Neler Yeni

Cyberpunk 2077 Hakkında Bilinenler

ankaly

rise above it'
Genel Moderatör
Katılım
12 Haz 2018
Mesajlar
196
En iyi cevaplar
24
Beğeniler
232
Puanları
520
Cyberpunk-2077-Wallpaper-8.jpg


Cyberpunk 2077 Hakkında Bilinenler

Herkese selam!
Bugün Cyberpunk 2077 hakkında bilinenleri sizler için derledik. İyi okumalar!

Oyun dünyasının başyapıt eserlerinden birisi olarak kabul edilen ve filmlere kitaplara adeta konu olan The Witcher serisinin mimari yapımcısı Polonya merkezli CD Projekt RED tarafından geliştirilen Cyberpunk 2077 ilk olarak 2012 yılında duyurulmuştu. Muhteşem ötesi grafiklere sahip olmasıyla dikkatleri çeken oyun, neredeyse duyurulduğu yıldan bu yana çok büyük bir hayran kitlesi toplamış durumda. Sabırsızlıkla beklenen oyun ara sıra oyun fuarlarına konuk oldu, bunların en popüler olanı 2018 yılında E3 oyun fuarında 50 dakikalık bir gösterime girmesiydi. 50 dakika deyip geçmemek lazım, çünkü bu 50 dakikada oyunun evreni hakkında fikir sahibi olmanın yanı sıra oyuna dair birçok detay gün yüzüne çıkmıştı.

Cyberpunk 2077'yi diğer oyunlardan farklı kılan birkaç noktadan biri oyunun boyutunun şüphesiz çok yüksek seviyede olması. Modern oyunların yer yer 100 GB'ı geçtiğini biliyoruz fakat Cyberpunk 2077, boyutu bir üst seviyeye çıkarmış durumda. Oyun boyutunun 200 GB'a kadar çıkabileceği tahmin ediliyor fakat CD Project RED'in topluluk yöneticisi Marcin Momot'un söylediğine göre oyunun boyutu modern oyunların boyutuyla eş değerde olacak.

Oyunu farklı kılan özelliklerden birisi de şüphesiz farklı karakterlerin veya sınıfların oyunda yer almıyor olması. Ana karakterimiz olan V isimli gencimiz Night City'ye gelmeden önce deneyimlediği hayatın 3 farklı biçimini seçerek karakterimizi şekillendirebiliyoruz. Seçebileceğimiz hayat türleri, Corpu, Nomad ve Street Kid. Yaşam / hayat yolu adı verilen bu sistemde seçtiğimiz yaşam biçimleri sayesinde karakterimizin salt karakteristik yapısını oluşturuyoruz, böylelikle oyun öncesi bir nevi karaktere alışıyoruz desek yalan olmaz. Oyunda karşımıza çıkan önemli detaylardan birisi de diyaloglar. Beyond: Two Souls, The Witcher 3'teki gibi diyalog seçebiliyoruz, fakat bir detay daha mevcut, eğer diyalog seçimlerinde karar veremezsek, NPC buna göre ayrı bir cevap verebiliyor. Kritik durumlarda erken veya geç cevap vermek oyundaki hikayeyi şüphesiz etkiliyor. Hazır diyaloglardan bahsetmişken, hikayeden bahsetmemek doğrusu ayıp olurdu. Güncel bilgilere göre Cyberpunk 2077, Witcher serisindeki kadar uzun olmayacak fakat oldukça fazla yan görevlere sahip olacak. Oyunun tasarım geliştiricisi Patrick Mills bu konuda şu açıklamayı yapmıştı: "Cyberpunk 2077'nin ana hikâyesi, Witcher 3'ten daha kısa olacak. Witcher 3'ün ana hikâyesinin oldukça uzun olduğuyla ilgili çok fazla şikâyet almıştık. İstatistiklere baktığınız zaman çok fazla insanın oyunu alıp oynadığını fakat oyunun finaline gelmediğini görürsünüz."

Fakat yanlış anlaşılmasın, oyun sadece ana hikaye odaklı değil, aynı zamanda yan görevlere de ağırlık veren bir oyun olacak, yan görevler ana görevler ile bağlantılı olacak ve bunun yanı sıra Witcher 3’e kıyasla oyun için daha fazla DLC (genişletme paketi) sunulacak.

Evet, gelelim işin can alıcı kısmına. RTX 30 serisi ile inanılmaz ötesi görsellere sahip olan oyunun sistem gereksinimleri, çoğu kişide merak uyandıran bir konu. Sistem gereksinimleri ise şöyle;

Cyberpunk 2077 minimum sistem gereksinimi:

İşletim Sistemi:
64 bit Windows 7 veyahut 64 bit Windows 10
DirectX Versiyonu: DirectX 12 sürüm
İşlemci: Intel Core i5-3570k veyahut AMD FX-8310
Bellek: 8GB RAM
Ekran kartı: Nvidia GTX 780 3GB veyahut AMD Radeon RX 470
Depolama: 70 GB HDD (SSD tavsiye edilir)

Cyberpunk 2077 önerilen sistem gereksinimi:

İşletim sistemi:
64-bit Windows 10
DirectX Versiyonu: DirectX 12 sürüm
İşlemci: Intel Core i7-4790 veyahut AMD Ryzen 3 3200G
Bellek: 12GB RAM
Ekran kartı: Nvidia GTX 1060 6GB veyahut AMD Radeon R9 Fury
Depolama: 70 GB SSD DİSK

Açıkça söylemeliyim ki minimum sistem gereksinimleri bu oyuna göre oldukça ideal fakat genel olarak oyunları baz aldığımızda minimum sistem gereksinimi oldukça yüksek bir seviyede kalıyor desek yalan olmaz. Steam üzerinden 19 Kasım'da çıkış yapacak olan oyunun ön siparişi 249,00 TL.


Güncelleme: Gelen bilgilere göre Cyberpunk 2077'nin haritası sızdırıldı!


Oyunun fiziksel kopyalarının hazırlanma sürecinde Night City'nin detaylı bir haritası CDPR'nin bir çalışanı tarafından sızdırıldı. Sızdırılan haritaya baktığımızda bizi 6 büyük bölgeden oluşan Night City'nin karşıladığını görüyoruz.

Dikey olarak oluşturulan ve CDPR'ın daha önceki açıklamalarına göre oldukça özgün ve her bir köşesinin ayrı ayrı oluşturulan inanılmaz detaylı bu harita, oyuncuların rahat hareket etmesine imkân sağlayacak. Geliştirici ekibin çok daha gerçekçi bir şehir hayatı oyuna yansıtacağı tahmin ediliyor.

Cyberpunk-2077-map-700x1030.jpg


Son gelişmelerden bahsetmiş iken CD Projekt RED tarafında bazı yeni gelişmelerin olduğunu bahsetmek gerek. CDPR, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarda Cyberpunk 2077'nin lansman gününe yetişebilmesi için geliştirme ekibinin haftada 6 gün çalışması gerektiğini duyurdu. Eğer bu çalışmalar yeterli olmazsa tahmin ediyoruz ki daha önceden de defalarca ertelendiği gibi kasım ayında bir kez daha ertelenebilir gibi görünüyor.

Şahsen Cyberpunk 2077'nin başarılı bir şekilde çıkış yapacağını düşünüyorum.

Sizin konu hakkında fikirleriniz neler, sizce oyun nasıl?
Görüşlerinizi yorumlarda belirtmekten lütfen çekinmeyin!

Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere!


Esen kalın.
 
Son düzenleme:

Üst