Onaylı Tanıtım Custom Items Detaylı Rehber

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

ankaly

rise above it'
Emektar Üye
Mesajlar
195
En iyi cevaplar
24
Beğeniler
238
Puanları
550
Ruh hali
Oyun Sürümü
1.13
159682


Custom Items Detaylı Rehber

Bu konu, Custom Items eklentisinin resmi ve onaylanmış Türkçe tanıtımıdır. Yapımcı sitesine ve orijinal kaynağa aşağıdan ulaşabilirsiniz.
customitems.page.link/get

Herkese selam! Custom Items eklenti rehberine hoşgeldiniz.

Sürüm Bilgisi
En uyumlu olduğu sürüm: 1.13
Test edilmiş sürümler: 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 ve 1.15
Orijinal olarak desteklediği diller: İngilizce, Çince, Almanca, İtalyanca ve Çek Dili

Custom Items eklentisi, son derece özelleştirilebilir, kullanımı oldukça kolay, benzersiz doku paketlerine ve modellerine sahip özel bloklar ve öğelere sahip olmanızı sağlayan, (yeni, özel mi özel bir cevherden tutun, özel bir cevherden oluşan güçlü ve keskin yepyeni bir kılıca kadar) hatta oluşturduğunuz blok ve öğelere has tarifler bile eklemenizi sağlayan eşsiz bir eklentidir. Custom Items eklentisinin kullanımı zor gibi görünsede aslında oldukça basit. Oyun içi sanal arayüz desteği ile birlikle sunucunuzda rahatlıkla özel eşyalar oluşturabilirsiniz, bu sayede işinizi oldukça kolaylaştırmış olursunuz.

Custom Items ile yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçını görmek için rehberi okumaya devam edin!

Eklenti sayesinde oluşturduğunuz benzersiz eşyalara özel tarifler ve özellikler ekleyebiliyorsunuz. Sadece oluşturduğunuz eşyalara değil, standart Minecraft eşyalarına da ilginç özellikler ekleyebilirsiniz. Oyuncular öğenizle bir şey yaptığında gerçekleşmesi için özel etkileşimler yazabilirsiniz, ve hatta bunu yazdığınız skriptlerde bile kullanabilirsiniz. Custom Items gerçekten çok güçlü bir eklenti, öyle ki özel eşyaların görüntüsünü bile tasarlama imkanını adeta ayaklarınıza kadar seriyor.

İşte karşınızda bu eklenti ile yapabileceğimiz birçok şeyin kısa bir listesi, hatırlatmakta fayda var, bütün bunlar sadece bir eklenti ile gerçekleşiyor.


 • Çalışır dayanıklılığa sahip özel aletler
 • Çalışır Dayanıklılığa sahip özel zırhlar ( Maalesef zırh dokuları ve modelleri Minecraft tarafından henüz desteklenmiyor. )
 • Özel bloklar.
 • Özel yiyecek ve içecekler ( Kebap ayranımız yok mu? )
 • Büyülü değnekler. ( Harry Potter, yoksa sen misin?)
 • Kırılıp ısıtıldığında değerli madenler elde etmenizi sağlayan, doğal olarak üretilebilen, servet ve ipeksi dokunuş ile çalışabilen özel cevherler.
 • Oyunculara rastgele tek kullanımlık veyahut çok kullanımlık sandık verme özelliği.
 • Ah daha neler neler var..
Bu eklentiyi, her bir özel öğenize kendine has bir doku oluşturup özel bir görüntü katmak için ve üstelik bunu normal Minecraft öğelerine müdahale etmeden özel bir kaynak paketi ile birlikte kullanabilirsiniz! (Maalesef Minecraft 1.8 sürümü için geçerli değil.)

