Dolar Hakkında Konuşalım Hadi ...

Dolar Düşermi ?

• Kullanılan toplam oy
    35

KeKKe

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Özet - #
Bilgisayar > HAYALLERDE
Telefon,Tablet > HAYALLERDE
Bize düşen hayal kurmak :p
Neyse sloganımız şu # PC DÜŞMANI DOLAR #

ilkeroyun

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
BiZeNe QaRdEşİm EğMeĞi DoLArLaMı AlıYoRuz!1111!111!!!12

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Bu konuda birazcık ülke insanlarına kızıyorum. Adam üniversiteden mezun oluyo, ülkeyi geliştirebilecek o kadar bilgisi varken başka bir ülkeye gidiyo. Bu ülkeye hiçbir şey yapmadığı halde sonra "ülkeyi batırıyosunuz" diyo. Yani kimse ülkeye hayırlı olmaya çalışmıyo ki. Herkes kendinin derdinde. Durum böyle olunca kısır döngüye giriyor tabi millet. Başka da konuşulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum zaten siyaset dışında :D
Onların değil devletin suçu var. Bu ülkede bilim geliştirmeye hiç destek çıkılmıyor. Halbuki destek çıkılmadığı zamanların Osmanlının yükselme döneminde bitmesi gerekiyordu. Ömrünüz boyunca ben nükleer fizikçi olup füzyon teknolojisi geliştirmek istiyorum! diyen biri görebilecek misiniz merak ediyorum. Ama emin olun bunlar avrupadan çıkıyor. Türkiye'de iyi öğrenciler hukuk, tıp, mühendislik vesaire seçerler. Fakat avrupa genelde temel bilimler seçiliyor. Benim fizik hocam vardı fizik bölümünü bilim adamı olacağım diye seçmiş ama öğretmen olmuş sonu. Sebebi ne peki? Çünkü bilimi gelişmiş ülkeler yapar diğer ülkere satar diğer ülkeler kullanır. Bizim mühendisliğimiz iyi başkası yapıyor biz onların ürettiği teknolojileri kullanıyoruz. Politikalar böyle olduğu sürece batacak tabii ki. Bu ülkede tıp ve birkaç bölüm hariç adam akıllı üniversite eğitimi bile verilmediğini düşünüyorum. Açıkçası okulumu bitirince imkan bulursam ben de gitmeyi düşünüyorum. Neyse millet CERN'de atom altı tanecikleri incelerken biz de dolar acaba daha da mı yükselecek diye düşünmeye devam edelim. Kekimi aldım izliyorum efendim.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Onların değil devletin suçu var. Bu ülkede bilim geliştirmeye hiç destek çıkılmıyor. Halbuki destek çıkılmadığı zamanların Osmanlının yükselme döneminde bitmesi gerekiyordu. Ömrünüz boyunca ben nükleer fizikçi olup füzyon teknolojisi geliştirmek istiyorum! diyen biri görebilecek misiniz merak ediyorum. Ama emin olun bunlar avrupadan çıkıyor. Türkiye'de iyi öğrenciler hukuk, tıp, mühendislik vesaire seçerler. Fakat avrupa genelde temel bilimler seçiliyor. Benim fizik hocam vardı fizik bölümünü bilim adamı olacağım diye seçmiş ama öğretmen olmuş sonu. Sebebi ne peki? Çünkü bilimi gelişmiş ülkeler yapar diğer ülkere satar diğer ülkeler kullanır. Bizim mühendisliğimiz iyi başkası yapıyor biz onların ürettiği teknolojileri kullanıyoruz. Politikalar böyle olduğu sürece batacak tabii ki. Bu ülkede tıp ve birkaç bölüm hariç adam akıllı üniversite eğitimi bile verilmediğini düşünüyorum. Açıkçası okulumu bitirince imkan bulursam ben de gitmeyi düşünüyorum. Neyse millet CERN'de atom altı tanecikleri incelerken biz de dolar acaba daha da mı yükselecek diye düşünmeye devam edelim. Kekimi aldım izliyorum efendim.
katılıyorum
Ben proje yapsınlar demedim ki. Yani TÜBİTAK'ta birinci olan projelerin kaç tanesi ülkeye katkı sağlamış? Ama mesela adam yazılım okudu diyelim. Birkaç arkadaş toplasa çok güzel şeyler çıkarabilir ve bunu Türkiye adına yapabilir. Ama görebileceğiniz üzere bağımsız yapımcılar bile yabancılara özeniyor. Bizim bunu kaldırmamız gerekli en başta.
dostum zaten projeler yapılıyor yazılım konusunda yerli işletim sistemi bile yapıldı fakat devletimiz sağolsun geliştirmek için arka çıkacağına bu projeye reddedip windows yazılmı satın almaya devam etti bi çok yerli işletim sistemimiz var mesela fakat devlet desteği olmayınca bi yere kadar gelişiyor ancak.
Pardus logosuPardus
İlk sürümü 27 Mayıs 2005’te yayınlanan ve şuana kadar en kararlı işletim sistemimiz olan Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Türk işletim sistemleri arasında devlet tarafından geliştirilen ilk işletim sistemimizdir. Pardus’a dair ilk planlamalar 2003’te başladı. Projenin amacı gelişen yazılım ve bilişim dünyasında Türkiye’nin kendi işletim sistemiyle bulunabilmesiydi. Ayrıca Pardus en uzun ömürlü Türk işletim sistemidir ve halen aktif olarak kullanımdadır. İki tür Pardus sürümü bulunmaktadır. Bunlar Pardus Kurumsal ve Pardus Topluluk Sürümü olarak ayrılır.

