EBOB ve EKOK Bulan Program!

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba. Ben MegaCrafter. Bu konuda, yaptığım bir programı paylaşacağım. Bu program tamamen Java ve Intellij IDEA kullanılarak yapıldı. Eğer bir sorunuz olursa iletin.

Bazen EBOB ve EKOK bulmak uzun ve zaman alan bir iş olabiliyor. Yani ödevinizde 395, 432 ve 116'nın EKOK'unu bulun dediğinde çok çok uğraşırsınız. Asal çarpanlardı oydu buydu boşverin. Sadece programa yazın. Ama bir istisna var tabi. Sadece Java'nın izin verdiği sayı aralığında çalışma yapabiliriz. Yani gidip de 9999, 9998 ve 9997 yazıp EKOK'unu bulmak isterseniz program bulamayabilir.

Sayı yerlerine en fazla 4 basamaklı sayılar yazabilirsiniz. Aynı zamanda bulma işlemi yazdığınız sayılara göre büyüyüp küçülebilir.

Önceki versiyonlarda EKOK bulabilmek için EBOB'dan yararlanıyordum. Ancak ardışık çift sayılarda çıkardığı sıkıntı yüzünden değiştirildi :) ( @ILieWorldI 'a teşekkürler )

Her neyse. İşte linkler. Eğer yapmamı istediğiniz program, plugin vb. şeyler varsa lütfen iletin. (Uzun ise yapamayabilirim.)

İndir
Virustotal

Programın kodlarına bakmak, geliştirmek tamamen serbesttir.

NOT: Hala bazı hatalar var. Nedenini çözdükçe güncellemeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
(Hiç bilmediğim yere gelirsem böyle olur işte.)
Amacını anlamış değilim :/

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
(Hiç bilmediğim yere gelirsem böyle olur işte.)
Amacını anlamış değilim :/
Öhöm öhöm.

EBOB VE EKOK BULAN PROGRAM

EBOB veya EKOK ne demek bilmiyorsan yapabileceğim bir şey yok. Önce matematik dersi görmen gerekli ._.

Bütün sayılar aynı olunca EKOK'un 1 bulunması hatası düzenlendi.
For döngüsünde bir sayıyı bir kere bölmekten kaynaklanan EBOB problemi çözüldü.

ILieWorldI

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Öhöm öhöm.

EBOB veya EKOK ne demek bilmiyorsan yapabileceğim bir şey yok. Önce matematik dersi görmen gerekli ._.

Güzel bir çalışma fakat şunu söyleyeyim senin bulduğun yöntem yani b.ihtimal aralarında asal sayılarda geçerli olur. Cunku aralarında asal ise EBOB (x,y,z)=1 olur senin bulduğun EKOK (x,y,z) 1 çarpı x.y.z olur yani en küçük kat değil carpimlarnin katını bulması gerek galiba. Ayrica bu ardışık çift asal sayılar olursa sonuç farklı olabilir. Program doğruyu buluyorsa bu ozellik (x,y) ikiillerinde geçerli (yani yanlış hatirliyorum)

NOT: Bulduğun özellik matematik kitaplarında yazan formülün ispatı zaten.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Güzel bir çalışma fakat şunu söyleyeyim senin bulduğun yöntem yani b.ihtimal aralarında asal sayılarda geçerli olur. Cunku aralarında asal ise EBOB (x,y,z)=1 olur senin bulduğun EKOK (x,y,z) 1 çarpı x.y.z olur yani en küçük kat değil carpimlarnin katını bulması gerek galiba. Ayrica bu ardışık çift asal sayılar olursa sonuç farklı olabilir. Program doğruyu buluyor bu ozellik (x,y) ikiillerinde geçerli (yani yanlış hatirliyorum)
Benim denediğim birçok farklı sayı dizisinde EKOK doğru bulundu. Program üzerinde de yine durum aynı. Hem zaten bu benim bulduğum yöntem başka bir kuralın türevinden oluşuyor. Yani:
EKOK(a, b, c) * EBOB(a, b, c) = a * b * c
oluyor. Eğer gerekli denklemsel işlemleri yaparsan benim dediğim şeyi bulursun yine. Tabi burda daha kolay olurdu. Çünkü burda
(a * b * c) / EBOB(a, b, c)
şeklinde çıkıyor. Ama benim yukarıda yaptığım yöntem benim için bir anlam ifade ediyor ._.

Ayrıca sayı alanlarındaki limit problemi çözüldü.

ILieWorldI

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Öhöm öhöm.

Güzel bir çalışma fakat şunu söyleyeyim senin bulduğun yöntem yani b.ihtimal aralarında asal sayılarda geçerli olur. Cunku aralarında asal ise EBOB (x,y,z)=1 olur senin bulduğun EKOK (x,y,z) 1 çarpı x.y.z olur yani en küçük kat değil carpimlarnin katını bulması gerek galiba. Ayrica bu ardışık çift asal sayılar olursa sonuç farklı olabilir. Program doğruyu buluyor bu ozellik (x,y) ikiillerinde geçerli (yani yanlış hatirliyorum)
Benim denediğim birçok farklı sayı dizisinde EKOK doğru bulundu. Program üzerinde de yine durum aynı. Hem zaten bu benim bulduğum yöntem başka bir kuralın türevinden oluşuyor. Yani:
EKOK(a, b, c) * EBOB(a, b, c) = a * b * c
oluyor. Eğer gerekli denklemsel işlemleri yaparsan benim dediğim şeyi bulursun yine. Tabi burda daha kolay olurdu. Çünkü burda
(a * b * c) / EBOB(a, b, c)
şeklinde çıkıyor. Ama benim yukarıda yaptığım yöntem benim için bir anlam ifade ediyor ._.

Ayrıca sayı alanlarındaki limit problemi çözüldü.
Şimdi hatırladım o dediğim ikililerdeydı, senin dediğini yaPalin Ekok (2,4,6)×Ebob (2,4,6)=?
Ekok (2,4,6)=12 Ebob (2,4,6)=2, 2×12=24 o halde 2×4×6=24 olması gerekiyor? (x y z değerlerinde sınırlama var mı? )

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0

Şimdi hatırladım o dediğim ikililerdeydı, senin dediğini yaPalin Ekok (2,4,6)×Ebob (2,4,6)=?
Ekok (2,4,6)=12 Ebob (2,4,6)=2, 2×12=24 o halde 2×4×6=24 olması gerekiyor? (x y z değerlerinde sınırlama var mı? )
Değerler en fazla 4 basamaklı olabilir. Ona göre düşün. Ayrıca evet. Tam onu düşünüyordum ben de. Bu dediğim 2 sayı için geçerli oluyor. 3. sayı için denememiştim. Biraz sıkıntı oluyormuş o. Onu düzeltmenin bir yolunu bulduğum anda düzenleyip atarım :) (Hata bildirimi için sağol :))

EKOK'taki büyük hata düzeltildi. Artık program tam işlevli olacaktır. (İnşallah -,-)

ILieWorldI

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Değerler en fazla 4 basamaklı olabilir. Ona göre düşün. Ayrıca evet. Tam onu düşünüyordum ben de. Bu dediğim 2 sayı için geçerli oluyor. 3. sayı için denememiştim. Biraz sıkıntı oluyormuş o. Onu düzeltmenin bir yolunu bulduğum anda düzenleyip atarım :) (Hata bildirimi için sağol :))

EKOK'taki büyük hata düzeltildi. Artık program tam işlevli olacaktır. (İnşallah -,-)
Bu arada sıralı ikilerde kullanırsa senin yöntemi sayılar ardışık çift ise ebob 2 olur ona göre ayarlarsin. Sağlam mantık kurmuşsun helal olsun.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu arada sıralı ikilerde kullanırsa senin yöntemi sayılar ardışık çift ise ebob 2 olur ona göre ayarlarsin. Sağlam mantık kurmuşsun helal olsun.
Aslında onun gibi şeyleri optimizasyon için kullanabilirdim ama orta düzey bir işlemcide en fazla 2 saniye sürüyor bulma işlemi. Yani pek gerek olduğunu düşünmedim. Bildirim için tekrar teşekkür ederim :)

Bu arada çok büyük sayıların EKOK'larını bulmaya çalışırsanız çok değişik bir sayı verir. Yani o kadar büyük sayılar denemeyin.