Çin, Windows'u Yasaklıyor

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Windows Çinde Yasaklanıyor.jpg

İnternet üzerinde hizmet veren birçok büyük oluşumu yasaklayan Çin, yasaklarına yeni şeyler eklemeye devam ediyor. Facebook, Instagram, Twitter, Google, Gmail, Youtube, Whatsapp, Wikipedia gibi onlarca bilindik sitenin halihazırda yasaklı olduğu ülke olan Çinin yeni yasaklaması işletim sistemleri yönünde oldu. Çin Komünist Partisinin verdiği emire göre ülkede Windows kullanan 30 milyon kadar cihaz 2022'ye kadar tamamen Linux'a geçecek. Windows 10 çıktığı zamanlarda Çin pazarında kullanılabilmesi özel bir versiyon Microsoft tarafından geliştirilmişti. Bunlara rağmen Çin Windows'a karşı sert bir tutum sergiliyor. Bu yasakların asıl sebebi geçtiğimiz dönemlerde olan Çin-Amerika krizi olabilir. Kriz kapsamında Amerika içinde Çin menşeili olan Huawei marka cihazların kullanımı yasaklanmıştı. Bu yasağın yanında Google servisleri ve Intel gibi büyük teknoloji firmalarının üretimlerinin de Çinli firmalara satılmasını yasaklayan bildiri büyük ilgi çekmişti.

Bu yasağa sevinen tek taraf Linux kullanıcıları olabilir. Dünya'nın en çok nüfusuna sahip ülkelerinden biri tamamen Linux'a geçiyor. Bu geçiş tabii yazılım ve oyun geliştiricileri için Linux desteğini vermek için ekstra puan. Yani Linux'un program ve oyun pazarı zamanla katlanarak genişleyebilir.

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
Linux güzel işletim sistemi ya, popülerliğide artar hem.

Gavatos

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
3
Ruh hali
Windows bezdirdi zaten :D yeni işletim sistemi iyi olacaktır.
Keşke linux'a uyumlu oyunlar yapılsa, ekran kartlarına uyumlu driverlar gelse iyi olur anca windows performanslı çalıştırıyor. Sinir bozucu.

YsmePro37o48y06

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çin işte farklı bir ülke o kadar para veren insanlar nolacak felan onları düşünmüyordur tabi. Gerçi onlar bindows felan yaparlar sonuçta "ÇİN"'den bahsediyoruz :)

ZeroTwo31

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Aslında kötü değil hatta iyi yapmış. (bir win10 kullanıcısı olarak) Sonuçta linux gibi dağıtımları hafif,hoş duran ve yanlış hatırlamıyorsam açık kaynaklı olan bir işletim sisteminin oyun piyasasındaki etkinliğini artıracaktır.

Flap

rubiconnetwork.keyubu.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Linux hiç kullanmadım fakat arayüzü baktığıma göre pek bana oturmuyor. Ayrıca linux komutlarını bakınca basın agrıo cok zor ondan hic girmemek en iyisi Windows kalmak daha güzel. Oyun yapsam linuxa port edemem heralde. Linux c++'sı için özel kütüphaneler gerekiyor uyumuszluk çıkabiliyor tercihim windowsdan yana

ankaly

rise above it'
Emektar Üye
En iyi cevaplar
24
Ruh hali
Çin resmen kendi topuğuna sıkmış, diğer yandan, artık Linux daha kapsamlı bir boyut alacağından Linux üzerinde yaşanan sorunlar topluluğun büyümesiyle birlikte daha hızlı çözülür gibi görünüyor.

YsmePro37o48y06

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
apple'ın fabrikaları nerede? huaweinin fabrikaları nerede?
Huawei apple fabrikaları Çinde ama applenin ana fabrikası Abd de bu 1 teknoloji de baya üstünler bir şey demiyorum ama yaptıkları şeylerin çoğu çakmadır bindows felan I phone x çıkmadan Çinde benzeri çıktı ve ben çinde 1 yıl kaldığım içni diyorum

ankaly

rise above it'
Emektar Üye
En iyi cevaplar
24
Ruh hali
Huawei apple fabrikaları Çinde ama applenin ana fabrikası Abd de bu 1 teknoloji de baya üstünler bir şey demiyorum ama yaptıkları şeylerin çoğu çakmadır bindows felan I phone x çıkmadan Çinde benzeri çıktı ve ben çinde 1 yıl kaldığım içni diyorum

Hayatımda daha önce hiç bindows kelimesini duymadım ilk defa senden duyuyorum bu eşsiz işletim sisteminin özelliklerini açıklarsan sevinirim :D :D

YsmePro37o48y06

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Hayatımda daha önce hiç bindows kelimesini duymadım ilk defa senden duyuyorum bu eşsiz işletim sisteminin özelliklerini açıklarsan sevinirim :D:D
Bilmediğin için yargıladın zaten Çin'de bir sokakta Windows'un ana fotoğrafı 4 pencere ve Alt alta yazılmış "BİNDOWS" kelimesi vardı onun için dedim biliyorsunuzdur diye ama görmemişsiniz demek ki
145857

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
aynen kardeşim boş boş sallamaya devam edebilirsin biraz araştır öyle gel

YsmePro37o48y06

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
aynen kardeşim boş boş sallamaya devam edebilirsin biraz araştır öyle gel
Tamam küçük yaştaki kardeşim senden kötü biliyorumdur git cs ne dön sen şimdi burada düzgünce konuşuyoruz adam akıllı cümle kuramıyorsun yok sallama felan doğru düzgün konuşma bilmeyen biri gelip bana söylüyor araştırdım da geldim ve böyle bir firma var ben mizah olarak söyledim ama anlayamayacak kadar küçüksün bina var bu arada