Dünyanın En Dayanıklı Canlısı: Su Ayısı

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
_100280151_gettyimages-870735250.jpg

Bir diğer ismi
Tardigrad olan bu kadim canlı 8 bacaklı mikroskobik bir canlıdır. 300 ila 700 mikrometre boyundadır ve vücudu tırtılı andıran bir yapıya sahiptir. Japonya'da yeni cinsleri halen keşfedilmektedir. Genelde suda ya da yosunların üzerinde yaşayan bu canlılar rotifer adı ile adlandırılan mikro organizmalar ile besleniyorlar.
Su Ayısı.jpg

Ne kadar dayanıklı bu canlılar ?
Bilim insanları bu canlının 155 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabileceğini keşfetmiştir. Söz konusu bu canlılar uzayda bile kalabiliyormuş.
Almanya'da Stuttgart Üniversitesi'nde bulunan bir mikrobiyolog: "Dinozorların ortaya çıkışına ve yok oluşuna tanıklık etmiş bir canlı türünden bahsediyoruz" cümlesini kullanmıştır. 2007 yılında Avrupa uzay araştırmaları ajansı bu canlıyı yörüngeye yollamıştır ve canlıları izlemiştir. Susuz kalsalarda 12 gün boyunca atmosferin dışında canlı kalmayı başarabilmişlerdir. Dünya yaşamını sonlandıracak büyük kozmik bir felaketten bile sağ çıkabileceği söyleniyor. Ayrıca gama ışını patlaması, asteroid çarpması ve yıldız çarpmalarına dayanabilecekleri söyleniliyor.

Siz bu canlı hakkında ne düşünüyorsunuz ?
İyi forumlar!

Singularity

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Mutlak 0'a yakın bir sıcaklıkta yaşayabilmesi enteresan bir durum. Daha önceden de duymuştum fakat pek inanmamıştım. Hâlen inandığım söylenemez.

Bolonezella

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ne yalar be... Öhm öhm, o değilde gerçekten bir ayıya benziyor o isim cuk diye oturmuş hani.
Bu arada forumda böyle bir bölüm mü vardı ? Öğrendiğim iyi oldu.

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Mutlak 0'a yakın bir sıcaklıkta yaşayabilmesi enteresan bir durum. Daha önceden de duymuştum fakat pek inanmamıştım. Hâlen inandığım söylenemez.
Halen inandığım söylenemez diyorsun fakat bu bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir şey benim söylemim değil.

Singularity

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Halen inandığım söylenemez diyorsun fakat bu bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir şey benim söylemim değil.
Mutlak 0 noktası maddenin en hareketsiz olduğu sıcaklıktır ve atomların neredeyse hareketsiz olduğu bir sıcaklıkta canlının yaşaması da mümkün değildir.
Konuya kaynak eklersen sevinirim. :)

Edit: Bir baktımda gerçekten öyleymiş. Fakat mantıksız. :/

DonsuzT

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Silah çeksem napabilir ki ?