• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
  • GÜNCEL OYUN ÇEKİLİŞİ: Bedava PUBG Kazan!

    Gamer Türkiye olarak iyi tatiller dileriz. Tatil boyunca yapacağımız etkinliklerden haberdar olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden hoş çekilişlere, yarışmalara, turnuvalara ve etkinliklere katılmak için takipte kalın!

Felaket Getiren Bir Salgın: Tom Clancy's the Division

admiraldus

Obsidyen Madencisi
YASAKLANDI
Mesajlar
1,290
Beğeniler
930
Puanları
0
#1


Felaket Getiren Bir Salgın: TOM CLANCY'S THE DIVISIONOfisime hoş geldiniz. Mevzuya geçmeden önce soğuk limonatanızın yanınızda olup, olmadığına dikkat edin. Eğer yanınızda değilse gidip alabilirsiniz ama yanınızda ise mevzuya geçelim. Bugün masaya yatıracağımız oyun Tom Clancy's The Division olacak. Hatırlarsanız Tom Clancy's Rainbow: Six Siege'yi incelemiştim. Bugün ise Tom Clancy's The Division'ı inceliyoruz.


96oVA0.jpg


HİKAYE VE ATMOSFER
Oyunumuzun konusu Amerika'da Kara Cuma günü paradan yayılan bir virüs ile insanlığın yok olmaya doğru gidişi. Bu salgın yüzünden işler felakete doğru sürükleniyor polisler, devlet hiçbir şey yapamıyor ve son çare olarak The Division ekibi çağrılıyor.

Tom Clancy's The Division'a Brooklyn bölgesinde başlıyoruz. Öncesinde benim burada çok hoşuma giden bir şey var. Karakter özelleştirme kısmı. Oyuna başladığınızda polis aracının camında yansımanız çıkıyor ve burada çok güzel bir şekilde karakterinizi özelleştiriyorsunuz. Bu özellik beni büyüledi.

Oyundaki atmosfere biraz değinecek olursak o atmosfer gerçekten oyuna yansıtılmış. Yerlerde çöpler var, o yıkım, o çaresizlik ve o umutsuzluk sokaklarda geziyor. Ucu ucuna hayatta kalan insanlar, açlık ve susuzluktan ölenler hepsi gözler önüne serilmiş. Bir zamanlar gülüp, eğlenilen sokaklarda şimdi umutsuzluk rüzgarları esiyor. Hal böyle olunca erzakları, silahları ve ilaçları çalan çetelerle de baş etmemiz kaçınılmaz oluyor.


DivisionKEYART.jpg


GRAFİKLER, HARİTA VE EŞYALAR

Oyunda zaman zaman çok bina yüzünden harita küçükmüş gibi gözükebiliyor fakat harita gayet yeterli büyüklükte ve iyi şekilde modellenmiş. Bazı oyunlarda oyuna ilk başladığımız yerler kusursuz şekilde modellenirken, oyunda devam ettikçe bazı yerlerin çok önemsenmediğini görebiliyorsunuz fakat bu oyunda her yere önem verilmiş ve ona göre modellenmiş. Sokakların gerçektekileri ile bire bir modellenmesi de haritaların ne kadar önemsendiğini gözler önüne seriyor.

Buna ek olarak oyunda araç kullanamadığımızı belirtmek istiyorum. Ara sıra, nadiren de olsa kullanılabilse hoş olurdu ama kullanamıyoruz. Bu sebepten her yere yürüyerek ve koşarak gitmemiz gerekiyor. Bu da sokakları daha dikkatli inceleyip, o yerlerde gibi hissetmemize yol açıyor. Bunu sizde fark edeceksiniz.

Tom Clancy's The Division'da eşya olarak ekipmanlar, kıyafet ve giysiler, güçlendiriciler ve silahlar bulunuyor. Bu eşyaların hepsi çeşitlendirilmiş ve oyuna eklenmiş. Yani bol bol "Şu da güzel, ama bu da güzel. Hangisini seçsem?" ikilemine girebilirsiniz. Bu konuda en çok hoşuma giden kıyafet ve giysiler çünkü oyuna ilk başladığımız kıyafet berbat.


falcon-lost-3840x2160-the-division-tom-clancys-4k-4086.jpg


OYUN MEKANİKLERİ, MODLARI

Tom Clancy's The Division'ın en önemli şeylerinden biri Firearms, Electronics ve Stamina puanları.

Bu puanlar ile çeşitli özelliklerimizi geliştirebiliyoruz. Firearms verilebilecek hasarı, Electronics yeteneklerin yararlılığını, şiddetini son olarak Stamina ise can barınızı geliştiriyor.

BASE OF OPERATIONS:

Base of Operations'da bir takım yetenekler açabiliyorsunuz. Bunlar zırh, silah, üretim masası, mod satıcısı gibi yeteneklerinizi açabileceğiniz 3 bölüm bulunmakta Base of Operations'da.

