BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kaç gün olduğunu saymadığım bir aradan sonra yanılmıyorsam serinin 6. konusundayız. Bu seferki konuğumuz Huntington Hastalığı. (Onca şey varken niye bu diyorsanız inanın ki ben de bilmiyorum, kura çektim gibi bir şey oldu.)

Efenim bu hastalık genetik bir nörolojik rahatsızlıktır. Bu hastalık hareket bozuklukları + beyin işlevlerinde kayıplara neden olur. Hastalığın adını kimden aldığını merak edenler varsa Vikipedi'ye bakabilir, kopyala-yapıştır bir konu olmasın diye o tür bilgileri eklemeyi düşünmedim ama hadi yine iyi tarafıma geldiniz, Dr. George Huntington sağolsun.

İlkokul ve lisede duyduğunuz çoğu hastalığın aksine bu herif otozomal (vücut kromozomları) dominanttır. (baskın) -Normalde çoğu genetik hastalık resesif (çekinik) genler etkisiyle ortaya çıkar.- Ve bu hastalığın kurbanları genelde heterozigotlardır falan filan...

İlk belirtileri yaklaşık olarak 30'lu yaşlardan sonra gözlenir. 10-20 yıl içinde varınızı yoğunuzu alır ve kötü adam kahkahası atarak uzaklaşır. Serebral korteks dediğimiz beynin örtüsü olan gri kısımda etkisini gösterir, ki bu yüzden istem dışı hareketler görülür. Uçan kuşa sinir olacak kadar çabuk sinirlenme, depresyon, içine kapanma ve odaklanamama bu süreçte yolunuza çıkacak olan "arkadaşlarınız" olacaktır.

Zaten hepimiz öleceğiz, hayatınızı adamakıllı yaşayın imkanınız varken.

(Not: Konu önerileri açıktır, bir önceki öneri konusunu kaybettiğim için önerilerle ilgilenemedim.)

AzlaazTR

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Doktor bey burnum yanıyor çağresı nedir (cidden yanıyor ya)

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Doktor bey burnum yanıyor çağresı nedir (cidden yanıyor ya)

Nasıl bir yanma olduğunu bilmeden bir şey diyemem. İçten yanma hissi mi dıştan yanma mı yoksa başka bir şey mi falan filan derken liste uzar gider.

Acarz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Yaşayacak mıyım doktor !?

AzlaazTR

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Nasıl bir yanma olduğunu bilmeden bir şey diyemem. İçten yanma hissi mi dıştan yanma mı yoksa başka bir şey mi falan filan derken liste uzar gider.
İçten şöyle tam içinde yol üzerinde tam 2 kısımda bi acıma var.

En iyi cevaplar
0
aslında böyle hastalıkları felan görünce insanın muhteşem bir varlık olmadığını çok daha iyi anlıyorum ayakta duran et ve kemikten başka bir şey değiliz

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
abi ben çok erken boşalıyorum ya bir şey yap

Tahminen haftada 2'den fazla kez "adam dövüyorsun." Asılmayı bırak, zamanla biraz düzelir ama çok değil.[DOUBLEPOST=1439575790,1439575247][/DOUBLEPOST]
Evet akınca ufaktan yanma hissi oluşuyor.

Saman nezlesi, alerjenler veya burnunda kuruluk şu anda anladığım şeyler arasında en muhtemel olanları. (Nadiren burnun içinde sivilce çıkması da benzer şeyler yapabilir.)