Ek olarak bir seçeneğimiz de mevcut, yedek doku paketlerinden yararlanabilirsiniz, eğer bir oyuncu sizin sunucunuzun doku kaynak paketine sahip olmasa bile, oluşturduğunuz özel eşyalar veyahut bloklar, artık ne ise (kebap ayran mesela, sıcak maden günlerinde iyi gider), uygun bulduğun normal Minecraft eşyaları gibi görünür. Veyahut config.yml dosyasındaki bir değişiklik ile sunucunuza gelen oyuncuların doku kaynak paketinizi indirmeye zorlayabilirsiniz. (Bloklar için oluşturulan yedek doku kaynak paketleri bütün sürümlerde destekli. Eşyalar için olan yedek doku kaynak paketleri ise sadece 1.14+ sürümlerde destekli.)

Özel zırh dokuları ve modelleri, maalesef diğer zırhları etkilemeyecek şekilde Minecraft tarafından henüz desteklenmemektedir, bu nedenle maalesef tek başına herhangi bir eklenti ile mümkün olmamakta. Oyuncular OptiFine modunu kullanıyorlarsa, o halde özel zırhlarınıza kolayca özel dokular ekleyebilirsiniz. Ne olursa olsun, dayanıklılığına sahip özel zırhlar yapabilir ve tasarımını, görüntüsünü değiştirerek onlara özel görünümler verebilirsiniz.
Hatırlatmakta fayda var, - herhangi bir mod olmadan diğer tüm özel dokular ve modelleri tasarlayıp uygulamanız mümkündür - hatta oyuncuların OptiFine'i yüklemesine bile gerek yoktur! Bu durum sadece zırh modelleri için gerekli.

Eklentinin özellikleri


 • Bu görevi görmek için başka hiçbir eklentiye ihtiyacın yok. Bu eklenti adeta tek kişilik bir ordu.
 • Özel eşyalar oluşturabileceğin oyun içi sanal arayüz sistemine sahip.
 • Yeni dokular ve modellere sahip tamamen yeni eşyalar, yemekler, aletler tasarlama imkanına sahipsin , üstelik başka bir moda veyahut diğer bir eşyanın yerine kullanmana gerek kalmadan! (Özel dokular sadece 1.9 ve üst sürümler için geçerli.)
 • İstediğin dayanıklıkta olacak şekilde özel aletler oluşturabilirsin, yeni bir yml dosyası açarak özel eşyanın çalışan bir dayanıklık barına sahip olmasını sağlayabilirsin.
 • Eşyaların ve blokların için son derece özelleştirilebilir etkileşimler yazabilirsin! Neler yapabileceğine bir bakmak için buraya göz at.
github.com/jojodmo/CustomItems/wiki/Handlers-and-Actions
 • Minecraft eşyaları ve blokları için etkileşimler yazabilirsin.
 • Herhangi bir cevherin yerini almayacak şekilde özel cevherler ekleyebilirsin!
 • Ve doğal olarak dünyada doğan bu özel cevherlerin özel madenler düşürmesini sağlayabilirsin.
 • Özel öğeleriniz ve yerel Minecraft öğeleriniz için özel tarifler yapın
 • Kullanımı oldukça basit oyun içi sanal arayüzü kullanarak özel tariflerinizi tasarlayın - oyun içi her şeyi yapın!
 • Oyun içi sanal arayüzü ile işçiliği tarifleri tasarlayın - hiçbir konfigürasyona gerek yok!
 • Eşya versiyonları mı?! Özel eşyanızın tüm eski versiyonlarını kolayca yenisine güncelleyebilirsin - yazım hataları veya yanlış doku ile öğeleri izlemeye gerek yok!
 • Oyuncuların eşyaların tarifleriyle, ilgili öğeler ve daha fazlası dahil olmak üzere hem özel öğelerin / blokların hem de yerel öğeler / bloklar hakkında bilgi alabilmesi için eşya bilgi sanal arayüzleri ekleyebilme imkanına sahipsin.
 • "Konsol komutlarını çalıştır" eylemini kullanarak, sonsuz farklı olasılıklar için diğer eklentilere bağlanabilirsiniz.
 • Skript desteği! Etkileşimlerle skriptleri çalıştırabilir, oyunculara skript üzerinden özel öğeler verebilir ve skriptteki özel öğeler ile etkileşimde bulundurabilirsiniz!
 • NBT etiketlerini kullanır, böylece oyuncular öğeleri istedikleri gibi değiştirebilir, fakat merak etmeyin eşyaların tapusu sizde, onlar size ait!
 • Eşya ve bloklar için destekli yedek kaynak doku paketleri — eğer bir oyuncu sizin doku kaynak paketine sahip olmasa bile, oluşturduğun özel eşyalar veyahut bloklar, uygun bulduğun normal Minecraft eşyaları gibi görünür (Yedek kaynak doku paketleri eşyalar için sadece 1.14 ve üstü için geçerli, bloklar için ise 1.9 ve üstü için geçerli.
 • Geliştirici Uygulama Programlama Arayüzü - Bir öğenin özel bir öğe olup olmadığını kontrol edebilirsin ve yalnızca birkaç satır kod içeren bir özel eşya ItemStack alabilirsin.
Özel eşya oluşturma

