Dava

EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emekli
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Dava
Franz Kafka'nın bir kitabı olan Dava adalet sistemini eleştiriyor. Kitap adalet sistemine karşı yazılmış bir kitap gibi geldi bana. Çünkü adalete karşı çok fazla eleştiri var. Kitaptan bahsedecek olursak kahramanımız olan Josef K. evinde klasik bir güne uyanır. Ama o gün hayatını değiştirecek bir dönüm noktasıdır. Kahramanımızın evinde bulunan adamlar onun tutuklu olduğunu söylemeye gelmiştir. Josef K. çok fazla şaşırır ve suçunun ne olduğunu sorar. Lakin tatmin edici bir cevap alamaz. Çünkü bu kişilerin de olay hakkında bilgileri yoktur. Ama memurlar Josef'in yemeğini yer ve eşyalarını karıştırır. Hatta rüşvet bile isterler. İşin ilginci Josef K. yine eskisi gibi işine gidip gelebilmektedir. Ama bu dava Josef'i çok meşgul etmektedir. Josef'in suçunu öğrenememesi onu çıldırtmaktadır. Josef bu dava olayı sayesinde birçok kişi ile tanışır. Örnek verecek olursak bir ressamdan sırf bu davası için yardım ister. Josef bu davayı bitirmek için tüm yolları dener. Sizce Josef bir süre sonra başarılı olmuş mudur ? Yorumlarınızı bekliyorum.