C++ Ders 8 Kısım 2[Visual Studio]

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Visual Studio üzerinden bir proje oluşturalım.

File sekmesi üzerinden "New Project" diyerek ve ya programı açtığımızda direk karşımıza çıkan start page den "New Project" diyerek yeni bir proje oluşturuyoruz.

Çıkan ekranda Visual C++ sekmesine gelerek oradan Win32 Console Application ı seçiyoruz.

Bu resimden gördüğünüz üzere Name yazan metin kutusuna projemizin adını, Location yazan projemizin nereye kaydedileceğini yazıyoruz. Bir de alt ta Solution Name denilen bir metin kutusu var. Solution nedir?

Solution içerisinde projeleri bir arada tutan bir yapıdır. Bir kutu gibi düşünebilirsiniz. Kutu içerisine de bir den fazla proje koyabiliyorsunuz.

OK butonuna bastıktan sonra şöyle bir ekran çıkar.

Buradan Next butonuna basıyoruz, Hemen arından çıkan ekranda da Application type kısmında Console application ı işaretleyip, Additional options kısmında Empty project i işaretleriyoruz.

Finish butonuna basıyoruz ve projemiz hazır hale geliyor.

tabii ki önümüze direk kod yazma ekranı çıkmıyor. cpp dosyası eklememiz lazım projemize. Kodumuzu eklediğimiz cpp dosyasına yazacağız. Derle dediğimizde de kod yazdığımız cpp dosyası derlenecek.

Projemize yeni bir cpp dosyası eklemek için Source Files kısmına sağ tıklayıp, add sekmesinin üstüne geliyoruz ve oradan New Item diyoruz.

Bu işlemi yaptığımızda karşımıza bir ekran çıkacak. Hangi dosya türünü eklememizi istediğini soran bir ekran. Biz .cpp uzantılı bir dosya eklemez istediğimiz için
C++ file(.cpp) olanını seçiyoruz.

Add butonuna bastıkdan sonra .cpp uzantılı dosyamız oluşuyor yani artık kod yazabiliriz :D

Kod:
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
    cout << "Merhaba" << endl;
    cin.get();
}
Şu basit kodu yazıp klavyedeki F5 tuşuna basın ve çıktıyı ekranda görün :)

Kodların ne işe yaradığını bir sonraki ders anlatacağım. Ama dersi bitirmeden önce sizlere IntelliSense olayından bahsetmek istiyorum. IntelliSense nedir?

IntelliSense sizin kod yazmanıza yardımcı olur. Örneğin [HASHTAG]#include[/HASHTAG]< yazdığınızda size hemen hangi .h dosyalarını ekleyebileceğinizi gösterir.

Burada gördüğünüz gibi...

IntelliSense budur. Sizin yerinize tahminde bulunur ne yazmak istediğinize dair. Bu çok büyük bir avantajdır kod yazarken. Örneğin bir fonksiyonunuz var. Kosinüs fonksiyonu nu çağıracaksınız. k tuşuna bastığınız an kosinus fonksyonu direk karşınıza çıkar ve size ona tıklayarak direk kosinüs fonksyonu nu çağırmış olursunuz.

Peki IntelliSense nerede?

Eğer proje dosyanıza bakarsanız, diğer dosyalara göre daha büyük boyutlu bir dosya görürsünüz. O dosya IntelliSense dosyasıdır.

Eğer ileride bu proje dosyanızı birine göndermeniz gerekirse, bu dosyayı silmenizi tavsiye ederim. Bu dosyanın hiçbir faydası yoktur projeyi gönderirken. Sadece boşu boşuna yer kaplayan bir dosyadır. Projeyi gönderirken ayrıyetten Debug adlı dosyayıda silmeniz gerekir boyut tasarrufu yapmak için. Eğer diğer klasörlerin içinde de Debug dosyaları varsa onlarıda silin. Debug dosaylarının kökünü kazıyın yani.

Bu ders bu kadar.

Epistomoloji

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ben şahsen sadece küçük bir IDE kullanıyorum. (DEV-C++) İşimi görüyor yani bence Visual Studio gereksiz :)

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ben şahsen sadece küçük bir IDE kullanıyorum. (DEV-C++) İşimi görüyor yani bence Visual Studio gereksiz :)
Dev C++ eskiden çok kullanılan bir C++ IDE siydi ama devri geçti gibi bir şey. Visual Studio her açıdan daha kullanışlı Dev C++ a göre. En basidinden Syntax konusunda çok kolaylık sağlıyor Visual Studio. Ayrıca Visual Studio nun içinde sadece C++ olan sürümüde mevcut. Sana tavsiyem Visual Studio geç biraz kullandıktan sonra çoğu açıdan daha kullanışlı olduğunu göreceksin Dev C++ a göre.[DOUBLEPOST=1436807614,1436807413][/DOUBLEPOST]
Ayrıca Dev C++ gcc derleyicisini kullanıyor ama Visual Studio visual C++ derleyicisini kullanıyor. Visual C++ çok daha üstün bir derleyicidir GCC ye göre.