Özel bir öğenin referansını almak için öğenin kimliğini (items.yml'deki öğenin kimliği) kullanmanız yeterlidir. Yerel bir Minecraft eşyasının referansını almak için ise kendinize bu eşyayı (Minecraft'ın) / give komutuyla vermek için kullandığınız dizeyi kullanın. Örneğin, bir zümrüt referansı için "minecraft: EMERALD" dizesini kullanın, altın bir blok için ise "minecraft: GOLD_BLOCK" kullanın ve tahta bir kılıca referans vermek için "minecraft: WOODEN_SWORD" kullanın.

Her ne kadar "minecraft:" öneki gerekli olmasa da, herhangi bir belirsizliği önlemek ve items.yml dosyanızdaki hataları izlemenize yardımcı olmak için dahil edilmelidir. Geçerli Minecraft eşyalarının bir listesini burada bulabilirsiniz:

hub.spigotmc.org/javadocs/spigot/org/bukkit/Material.html

Yeni bir özel eşya yapmak için, plugin klasörünün items dizininde (plugins / CustomItems / items) yeni bir .yml dosyası oluşturuyoruz. Öğeyi burada oluşturacağız.
Dosyanın adı, öğenin CustomItem kimliği olacaktır. Örneğin, kebap.yml dosyası, "kebap" kimliğine sahip özel eşya olacak. Hatırlatmakta fayda var, bu CustomItem kimlikleri benzersiz olmalı, yani Minecraft malzeme kimliğiyle aynı olamazlar.

Küçük bir tüyo; Herhangi bir .yml dosyasını yok saymak için ön ekine _ _ ekleyin. Böylece bu eşyalar okunmayacaklar.

CustomItem kimliği, /customitems give komutunu kullanan oyunculara özel eşya vermek için kullandığımız bir şeydir ve ayrıca CustomItem'e diğer özel eşyalar için bir bileşen ve başka bir şey olarak nasıl atıfta bulunacağınızdır (daha sonradan daha fazla).
Hadi gelin şimdi kebap tarifi ekleyelim! Şaşırdınız mı? Ayrıca yerel Minecraft öğelerine özel tarifler ve diğer özel şeyler de ekleyebiliyoruz! Minecraft'a ilk kebap tarifini ekleyen olmak için sabırsızlanıyorum.

Dosyanın içinde

Şimdi oluşturduğumuz .yml dosyasını açalım ve devam edelim. Bu örnek için, kebap.yml kullanacağız, ancak bunu istediğiniz kadar veya istediğiniz kadar değiştirmekten çekinmeyin, ben kendi istediğim şekilde yapıyorum.

İlk olarak, ad anahtarını ekliyoruz. Bu, eklentinin kolay adıdır ve CustomItems'in oyunculara gönderilen mesajlarda bunu çağıracak. Bunun öğenin görünen adı olmadığını unutmayın - bunu daha sonra ayarlayacağız. Unutmayın, ad her zaman sadece CustomItem'in kimliği olmalı.

