Fortnite İnceleme Yazısı

Güzel bir oyuna benziyormu?

• Evet!

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır!

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

Sedatreyiz27

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Öncelikle oyunun grafiklerini, seslerini ve performansını ele alarak, bu konuları aradan çıkartmak istiyorum. Fortnite, ekibin diğer oyunu olan Paragon gibi gerçekçi grafiklerden ziyade, çizgi film tarzında grafiklere sahip. Oyundaki her şey, oldukça güzel ve tatlı görünüyor bizlerin gözüne. Silahlar, karakterler, çevredeki ağaçlar, taşlar, evler ve tabii ki düşmanlarımız, gerçekten büyük bir özen ile hazırlanmış. Ayrıca grafiklerin bu şekilde farklı tasarlanmış olması, ekibin Paragon oyunundan da temel alamadığını gösterir. Muhtemelen, sıfırdan başlanılmış ve çok büyük uğraş verilmiş bir oyun yani Fortnite.

Oyunun seslendirmeleri ve diğer ses efektleri de bizce grafikleri kadar başarılı. Temiz, ortama uygun sesler duyuyoruz oyun içerisinde. Ayrıca karakter seslendirmelerinin tamamen ciddi olmaması, yer yer yapılan şakalar ve diğer birçok şey yüzümüzü oyun boyunca güldürüyor. Zaten Epic Games birçok ürününde esprili bir dil kullanıyordu ama zirveye bu oyun ile ulaşmış olduk ve bu bizlerin ciddi anlamda hoşuna gitti.

Ne yazık ki oyunun performansı hakkında bu kadar olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Unreal Engineile geliştirilen bu oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde denediğimizi söylemiştik. Oyun, PlayStation 4 Proüzerinde 30 FPS değerinde bir performans veriyor ve genellikle FPS düşüşleri de yaşayabiliyoruz. FPS oranına karşılık, oyun 1080p çözünürlük ile ekstra grafiksel iyileştirme veriyor ama oyunun FPS değerleri bu kadar rahatsız ediciyken, ne yazık ki bunların hiçbirinden hoşlanamıyoruz. İşin ilginç kısmı ise, Epic Games ekibinin PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro konsollarına sunmuş oldukları tüm ürünlerin 60 FPS olup, bu ürünün 30 FPS olması. Tabii oyun henüz erken erişim döneminde. Belki Fortnite da gelecekteki bir güncelleme ile 60 FPS olur. Tek istediğimiz bu. Bu kadar hızlı ve güzel görünen bir oyun, 30 FPS ile geride tutulmamalı.
https://******************/img/haber-foto//2017/07/ConstructorRepair_Final_1080P_1500985499.jpg
Biraz Minecraft, biraz da Rust.
Fortnite, eşli oyuncu temelli, bir bölge savunma oyunu aslında. Biraz Rust, biraz Minecraft ve biraz da o klasik kule savunma oyunlarının bir birleşimi bu yapıt. Oyunda, ana bir bölgemiz var ve bu bölgemizi, zamanı geldiğinde genişleterek, daha korumalı bir hale getirerek, büyütmeye çalışıyoruz. Tabii her alanımızı her büyütmeye çalıştığımızda, bir zombi akını tarafından saldırıya uğruyoruz ve kendimizi savunmamız gerekiyor. Tabii dediğim gibi, kendi evimizi savunma görevleri sürekli gelmiyor. Daha çok, oyunun ana menüsündeki mikro yönetim ögeleri ile uğraşıp, harita üzerindeki başka yerlerde görev yapıyoruz. Fakat görev mantığı hiç değişmiyor. Objektifi buluyoruz, o ögeyi korumaya alıyoruz ve düğmeye basıyoruz. Görev süresi ilerlerken, her yönden gelen zombi akınını durdurmamız gerekiyor.

Her görev sonunda, performansımıza göre ganimet kutuları alıyoruz ve eğer bir görevi tamamladıysak, o görevin ödüllerini alıyoruz. Eğer aldığımız ödüller yetmediyse veya görevi tam olarak bitiremediysek, aynı göreve 1’den fazla kez girebiliyoruz. Peki, bu görevlere ne olarak giriyoruz? Tabii ki bir kahraman olarak. Oyunda birçok farklı nadirlik seviyesinde, birçok farklı tipte, çeşitte kahramanlar bulunuyor. Mesela, ben şu an Epik nadirlik seviyesindeki tank ve inşaatçı olan Tank Penny karakterini kullanıyorum. Karakterimin, kendine has özellikleri ve yetenekleri bulunuyor. Mesela, bir tank olduğum için canım, birçok diğer kahramandan çok daha fazla ve bir inşaatçı olduğum için, diğer karakterlerden çok daha hızlı inşaat yapabiliyorum. Oyunda, ninja, savaşçı, yol bulucu ve hayatta kalma uzmanı gibi birçok farklı sınıf var ve her sınıfın kendine has, benzersiz yetenekleri var. Eğer dilersek, bu yetenekleri, karakterimizin seviyesini atlatarak iyileştirebiliyoruz.