Base of Operations'da bulunan bu 3 bölümün adı Tıbbi, Teknolojik ve Güvenlik bölümü. Oyun içerisinde ilerleyip; görevleri, karşılaşmaları ve diğer yapabileceklerinizi yapıp, kazandığımız puanlar ile buradaki bölümleri geliştirmemiz hayati öneme sahip. Bu 3 bölümü geliştirdikçe aktif ve pasif olarak kullanabildiğimiz yetenekleri açabiliyoruz.

Bunun yanı sıra yetenekleri kullanabilmek için belli seviyelere erişmemiz, haliyle bunun için uğraş vermemiz gerekiyor. Mesela Tıbbi bölümü %100 şekilde geliştirmeden sonuncu yetenek yuvasını aktif hale getiremiyorsunuz.

Ek olarak Base of Operations'da üretim ve tekrar kalibrasyon ( Recalibration ) özellikleri de ağzınızın suyunu akıtacak cinsten.

Oyunda silahları satın alabilir veya bir yerden bulabilirsiniz fakat The Division bize bir de üretim seçeneği sunmuş ki çok iyi olmuş. Oyun içerisinde ilerleyip, görevleri tamamladıkça sizlere şemalar verilecek. Bir takım malzeme kullanarak bu şemaları eşyalara çevirebilmekteyiz Malzeme bulmak için ise yağma yapmanız gerekiyor.


tom-clanycs-the-division-latest-image-2048x1152.jpg


Tekrar kalibrasyon özelliğine geçtiğimizde ise işler değişiyor. Teknoloji kanadında tekrar kalibrasyon özelliğini açtığınız zaman artık tekrar kalibrasyon kullanılabilir hale geliyor. Bu özellik ile eşyanızın özelliğini yeniden belirleme imkanı sunan harika bir özellik.

Mesela bir eşyanız Firearms puanı veriyor. Siz bunu değiştirip Stamina puanı vermesi için ayarlayabiliyorsunuz.

Fakat bunda şöyle bir durum var eşyanın yalnızca seçtiğiniz özelliğini değiştirebiliyorsunuz ve bundan sonra o eşya için yalnızca ilk başta seçtiğiniz özellik değiştirilebilir oluyor. Ek olarak bu özelliği çok daha fazla gelişmiş eşyalar için kullanmanız mantıklı olacaktır çünkü belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Haliyle paranız azalıyor.

Dark Zone'den bahsetmeyeceğim...


beb98a3f491e81b3098f118ad2950e35.jpg


SESLER VE MÜZİKLER

Açıkça belirtmek gerekirse sesler ve müzikler bana yetersiz geldi. Bence geliştirilebilirdi. Atmosfer harika olsa da sesler ve müzikler biraz yetersiz kalmış bana göre.


KARAR

Harika grafikleri ve atmosferi, kaliteli mekanikleri ve sistemleri ile The Division harika bir oyun olmuş. Grubunuzla veya solo oynamakta çok keyif veriyor. Eksikleri olsa da bence gayet iyi bir oyun olmuş. Oynamanızı tavsiye ederim, görüşmek üzere!


 

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
Mesajlar
428
Beğeniler
632
Puanları
860
PSN
Gloin
#4
Yine Amiral yine güzel konu şaşırmadım.
 

CreaxTR

Victory is only for those who believe him.
Mesajlar
134
Beğeniler
104
Puanları
1,230
#7
Güzel oyun bi ara almayı düşünüyordum fakat para yok :(
 

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
Mesajlar
780
Beğeniler
809
Puanları
2,430
PSN
DeadPool4314
Minecraft
CowboyBebopTR
#10
Çok yararlı bir inceleme olmuş. Her ne kadar Ubisoft arada sırada batırsa da böyle güzel projeler de çıkmıyor değil.
 

admiraldus

Obsidyen Madencisi
YASAKLANDI
Mesajlar
1,290
Beğeniler
930
Puanları
0
#11
Güzel oyun bi ara almayı düşünüyordum fakat para yok :(
Ne yapalım, hayat.

Avatarın benimkinin tarzında olduğu için bir an ben yazdım sandım Aydın. :D

Çok yararlı bir inceleme olmuş. Her ne kadar Ubisoft arada sırada batırsa da böyle güzel projeler de çıkmıyor değil.
Zaten batırmadığı oyunlar bir bu bir de Rainbow: Six Siege. Assasin's Creed'lerde Ezio ve Unity'de güzeldi bence.
 

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
Mesajlar
428
Beğeniler
632
Puanları
860
PSN
Gloin
#12
Ne yapalım, hayat.


Avatarın benimkinin tarzında olduğu için bir an ben yazdım sandım Aydın. :D


Zaten batırmadığı oyunlar bir bu bir de Rainbow: Six Siege. Assasin's Creed'lerde Ezio ve Unity'de güzeldi bence.
Çok hoş avatarlar ama :D
 

admiraldus

Obsidyen Madencisi
YASAKLANDI
Mesajlar
1,290
Beğeniler
930
Puanları
0
#17

GodofMilker

Bedrock Kaşifi
Mesajlar
1,882
Beğeniler
2,234
Puanları
5,280
#18
Grindingde çığır açılması gereken bir oyun demeyi unutmuş lül(ve dzyi saymazsanız sıkıyor .s)