YAML:
# Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu. -Anka
name: "Urfa Kebabı"

Eklenecek bir sonraki anahtar ise eşya! Burası özel eşyamızın nasıl görmek istediğimiz yer, bir nevi işin göz bebeği burada yatıyor. İyi bir tüyo vereyim, eşyanın altındaki her şeyin Vanilla Minecraft ile yapabileceğiniz şeyler olacağıdır (görünen adı, lore vb. Ayarlamak gibi). Eşya anahtarı dışındaki şeyler özeldir.

Kod:
name: "Urfa Kebabı"
item:
 # Bir kebap neyden oluşuyorsa adım adım onları uygulayacağım. Bekle beni kebap.

Şimd ise materyalimizi ekliyoruz. Bu eşyanın oluşması için bir materyal gerekli. Eğer bunu eklemezsek o zaman eşyamız maalesef olmaz. Kebap neyden yapılır? Etten! Et olmadan kebap olur mu, olmaz. Bu yüzden ne yapıyoruz? Etsiz kebap yapmıyoruz, yapamıyoruz.

Şimdi ise bize bir görünür isim gerekli. Normal Minecraft eşyaları gibi eşyayı elimize aldığımızda eşyanın görünür adını görüyoruz. Özel eşyamızı (kebap) oluşturabilmemiz için bize bir görünür ad gerekiyor.

Opsiyonel olarak, dilersem bu eşyaya bir lore ekleyebilirim. Yani eşyanın görünür adının yanı sıra eşyaya bir açıklama ekleyebilirim. Ve dilersem eşyayı büyüleyebilirim. Bu kebaba eklenmesi gereken bir şey varsa şüphesiz o da büyü olmalı. Eklemek istediğiniz her bir büyü için, büyü adını büyü anahtarının altına yeni bir anahtar olarak sağlayın ve büyü seviyesini ayarlayın. Bu, diğer eklentilerden gelen büyüler için de geçerlidir. Bunun nasıl biçimlendirildiğini görmek için aşağıya göz atın.

-Kim kırılmazlık 3'e sahip bir kebap yemek ister?

Hadi şimdi bütün bu bilgileri birleştirelim, karşınızda, kebap!

YAML:
name: "Kebap"
item:
 material: cooked_beef
 displayName: "&6Kebap"
 lore:
  - "&fBu bir"
  - "&4&lK E B A P !"
 enchantments:
  "minecraft:UNBREAKING": 3

Şimdi, hadi kebap hakkında biraz bilgi ekleyelim, ne dersiniz? Bence insanlar kebabın ne olduğunu tanımalı. Hem ayrıca, oyuncuların /customitems bilgisini elindeki kebapla inceleyerek kebabın bilgi sanal arayüzünü açıp açmadıklarını da görebileceğiz. Bunların hepsi isteğe bağlı özellikler, ekleyip eklememek size kalmış fakat eklersek oluşturduğumuz özel eşyamız daha hoş gözükür, unutmadan, bunların içlerinde renk kodlarını kullanabiliriz.

Vee, hadi özel eşyamız olan kebap için bazı tarifler ekleyelim! Daha sonra bu konuda daha fazla bilgi gelecek, ancak şimdilik "Özel Öğeler eklemek için Hızlı Başlangıç kılavuzu" altındaki SpigotMC sayfasına bakabilir, ve CustomItem tarifi referans sayfasına bakabilirsiniz.

github.com/jojodmo/CustomItems/wiki/Custom-Item-Reference#recipe-list

Etkileşimler, CustomItems eklentisinin ana özelliklerinden biridir - özel eşyanızı, esas olarak ne yapmak istediğinizi yapacak şekilde yapılandırmanıza izin verir! Bununla ilgili daha fazla bilgi gelecek, ancak şimdilik "Özel Öğeler eklemek için Hızlı Başlangıç kılavuzu" altındaki SpigotMC sayfasına bakabilir ve CustomItem etkileşimleri ve eylemler sayfasına göz atabilirsiniz.


