdi. İkincisi de Distance Field Sistemi (Birazdan anlatıcam). Şimdi diyeceksiniz ki "Bu çocuk manyak mı? Ağaç yaptığına niye bu kadar seviniyor?" Ama asıl olay ağaç olması değil o ağacın birden fazla kareyi kaplıyor olması. Daha doğrusu buna Part Sistemi de diyebiliriz. Bu sistemi yapmak için en az 4 günümü sırf kod yazarak geçirmem gerekti. Denemelerle geçen 1 haftayı saymıyorum bile. O yüzden bu ağaçlara saygı gösterin. (Yoksa ağlarım :()

Aynı zamanda bu ağaçların her parçasının bir kareyi kaplamasına rağmen collision sorunu çıkarmıyor. Hmm... Pek anlaşılmadı galiba. Daha iyi açıklayayım. Normalde Collision Sistemi karesel çalışıyordu. Yani eğer bir şeyin içinden geçemeyeceksek, tamamen o şeyin bulunduğu karenin içinden geçilemiyordu. Tabii ki bu durum da normalde geçebileceğinizi düşündüğünüz yerlerden geçememenize neden oluyordu. Eğer anlamadıysanız daha anlaşılır bir açıklama yok elimde. Tekrar tekrar okuyup anlamaya çalışın. Bu sistem için de yine en az 2 gün uğraştım ve yine denemelerle geçen günleri saymıyorum. (Bir kere oyunu tamamen bozup 1 hafta önceki kayıttan almam gerekti bu denemeler yüzünden.)

Oyun açıldığında ilk fark edeceğiniz şey menü arka planlarının değiştiği olacaktır. Evet. Artık arka plan bir resim şeklinde. Zaten oyunun 80 KB'den bir anda 600 KB'ye çıkmasının sebebi de bu. O yüzden özür dilerim. Bu arka plan resmi aynı zamanda Yükleniyor Ekranı'na da işledi aslında ama fazla hızlı yüklendiği için göremiyorsunuz. Ben de bu yüzden Yükleniyor Ekranı'nın bir resmini atmak istedim.

Alttaki gri çizgi yüklenme barı oluyor. Sizce güzel duruyor mu? :D

Hemen kısaca Distance Field Sistemi'nden de bahsedeyim. Distance Field denen sistem pek yazarak anlatılabilir bir sistem değil. Ancak onun da resmini atayım. Daha kolay anlarsınız.

İşte bu şekilde geçişli şekillere Distance Field Sistemi deniyor. Bunu yaptığıma çok mutluyum çünkü yine çok uğraştıran bir sistem oldu. Hatta kodunu atayım. Belki lazım olur size :)

Artık asıl olaya gelelim. SAVAŞ SİSTEMİNİN TEMELLERİ !1!1bir1hıyarlar!birbirh!bir Kırmızı giysili arkadaşlara gelip E'ye bastığınız zaman savaş sistemi ekranı açılıyor. Burada savaş tipini, kaç kristal ile başlanacağını, maksimum kristal miktarını ve cephe sayısını belirleyebiliyorsunuz. Ne işe yaradıklarını bilmenize şimdilik gerek yok. Bir dahaki versiyonda savaş sistemi eklenmiş olursa o zaman anlatırım. Eğer Hazır kutusuna tıklarsanız oyun 5'ten geriye doğru sayacaktır. Daha doğrusu 2 taraf da hazır olunca demeliydim, ama karşı taraf her zaman hazır olacağı pek önemli değil :D

Oyun 5'ten geriye doğru sayarken ayarları değiştiremezsiniz. Troll denen sinir bozucu şeyi engellemek için yapıldı bu. Geri sayım devam ederken hazır kutusunun tikini kaldırırsanız geri sayım durur ve yeniden ayarları değiştirip yeniden hazır kutusuna tik koyabilirsiniz. İsterseniz "İptal" diyerek savaştan çıkabilirsiniz de.

Geri sayım bittiğinde savaş başlar ve... ıı... Bir şey olmuyor :D Göreceğiniz şey kocaman bir "Rakip Kazandı!" yazısı olacaktır. Savaş sistemi dememiştim zaten. Savaş sisteminin TEMELLERİ demiştim. O yüzden sanki savaşı yapmışsınız ve kaybetmişsiniz gibi algılayın o kısmı lütfen. 3-4 saniye geçtikten sonra da normal oyun devam edecektir. Görsele dökülmemiş daha bir sürü şey var ancak onları da yine yazarak anlatmak pek mümkün değil.

