CS:GO Başlatma Seçenekleri Hakkında Her Şey, Başlatma Kodları, Akıcı Bir Oyun İçin Püf Noktalar, 144 Hertz Monitör İçin Ayarlar ve Dahası

ankaly

rise above it'
Emektar Üye
En iyi cevaplar
24
Ruh hali
160604

CS:GO Başlatma Seçenekleri Hakkında Her Şey, Başlatma Kodları, Akıcı Bir Oyun İçin Püf Noktalar, 144 Hertz Monitör İçin Ayarlar ve Dahası

Herkese selam! Bugün CS:GO'daki ayarlardan ve bazı püf noktalardan bahsediyoruz!
İyi okumalar.

CS:GO'da sürekli kaybetmekten sıkıldınız mı? Bilgisayarınızın çok iyi donanımlara sahip olmasına rağmen hala daha teknik sıkıntılar mı yaşıyorsunuz? Gelin sarılalım, ben de bu sorunları yaşamış birisi olarak sizleri çok iyi anlıyorum. Birazdan size vereceğim bilgiler ile gözle görülür bir performans artışı elde edeceksiniz, oyun deneyiminizi kat kat arttıracağından çok eminim!

Öncelikle başlatma seçeneklerinden başlayalım, nedir bu seçenekler? Bu seçenekler sayesinde işlemcinizin bütün çekirdeklerini oyuna yönlendirerek oyun için mevcut olan işlemci kullanımını maksimum düzeye çıkarırsınız, böylece oyun performansınız artar. Belirtmekte fayda var, bildiğiniz gibi CS:GO ekran kartı odaklı değil, işlemci odaklı, böylelikle bu işlev bizim çok işimize yarayacak. Sadece bu mu? Ah, tabii ki de değil. Oyun içi konsol komutlarınızı bile buradan ayarlayabilirsiniz, dilerseniz bu seçeneklerin açıklamalarını kodlar ile birlikte verelim.

Başlatma Seçenekleri

• -nojoy: Joystick kontrollerini devre dışı bırakır, eğer Joystick kullanmıyorsanız o halde işe önce gereksiz şeyleri kaldırmakla başlayalım, öyle değil mi?
  • -novid: Oyun başlangıcındaki Valve CS:GO introsunu devre dışı bırakır, şahsen bu görüntü beni gıcık ettiğinden dolayı ben bu seçeneği kullanıyorum.
  • -tickrate 128: İşte bu çok önemli. Tickrate, oyunun saniyedeki yenileme hızına denilir. Profesyonel maçlardan tutun normal maçlara, bu oyun deneyiminiz için çok önemli. Varsayılan olarak 64 yenileme hızına sahip rekabetçi maçlarında sunucu kendini 64 kere yeniler iken 128 yenileme hızına sahip sunucu ise kendini saniyede 128 kez yeniler. Hiç merminizin gitmediği durumlar oldu mu? İşte bu sebepten. Yenileme hızı çok önemli. Bunu antrenmanda test edebilirsiniz.
  • -high: Oyununuza yüksek öncelik atar böylelikle donanımlarınız CS:GO'ya odaklanır, bu sayede oyun içi performansınız yükselir.
  • -nod3d9ex: ALT+TAB hızını artırır, böylelikle masaüstü ile oyun arasında hızlı geçişler yapabilirsiniz. Hayat kurtarır.
  • +cl_forcepreload 1: Maça girerken haritayı daha önceden ön yükleme yapar, böylelikle maça daha hızlı giriş yaparsınız. Bilgisayarınızın donanımlarına göre bu kodun işlevliği değişir.
  • -threads <çekirdek sayısı>: Bildiğimiz çekirdekten bahsetmiyoruz elbette, işlemcinin çekirdeklerinden bahsediyoruz! Bu kod sayesinde işlemcinizin çekirdeklerini oyuna odaklarsınız, böylelikle oyun içi performansınız artar. Örneğin, işlemciniz 4 çekirdekli ise, bu kodu yazın. -threads 4
  • -freq <hertz>: Monitörünüzün yenileme hızı neyse o değeri girin. Peki bu yenileme hızı ne işe yarar? Eğer aldığınız FPS 144 üstü fakat yenileme değeriniz 60 ise, o zaman oyun size 60 kare gibi görünecektir. Eğer 144 Hertz monitöre sahipseniz, -freq 144 kodunu yazdığınızda oyun içi ekran yenileme hızınız 144 kare olur, böylelikle oyununuz daha akıcı olur, bu sayede oyunun, rakibin her bir hareketini daha net bir şekilde gözlemleyebilir ve buna bağlı refleks atışlarında bulunabilirsiniz.
Akıcı Bir Oyun İçin Püf Nokta

Öncelikle, her ne kadar grafik anlamında düşük seviyelere sahip olsa da, CS:GO FPS bakımından düşük sistemleri oldukça zorlamakta. Eğer oyun içi FPS değerinizi yükseltmek istiyorsanız öncelikle bazı şeylerden fedakarlıkta bulunmalısınız.

• Grafik ayarlarınızı düşürün. Olumlu tarafından bakmakta fayda var, sadece akıcı değil, aynı zamanda daha iyi oynayacaksınız çünkü yüksek detaylar içerisine boğulmuş bir rakibi bulup öldürmek zor.
  • Çözünürlüğünüzü düşürün. 1920x1080 oynuyorsanız ve düşük sisteme sahipseniz, bu sizin sisteminizi çok zorlayacaktır. 4:3 orana sahip 1280x1024 çözünürlüğünü deneyebilirsiniz, bu oranda ekran yukarıdan ve aşağıdan basık olduğu için rakibin kafası daha büyük görünüyor, aynı şekilde bunu test etmek için AWP'nizin dürbününe bakabilirsiniz, dürbünün daire değil elastik bir görünümde olduğunu farkedeceksiniz. Bu çözünürlükte daha iyi oynamanız işten bile değil.
  • Ekran kartınızın denetim masasından Keskinleştirme, LOD gibi kalite-grafik ayarlarını performans seviyesine indirgeyin.
  • İster menüde olun ister maçta, konsolu açıp fps_max 0 yazdığınız zaman gözle görülür bir FPS artışı elde edebilirsiniz.