Eğer oluşturacağınız özel eşyanızda hangi materyali kullanacağınıza karar veremediyseniz aşağıda verdiğim linkten tekrardan materyal listesine bir göz atabilirsiniz!

hub.spigotmc.org/javadocs/spigot/org/bukkit/Material.htmlKomutlar


KomutlarAçıklamaGerekli İzin
/customitems listOyun içinde sanal bir arayüz açarak özel eşyaları listeler.customitems.list
/customitems inspectOyun içinde sanal bir arayüz açarak oyuncunun elindeki özel eşyayı görüntüler ve bilgi verir.customitems.inspect.<eşya>
/customitems info <eşya>Oyun içinde sanal bir arayüz açarak istenilen özel eşya hakkında bilgi verir.customitems.info<eşya>
/customitems give <oyuncu> <eşya> <miktar>İstenilen oyuncuya istenen özel eşyayı istenilen miktarda verilir. Miktar yazılmazsa 1 olarak kabul edilir.customitems.give
/customitems get <eşya> <miktar>İstediğiniz eşyadan istediğiniz miktarda elde edersiniz. Miktar yazılmazsa 1 olarak kabul edilir.customitems.get
/customitems create <Eşya ID>Oyun içinde sanal bir arayüz açarak belirtilen eşya ID'si olarak yeni bir özel eşya yaratılır.customitems.create
/customitems reloadEklentiyi ve eşya dosyalarını yeniler. Bu komut özel eşyalarınızda yaptığınız değişiklikleri test etmek için önerilir. Yine de, özel eşyaları test edip nihai haline kavuşturduğunuzda sunucuyu yeniden başlatmalısınız.customitems.reload
/customitems blockstorage migrate <veritabanı türü>Bu komut sayesinde, blok depolama veritabanınızı eski veritabanından belirttiğiniz <veritabanı türü> bölümüne geçirir. Çalışması için blok depolama veritabanınızın config.yml dosyasında <veritabanı türü> olarak ayarlanması gerekir. Örneğin, tüm saklanan bloklarınızı bir block.yml dosyasından bir MySQL veritabanına veya tam tersine taşıyabilirsiniz.customitems.migrate

İzinler

İzinlerAçıklama
customitems.listOyuncuya /customitems list komutunu çalıştırma izni verir.
customitems.giveOyuncuya /customitems give ve /customitems get komutunu çalıştırma izni verir.
customitems.inspect <eşya>Oyuncuya /customitems inspect on <eşya> komutunu çalıştırma izni verir.

customitems.inspect.* kullanarak oyuncunun herhangi bir eşyayı kontrol etmesine izin verirsiniz.
customitems.inspect.nativeOyuncunun herhangi bir eşyanın normal Minecraft eşyası olup olmadığını kontrol etmesine izin verirsiniz. (Yani özel eşya olmayan)
customitems.info.<eşya>Oyuncuya /customitems info <eşya> komutunu çalıştırma izni verir.

customitems.info.* kullanarak oyuncunun herhangi bir eşya hakkında bilgi edinmesine izin vermiş olursunuz.

Bu izin aynı zamanda oyuncuya customitems.inspect.<eşya> iznini de vermiş olur.
customitems.info.nativeOyuncunun herhangi bir normal Minecraft eşyası hakkında bilgi edinmesine izin vermiş olursunuz. (Yani özel eşya olmayan)

Bu izin aynı zamanda oyuncuya customitems.inspect.native iznini de vermiş olur.


Kurulum

 • Aşağıdaki linkten Custom Items'in sayfasına girin. Kayıt olup veya giriş yaptıktan sonra satın alımı tamamlayıp eklentiyi indirin. İndirdiğiniz .jar dosyasını plugins klasörünün içine bırakın. Eğer sunucunuz kapalıysa o halde sunucu açın, eğer açıksa sunucuyu kapatıp yeniden açın. Bu sayede Custom Items eklentisi kendisi için gerekli olan dosyalarını kuracaktır. Daha sonrasında eklentinizi konfigüre için ayar dosyasının içindeki config dosyasından dilediğiniz ayarı kendiniz için düzenleyebilirsiniz.

