1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Dual Boot Yöntemi Nedir: Çift İşletim Sistemi!

Konusu 'Bilgisayar & Teknoloji' forumundadır ve Heraldic tarafından 6 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Heraldic Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  1 Aralık 2017
  Mesajlar:
  28
  Minecraft:
  HeraldicX
  Reklam
  Herkese selamlar, yazımı okuduktan sonra düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.
  [​IMG]

  Dual Boot Nedir?
  Bir bilgisayarın iki işletim sistemi ile çalışmasını sağlayan terimdir. Örneğin bilgisayar içerisinde hem Windows 7 hem de Ubuntu bulundurmuş olduğunuzda bilgisayarınız dual-boot bir bilgisayar olmuş olur. Dual-boot yapılan bilgisayaların açılışında size seçenek sunar, Windows 7 mi, Ubuntu mu? diye, detaylıca açıklamak gerekirse dual-boot yapılan bilgisayarların açılışında ekstra ekran karşınıza çıkar; Windows kullanıcıları Acronis Disk Director'ü, Apple kullanıcıları Mac için Boot Camp' ve Linux kullanıcıları GRUB ekranını göreceklerdir. Bu ekranlar hangi işletim sistemi ile başlatmanızı istediğiniz konusunda yardımcı olan basit yazılımlardır.

  Dual-boot'a alternatif olarak bir bilgisayara iki işletim sisteminin boot edilmesini istemiyorsanız, sanal olarak işletim sistemi kurabilirsiniz ve böylece dual-boot yöntemini kullanmış olmazsınız. Bilgisayarınıza sanal bilgisayar kurmak için önceden hazırladığım konuya göz atabilirsiniz, VMware(sanal bilgisayar).


  Neden Dual Boot Kullanılır?
  Genel olarak bilgisayar kullanıcıları yeni işletim sistemlerini denemek için kullanılır. Yeni çıkan işletim sistemlerini dual-boot yöntemi ile kurup, test eder kullanıcılar. Yeni işletim sistemi çıkana kadar testlerini sürdürürler, asıl işletim sistemini kullanırken istediğiniz zamanda dual-boot yöntemi ile kurduğunuz yeni işletim sistemini kullanabilirsiniz.

  Çift kullanıcı olmak içinde genel olarak kullanılır. Mesela hem Windows hem de Linux kullanmak isteyen, kullanan bilgisayar kullanıcısı fazla. VMware gibi yazılımlarla sanal bilgisayarlarla istediği işletim sistemini kurarlar fakat istedikleri performansı alamadıkları için dual-boot yöntemiyle kurarlar. Hem Windows hem Linux, çift kullanıcı :)

  Ve birçok neden...

  Önemli Not: Aynı anda iki işletim sistemini kullanamazsınız, dual-boot yönteminin eksi yanlarından birisidir.
  Önemli Not2: Bir işletim sisteminin çökmesi sonucunda diğer işletim sistemide zarar görebilir; bunun için sabit diskinizde iki işletim sistemini de aynı sabit disk bölümüne değil ayrı bir bölüme kurmanız gerekir.

  Örnek kurulum konuları,
  http://www.burakavci.com.tr/2016/02/windows-10-dual-boot.html
  https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows'un_yanına_Ubuntu_kurmak

  Yazımın burada sonuna geldik. Yazım hataları vs. yapmış olabilirim, kusura bakmayın :D

   
  MegaCrafter bunu beğendi.
 2. Hüseyin09123 Kızıltaş Madencisi Sponsor Stajyer

  Katılım:
  13 Ekim 2015
  Mesajlar:
  409
  Steam:
  QuiqShotter
  Minecraft:
  DaltonBey
  Büyük ihtimalle yeni alacağım bilgisayarda senin dediğin gibi yeni sistemleri denemek için kullanacağım.
   
  Heraldic bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş