Exo ile Sohbetler #1 - Hayat

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Bu yazıyı yazarken dinlenen eser:
Sevgili üyeler, merhaba;

Son zamanlarda aklımdan geçirdiğim forumca belirli başlıklar altında sohbet edeceğimiz konular serisinin 1.'sinde hayatı ele alıyoruz. Konuyu hayatın gizeminden çok, neden, nasıl ve nerede yaşıyoruz şeklinde sorular ile ele alacağım. Her bireyin yaşama amacı aynıdır ama özdeş değildir. Hayat tıpkı bir ağaç fidanı gibidir. Birden fazla türde ağaç bulunur ancak dikilip büyüyen hiçbir ağaç birbirine benzemez, tıpkı hayat gibi.

Hepimiz ortak amaçlar çevresinde bir yol seyretmekteyiz. Hayatta kalmak, bir aile kurmak, sevdiklerimizi mutlu etmek ve korumak gibi amaçlar çevresinde bir yola sahibiz. Ancak hepimiz yetiştiği toprağa, bulunduğu türe göre farklılık göstermekteyiz ancak sonuç olarak hepimiz aynı amaçlar doğrultusunda hareket ediyoruz. Benim için hayat oldukça gizemli bir kavram. İç güdülerimiz ile hareket ediyor, bir aile kurma yolunda ilerliyoruz. Peki neden? İstesek yalnız olabilir miyiz? Bana göre insanın temel ihtiyaçlarından birisi ise sevgidir. Yalnız, sevgiden ırak ve toplumdan soyutlanmış insanlar psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalıyor. İnsanlığın çoğu güzel bir aile ve ailelerine sağlayabileceği güzel bir gelecek ister. Ancak hepimiz yaptığı seçimler, seçtiği yollar ile birbirine benzeyemeyecek hayatlar oluşturuyoruz. Türkiye'de hayatı ele alırsak yaşadığımız dönem için yaşam kalitesinin orta ve taban sınıf için çokta iyi olmadığını görüyoruz. Buda demek oluyorki elde etmek istediğimiz her şey için daha fazla çaba ve gayret göstermemiz gerek. Ne kadar yıkıcı olsa bile peşinde olduğumuz hayallerin bir çoğunu elde edemeyeceğimiz gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor, en azından Türkiye içerisinde. Peki ne yapılmalı, kendimizi bu sefaletten nasıl kurtarırız? Benim sizlere önerim İngilizceyi ana diliniz gibi konuşacak düzeye getirmeniz, mesleğinizi mühendislik, tıp gibi maaşları yüksek ve kalifiye eleman olarak tabir edeceğimiz bir düzeyde seçmeniz. Hala ortaokul ve lisede okuyan ve sınavlara hazırlanan kardeşlerime önerim çılgın gibi soru çözmenin yanında mesleğinizle ilgili kendi kendinizi eğitmenizdir. Bu önerim özellikle çağımızın popüler mesleklerinden Bilgisayar ve Yazılım mühendisli olmak isteyen kardeşlerimedir. Bu araştırmalar ile hem kendinize sağlam bir taban hazırlayacak hemde İngilizcenizi geliştirme imkanı bulacaksınız.

Sonuç olarak benim sizlere önerim kendinizi olabildiğince geliştirmeniz ve hayatınızı nerede daha iyi yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız oraya gitmenizi yada orada kalmanızı öneriyorum.

Sizlerde hayatla ilgili görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz, olabildiğince yanıt vermeye çalışacağım. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum, gelecek yazı için konu önerilerinizi bekliyorum.

BLA12

EMERALD AVALANCHE...
En iyi cevaplar
0
Sözlerimi kısa keseceğim. Hayat... Kimisine güzeldir hayat, kimisine kötü. Bir insana gülümserken, diğerine surat asandır hayat. Adaletsizlik içinde yüzen, evrende ufacık gözüken Dünyada evrenler kadar kibirleri, kendini beğenmişliklerin, her türlü pisliğin, bir kaç kuruş için tüm hayatını bırakanlar ile doludur.

Zaten ne demiştir Victor Hugo: Bir başka âlemin bekleme odası olan bu Dünyada, mutlu kişi yoktur.

Fakat sözlerimi yanlış anlamayın. Bu sözlerim haksız yere bütün insanları ezenler içindir. Para için gözü kör olan ve yolda ki masum insanları görmeyenler içindir...

Size tavsiyem Dünya geçici bir yerdir. Öldüğünüz zaman bu Dünyada ki hiçbir şeyin kıymeti kalmayacak...

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yazının tamamını okudum ancak göz korkutan tek bir paragraf yerine ana metnin bölünmesiyle oluşmuş 2-3 küçük paragraf okuma rahatlığı sağlar. Tavsiye olarak sunayım.

Hayattaki en önemli unsur bana göre güven. Birbirine güvenmeyen ama teknik açıdan gelişmiş insanlar topluluğu düzenin değil kaosun temelini atar. İnsanların birbirine güvenmediği hatta modern insanlık kavramından tiksinti duyduğu bir çağdayız, insan denen varlık kendi türünden olan başka birine sırf "daha fazla" tutkusu yüzünden iğrenç şeyler yapıyor, heveslerinin esiri olup kural tanımıyor. Akıldan çok fiziksel gücün üstünlüğü kabul görüyor toplumumuzda.