Cauntryball (pollandBALL)

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merhaba ahai!

Bugünkü yazımda sizlere herkesin bildiğini sandığım ama yine de emin olmadığım için konu açmaya karar verdiğim POLLANDball kültüründen kısaca söz edeceğim. Maksat kültür bölümümüz dolsun :D profil resmimde de bir örneğini görebileceğiniz pollandball kültürü hakkında bazı bilgileri paylaşalım

KISACA TARİHİ

Ülkeleri toplar daireler şeklinde çizmek tam olarak bu karikatürü icad eden kişilerin fikri değildi ülke topları pek çok aşamadan geçerek günümüzdeki halini aldı

Bruno Bozzetto'un Pollanya Topu üzerindeki çalışmaları

Bruno Bozzetto Cauntrynallara benzeyen animasyonları yapan ilk insandır

Polandball, İtalyan animatör Bruno Bozzetto'nun eserlerinden ilham almış olabilir. 99 yılında yayınlanan "İtalya vs Avrupa" çizgi fiminde, AB ve İtalya daire olarak gösterilmiştir. Bruno Bozzetto'nun eserleri cinsiyetler ve uluslar gibi geniş çevreleri daireler ile tasvir eden ilk modern eserlerdendir.
Yaptığı iş aynı zamanda yaratıcılığın temel kalıplaşmış modellerden farklı durması ile Pollandball ile aynı özelliklerini paylaşıyordu.
Çalışmalrı hızlıca ünlendi ve bu da muhtemelen ik Pollandball karikatürlerine zemin oluşturdu.

Drawball.com kazası

Polandball'un kökleri, drawball.com adlı bir web sitesinde Polonya İnternet kullanıcıları arasında 2009 Ağustosunda başlayan ve 'siber savaş' olarak adlandırılan bir olaya kadar dayanır, Daha büyük ve dairesel şekilli sanal tuval sunan web sitesi, internet kullanıcılarının daha önce diğer kullanıcılar tarafından çizilmiş olanlara dayanarak tuval üzerine istediklerini çizmelerine olanak tanır.
Polonya bayrağı tuvalin tamamında çizme fikri, binlerce Leh 4chan kullanıcısını bir araya getirdi (ki 4chan aklınıza gelebilecek bütün memelerin çıkış noktasıdır Troll faceden tut remove kebab geyiğine kadar) ve tüm tuvali, ortasına yazılmış "POLSKA" kelimesi ile kırmızı bir üst ve beyazla boyayabildiler.

Bu kordinasyonu şaşkınlıkla örtbas etmek isteyen bazı kullanıcılar ise 4chan tarafından baskın yapıldıktan kısa süre sonra Swastika çizerek (Nazi Almanyasının polonyaya baskını) drawball'un tanıdık kaosuna döndü.

Asıl meemler ise bir ay sonra bir Alman fotoğraf paylaşım sitesinde başladı,

ilk pollandball karikatürü

ilk Polandball çizgi romanları, Eylül 2009'da Microsoft Paint kullanarak "Wojak" adlı başka bir kullanıcıyı troll yapmak için oluşturan Krautchan'ın İngilizce konuşan / int / imageboardd adlı bir İngiliz kullanıcısına atıfta bulundu. Polonyalı / İngiliz / int / kullanıcısı olan Wojak, yoksul çalışanlarının yaptığı katkılarıyla ve eski ülkesinin milliyetçiliğinden saçma bir tarzda konuşuyordu. Sonunda Polonyalı kadınların üstünlüğünün diğer ülkelerdeki kadınlara göre ne olduğuna değinmeye başladı. FALCO, bunu daha sonra diğerleriyle birlikte hicivleştirmek için ilk Polonya topu çizgi romanlarını yarattı ve Polonya topuna atfedilen en temel basmakalıp haline geldi. Bu, yönetim kurulunun birçok kullanıcısının ilgisini çekti ve ardından FALCO'nun çizgi romanlarını internet üzerinden yayılmaya ve taklit edilmeye başlandı. Ruslar, Polonya'yı eğlendirmek için kendi sarstığı zevk ve saplantı hakkındaki kendi stereotiplerini yaratarak en çok bunu benimsedi. Bu stereotipler Russiaball karakterine yerleştirildi. Benzer şekilde, Polandball'un çeşitli karakterleri için başka birçok stereotip şekillenmeye başlandı. Tıpkı Türkiye topnun fesi ve kabap aşkı gibi. Ardından redditin dekatkılarıyla devasa bir topluluğa dönüşen Pollandball kültürübugün o işlk kuralları ile devam etmekte hatta benimbile arada paintten yaptığım çalışmalarımı paylaştığım paşntbal adında bir sayfam bulunmakta:

27657847_267758123755266_4296672361121502639_n.png

Resimde uzaya gideyen pollandballı boyayla uzaydaymış gibi gösteren painti görüyoruz.

Pollandball'ın kendine özgü kurallarına da değinmek isterim ama çok zaman alır bu nedenle temel kurallardan söz edip konumu bitireceğim,

Topları hazır daire ile (circle tool) çizmek ağız gözbebeği kol bacak eklemek ve bayrağın içinde siyah çizgi kullanamerika kesinlikle YASAKTIT bu benim de geç öğrendiğim bir bilgi :D Onun haricinde ABD ingiltere ve avustralya hariç düzgün ingilizce de kullanılmamalıdır fakat buna uyabildiğim söylenemez :D
Adsız2.png

forum.gamer.tr ball (şimdi çizdim aceleyle çizdim biraz kötü oldu :D)

Modern CB karikatürlerinde Paint yerine profestonel photoşoğ programları tercih ediliyor ama paint herzaman sizin için orada yani buna başlamak için tek gereken şey bir bilgisayar!

Umarım konu yeterli olmuştur içeriği Pollandball wikiden kendim çevirdim hatalarım varsa affola iyi günler dilerim :)