Ayarlanacak YerKullanım ve Açıklanım
prefixEklenti mesajları için ön ek. Varsayılan: "[CustomItems]"
nativeItemPermissionExclusionsİzinlerden hariç tutulması gereken Minecraft eşyalarının listesi.
customitems.inspect.native ve customitems.info.native
forceCrashOnInvalidItemtrue or false yapın.
Oluşturduğunuz eşyalardaki bir öğe kaydedilemediğinde sunucunun çökmeye zorlanıp zorlanmayacağını içeren bölüm. Bu ayarı kapatmanız önerilir, ancak normal bir minecraft eşyası gibi davranılan özel bir eşyanın ciddi sonuçları olacağı durumlarda true olarak ayarlanabilir.
blockStorageFormatstring, ya "YAML" veyahut "MySQL".
Bir oyuncu özel bir blok yerleştirdiğinde, eklentinin bunun bir kaydını tutması gerekir, böylece aynı özel eşya bloğu kırıldığında düşebilir. "YAML" seçtiğinizde bu bilgiler block.yml adlı bir dosyada saklanırken, "MySQL" seçildiğinde eklenti bunu blockStorageMySQL'de ayarlayabileceğiniz bir MySQL sunucusunda saklar.
blockStorageMySQLsubkeys -, ip,port, username, password, database, table, MaxReconnects

Özel blokların saklanması gereken MySQL sunucusuna erişmek için adres ve kimlik bilgileri ister. Bu yalnızca blok depolama formatını "MySQL" olarak ayarladıysanız kullanabilir.
languageEklentinin kullandığı dil. Orijinal olarak desteklenen diller şuanda İngilizce (en), Çince (cn), Almanca (de), İtalyanca (it) ve Çek Dili (cz).
Varsayılan: en
 


BorakanT

ben kimim?
Mesajlar
1,753
En iyi cevaplar
7
Beğeniler
1,732
Puanları
4,850
Ruh hali
oh my god sonunda aşırı detaylı bir tanıtım. bu arada spigot sayfası gibi yapmışsınız hoşuma gitti :D
 

MhyK0L

Kömür Madencisi
Mesajlar
131
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
63
Puanları
550
Ruh hali
Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Eklenti ile ilgili pek bilgisi olmayanlar için güzel bir anlatım. Resimler eklenerek zenginleştirilebilir
İyi çalışmalar
 

Balo4141

Marangoz
Mesajlar
61
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
7
Puanları
60
Mükemmel bir anlatım olmuş eklenti hakkında aklımda soru işareti kalmadı. Görsellerle desteklense kusursuz olurdu
 

ADAMLIGA

Ağaç Yumruklayıcı
Mesajlar
34
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
4
Puanları
40
16 dolar bu plugin içi değer, ama Türkiye'de nadir sunucuların bu plugine 16 dolar vereceği aşikar. Steam'de oyun fiyatları bile güncel bir dolar kuruna sabitlenmişken, türkiyedeki herkes bilekspigot'tan indirecektir bu plugini. Pluginin geliştiricisi madem Türk tanıtım konusunu spigot'a ekledi, Türkiye'ye özel discount'ta yapılmalı. Sonuçta bu tanıtımı görenler oha çok iyi plugin hemen almalıyım demek yerine, oha bu plugini hemen indirmeliyim diyecektir. Bence bunu iletin, ekonomimizin şuanda kötü olduğunu, 16 dolar normal şartlarda ucuz fakat Türkiye şartlarında 7 kat daha pahalı olduğunu belirtin. 16 TL'ye satsın demiyorum, ama steam gibi dolar kurunu 3 kabul edip 50 TL'ye satabilir. Başka ülkelerin almasını engellemek için de PayTR anlaşmalı bir marketten satış yapabilir, paytr yurtdışı kartlarını kabul etmiyor.
 

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
Mesajlar
596
En iyi cevaplar
37
Beğeniler
694
Puanları
2,620
Ruh hali
Adeta bir anlatım abidesi olmuş! Eline sağlık! :1: :1:
 

Üst