Bu kadar yazıyı üşenmeden okuduysanız benden +1'i hak ettiniz. Ve daha da önemlisi... İNDİRME LİNKİ !!birbir... tamam bence de yeter :/

Fikir ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bana ve bu oyuna verdikleri destekten dolayı şu kişilere özel olarak teşekkür ederim:

@ImLeGenD53
@M3LIH
@SweetNetwork
@destrom
@McWeb
@SilenceMc
@Dantero
@Minecraftplayerr

Ve bu oyunun var olmasını sağlayan @GodofMilker ve @ByNovem 'e ayrıca teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

Breakthrough

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bir daha ki konuda banada etiket atarsan sevinirim, takipteyim :).

AtomyTheAtomy

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
GameMaker ilede bunun gibi basit oyunlar yapabilirsin :)

Absolatte

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Adam dilini konuşturuyor, anlasana :)
Takipteyim, cidden şu ağaçlar falan hava katmış.
Harita artık daha dolu gözüküyor.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu arada galiba söylemeyi unutmuşum. Eğer cephe sayısı 1 değilse dediğim Rakip Kazandı! yazısını göremezsiniz. Ona dikkat edin. (Oyun başlar başlamaz ilk cephe yok ediliyor.)

Galiba özel teşekkür kısmına daha fazla kişi ekleyebilirim :D

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Haritayı random mu oluşturuyor .s

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Haritayı random mu oluşturuyor .s
Evet. Niye sordun ki :D

Haritayı random yapabilmek için harita sistemini baştan yapmak zorunda kaldım. Aslında o da gurur duyduğum sistemlerden biri olabilir. :D

Bundan sonra konuyu güncellemeye başlıyıcam artık. Bu sefer ilgi görecek bu :( (Çok yalnızım help me :()

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Yine şuanda sınavlardan dolayı inceleyemeceğim ama rez alayım şimdiden ilk sayfada yorumum bulunsun.

Düzenleme: Az önce inceledim. Oyunun boyutunun 80 kb'dan 800 kb'a çıkması üzdü. :( (Şaka bir yana çok gelişme var.)

Yalnızca bir hata bulabildim onun da hata olup olmadığından emin değilim. Savaşa varsayılan değerlerle girince kazandın veya kaybettin gibi bir yazı çıkmıyor ve cpu kullanımı %25 civarlarına yükseliyor.

Düzenleme 2: Ağaçlara ve kayan kutucuklara galp <3

Son düzenleme:

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yine şuanda sınavlardan dolayı inceleyemeceğim ama rez alayım şimdiden ilk sayfada yorumum bulunsun.

Düzenleme: Az önce inceledim. Oyunun boyutunun 80 kb'dan 800 kb'a çıkması üzdü. :( (Şaka bir yana çok gelişme var.)

Yalnızca bir hata bulabildim onun da hata olup olmadığından emin değilim. Savaşa varsayılan değerlerle girince kazandın veya kaybettin gibi bir yazı çıkmıyor ve cpu kullanımı %25 civarlarına yükseliyor.

Düzenleme 2: Ağaçlara ve kayan kutucuklara galp <3
Özür dilerim, fazla geç cevap verdim galiba. Savaşa varsayılan değerlerle girince kazandın veya kaybettin yazısı çıkmayacağını senin yorumundan önce belirtmiştim.
Bu arada galiba söylemeyi unutmuşum. Eğer cephe sayısı 1 değilse dediğim Rakip Kazandı! yazısını göremezsiniz. Ona dikkat edin. (Oyun başlar başlamaz ilk cephe yok ediliyor.)
Merak etme. Bu hatayı tamamen düzelttim ve gelecek haftaya savaş sistemi de bitmiş halde geleceğini düşünüyorum :)

CPU'nun %25 civarı yükselmesi benden kaynaklı bir şey değil. Benim de anladığım kadarıyla Java'da bir while döngüsü %25 kadar CPU yiyor. Ki o galp koyduğun ağaçlar ve kayan kutucuklar için öyle olması gerekiyor :/

Konuya koyduğum versiyon 680 KB olabilir. Ama bir arkadaşım buna bir çözüm yolu gösterdi ve artık yaklaşık 300 KB kadar tutuyor (Konuya koymadım onu). Yani senin istediğin optimizasyonu biraz yapmış oldum. (Bir dahaki versiyonu bekle :))