Pardus ilk yayınladığı zamanlarda Pisi paket yöneticisine sahip bir işletim sistemiydi. Fakat son yıllarda sistem Debian alt yapısına geçmiştir. Bunun sebebinin Fatih Projesi’yle ilkokul, ortaokul ve liselerde kullanılacak olan akıllı tahtalara tam uyumluluk sağlanması amacıdır.

Pardus şuanda bazı kamu kuruluşları( Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri, vb.) ve bireysel kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır.

Pardus 17.3 sürümü ile kullanımda!

Pisi Linux
2013te Pardus’un Pisi tabanını terk etmesi sonucunda elde kalan saf diyebileceğimiz Pardus’u gönüllü bir grup geliştirmeye başladı. İlk sürüm ise 4 Kasım 2014’te yayınlandı. Pardus’un Debian altyapısına geçişine karşı çıkanların kullandığı Pisi Linux, saf tabana bağlı felsefeyle gelişmelerini devam ettirmektedir.

30 Ağustos 2016 2.0 sürümünün betasını yayınlayan Pisi Linux bahsettiğimiz sistemler arasında en güncel olarak seçilebilir.

Milis Linux
Bir diğer Türk yapımı işletim sistemi de Milis (Milli İşletim Sistemi) Linux’dur. Henüz ilk versiyonu yayınlanmış olan Milis Linux özgün paket yönetimini benimsemiştir. Yani Pisi Linux gibi Linux çekirdeği üzerinde kendi alt yapısına sahiptir. Logosunda ise kartal vardır.

Milis Linux
Milis Linux’un mimarları Milis’i anlatırken, milis kelimesinin sivillerden oluşan asker topluğu anlamını hatırlatarak, kendilerini de bir milis olarak görüyorlar. Çünkü bu özgün sistemi hazırlayarak askerlik gibi bir vatani hizmeti yerine getirdiklerini, bu sistemin hobi olarak değil zorunluluk olarak hazırlandığını söylüyorlar. Çünkü yazılım dünyasında Türkiye’nin henüz istenilen seviyeye gelmemesi, yerlilik oranında düşük oranları yakalaması onları yerli ve milli bir işletim sistemi hazırlamaya yönlendirmiş.

şu an 1.0 ile ilk sürümü yayında olan Milis Linux’un ilk sürüm ismi ise Atilla’dır. Çünkü, yine onların değimiyle, Atilla Avrupa’yı itici kuvvetle yapısını değiştirdi, ayrı bir ruh verdi. Onlar da bu ruhla yazılımsal olarak bir iticilik hedefliyorlar.

GIBUX
Nedir bu GİBUX” sloganıyla karşımıza çıkan GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Amaç GİB’in kendi sistemleri üzerinde hızlı, güvenli ve kararlı bir sistem kurmak istemesidir. Projeye dair bilgi şuanda çok kısıtlıdır. Projenin başlangıç tarihi 2013 Nisan’dır.

İlk sürümünü Ocak 2014’te yayınlayan GİBUX bizi heyecanlandıran bir işletim sistemi. Çünkü TÜBİTAK dışında ilk kez bir kamu kuruluşu bir işletim sistemi üretecek ve bu sistem kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılacak.

Mebis Linux
Teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaçları büyüyor ve farklılaşıyor. Bu farklılıklar kişiden kişiye, kurumdan kuruma değişiyor. Gibux’un Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilmesinin bir benzeri olarak da Mebis Linux, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaçlarının karşılaması için geliştirildi.

Mebis Linux, Arch tabanli bir Linux işletim sistemidir. Masaüstü ortamı olarak da kolay kullanımlı Cinnamon tercih edilmiştir. Cinnamon tercih edilmesinin sebebi ise Windows’tan geçiş yapan kullanıcıların zorluk yaşamamaları amacı taşıyor. Mebis Linux’ta diğer Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan Libreoffice yerine WPS Office bulunuyor. Bunun da sebebi WPS Office MEB’in dokümanları ile uyumlu çalışıyor.

İleride daha da yaygınlaşması hedeflenen Mebis Linux, MEB’e bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde kullanılarak para tasarrufu, önemli bilgilerin güvenliğini sağlama ve kullanılan sistemlerin Milliliği için önem arz ediyor.

Archman Linux GNU/Linux
Arch Linux
Archman, adından da anlaşılacağı üzere Linux tabanlı ve Arch Linux’tan geliştirilerek üretilmiştir. İsmi Arch Linux’tan ve Arch Linux’un paket yöneticisi Pacman’den alarak Archman GNU/Linux olmuştur. Archman özel gönüllü bir topluluk tarafından geliştirilmektedir ve sürekli olarak güncellemeler almaktadır. Masaüstü ortamı olarak Xfce ve KDE tercih edilmiştir. Sebep olarak da bu iki masaüstü ortamının çok kullanıcı sayısına sahip olması ve görsel olarak daha çekici olması gerekçe gösterilmiştir.

Archman’i geliştiren ekip önceden de Arch Linux’un gelişimine katkı sunduğu için deneyimi bolca bulunuyor. Bu deneyimin verdiği avantaj ile birlikte sistemi ihtiyaçlara uygun üreterek Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor. Türk işletim sistemleri arasında en güncel olanlar arasında bulunan Archman Linux gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

RLC

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
1
Şu an yazı yazdığın telefon/bilgisayar/teknolojik araç biz üretmediğimiz için Türk firmalar ya da yabancı firmaların Türkiye'de bulunan şubelerine alım/satım işlemleri oluyor. Bu işlemlerin hepsinde dolar kullanılıyor. En basitinden herkesin bildiği bir şey olan iphone x'in Türkiye'ye geliş fiyatı 999 dolar.
Ekli dosyayı görüntüle 92365

Türkiye'deki fiyatı da epey farklı gibi ha ? Asgari maaşın 1600 lira olan bir ülkede bu fiyat hiç ama hiç normal değil. Ha bu arada normalde 5.200TL fiyatı var fakat ek vergileri saymadım. Vergilerle birlikte 2.300TL artış oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 92366
Bunun tamamı vergi değil. İçinde nakliye ücreti. Apple türkiye çalışanlarının ücretleri vs. de var.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Sen dolarla mı ekmek alıyon?
Peki o zaman neden ? Dolar arttıkça ekmek fiyatıda artıyor :D ben ekmeği 50krş a aldığımı hatırlarım az çok nedense dolar artınca daha pahalı oldu :D her şey dolar bazından hesap edilerek fiyatlandırılıyor yediğin ekmek den içecekden tut affedersiniz donunuz kadar :D

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Peki o zaman neden ? Dolar arttıkça ekmek fiyatıda artıyor :D ben ekmeği 50krş a aldığımı hatırlarım az çok nedense dolar artınca daha pahalı oldu :D her şey dolar bazından hesap edilerek fiyatlandırılıyor yediğin ekmek den içecekden tut affedersiniz donunuz kadar :D
Dolar üzerinden fiyatlandırılmıyor. Her şey dışarıdan alındığı için fiyatı etkiliyor.

blackone1991

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bunun tamamı vergi değil. İçinde nakliye ücreti. Apple türkiye çalışanlarının ücretleri vs. de var.

Sanırım yanlış anladınız. 1000 dolar, dolar bazlı ülkelerde de 1000 dolar. Yani Amerika gibi ülkelerde 1000 dolara da işçi ve paketleme ücreti karşılanabiliyor. Burada 7 katı olan bir fiyat var.

RLC

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
1
Sanırım yanlış anladınız. 1000 dolar, dolar bazlı ülkelerde de 1000 dolar. Yani Amerika gibi ülkelerde 1000 dolara da işçi ve paketleme ücreti karşılanabiliyor. Burada 7 katı olan bir fiyat var.
Bu tamamen apple türkiye ile alakalı.

JaveDesigns

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bilgisayar Alamıyoruz Kardeş.. :D . Dolar Düşer Diye Bekliyorum 16GB Ram Alıcam.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Hep dolara laf ediliyor halbuki dolarla alakalı bir durum değil bu, türk lirası değer kaybediyor. Siyaset konuşmadan bunun sebebini izah edemezsiniz.

Logarech

▐━━━━━━━━━▌
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Amerika düşünsün kardeşim ekonomimiz gayet üst düzeyde konu kilit üye ban