Oyunun görevlerini istersek tek başımıza, istersek arkadaşlarımızla, istersek de tanımadığımız oyuncularla oynayabiliyoruz. Şöyle bir sorun var ki, tek başımıza oynadığımız zaman görevler inanılmaz zor olabiliyor. Tanımadığımız oyuncularla oynadığımız zaman da o oyuncular çoğu zamançok aceleci oynuyor, bazı ekstra görevleri takmıyorlar ve oyunun tam zevkini çıkartamıyoruz. Eğer arkadaşlarınızla oynayacaksanız, bu oyun çok eğlenceli olacaktır. Yabancılarla veya tek başınıza oynamayı planlıyorsanız, oyunun zevkini %100 bir şekilde alamayabilirsiniz. Özellikle de oyun ücretsiz olduğu zaman. Çünkü oyun ücretsiz olduğu zaman, birçok farklı tipte oyuncu da oyuna gelecektir.

https://******************/img/haber-foto//2017/07/FORT_FortOverhead_1500985501.jpg

Oyunu oynamak dışında yapabileceğiniz çok fazla şey var.
Tabii Fortnite evreninde hayatta kalan tek insan biz değiliz. İnsanlığın sadece %98 kadarı öldü. Bu yüzden, görevleri oynarken hayatta kalan bazı insanları bulabiliyoruz. Ayrıca bazı görev sonlarında veya ganimet kutularında da hayatta kalan insanlar karşımıza çıkıyor. Ayrı kahramanlar gibi, hayatta kalan insanların da bir seviye sistemi, nadirlik seviyesi, kişiliği ve uzmanlık alanı bulunuyor. Eğer oyunda ilerlediyseniz, kendinize takımlar açıp, bölgenizi ve kendinizi daha iyi bir hale getirebiliyorsunuz. Şöyle ki, oyunda Fire Team Alpha isimli bir takım bulunuyor ve bu takım, saldırı gücümü +22 olarak iyileştiriyor. Takım saldırısını da +5 olarak. Bu takımdaki hayatta kalan insanlar, birbiriyle uyumlu olursa, yüksek seviyede olurlarsa, bu oranlar daha da yükseliyor. Tabii bu, oyunun mikro yönetim kısmında. Yani sadece kağıt üzerinde var bu insanlar. Kendi bölgemize gittiğimizde onları göremiyoruz, görevlere yanımızda getiremiyoruz.

Eğer bu noktaya kadar anlamadıysanız, hemen söyleyelim: Oyun tamamen ganimet sistemi temelli. Bu yüzden, geniş de bir depomuz var. Bu depomuzda, silah veya tuzak oluşturma şemaları, kahramanlar, koruyucular, kaynaklar ve hayatta kalan insanları görebiliyoruz. Önce silah şemalarından bahsedelim. Oyunda, direkt olarak silah bulabiliyoruz ama bu silahların bir dayanıklılık süresi var. Dayanıklılığı tamamen biten silah, kullanılamaz oluyor. Bu yüzden, bulduğumuz şemaları kullanarak yeni silah yapmamız gerekiyor. Bu silah şemalarını yapabilmek için de farklı kaynaklara ihtiyacımız oluyor. Ayrıca bu şemaların da, aynı kahramanlar ve hayatta kalanlar gibi bir seviye sistemi bulunuyor. 10. seviyedeki bir şemadan silah yaparsanız, o silah %22 daha fazla kafadan vuruş hasarı verebiliyor mesela. Son olarak, silahlarda da bir nadirlik seviyesi var. Daha doğrusu, oyundaki her şeyin nadirlik seviyesi var!

Fortnite içerisinde yakın dövüş silahları, menzilli silahlar ve tuzakları saldırı amaçlı kullanabiliyoruz. Tüm bunları oluşturmak için ve mermi sağlayabilmek için de kaynak bulmamız gerekiyor. Oyunun da zaten sıkıcı kısmı burada başlıyor. Kendi bölgenizdeki tüm çevre veya göreve gittiğiniz haritalardaki tüm çevre, yıkılabilir özelliğe sahip. Oyundaki evler, arabalar, ağaçlar, kayalar, çiçekler, her şeyin bir faydası var bize. Bu yönden oyun gerçekten zevkli ve güzel. Dediğim gibi, Minecraft ve Rust anımsatıyor ama yüksek bir seviyede kalabilmek için görevden ziyade kaynak toplamak ile uğraşmamız gerekiyor. Özellikle de tek başınıza oynuyorsanız.
https://******************/img/haber-foto//2017/07/FORT_OutlanderLoot_1500985504.jpg

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Eğer bir anket olsaydı, bu konuya oyum vasat olurdu. Hemen nedenlerine geçelim...

Ardı ardına "Tabii", "Mesela" gibi kelimeleri görüyorum. Bir süre sonra bu sıkmaya başladı. Konu tasarımını beğenmedim, göze hoş durmuyor. Ayriyeten, yazılar çok uzun duruyor. "2 - 2,5" paragraftan sonra bir resim koyman daha iyi olacaktır.

Oyun ile ilgili seçtiğin resimleri beğenmedim, çok karışıklar. Daha kalitelilerini bulabilirdin bence. Ek olarak, yukarıda dediğim gibi konu aşırı renksiz. İlk önce, oyunla ilgili ne anlatacak isen öyle bir başlık koyarsın, ardından yazını yazarsın. Burada ne anlattığın belli değil, bir o yandan bir o yana geçmişsin.

Konunu baltalamıyorum, üstüne üstlük çok yararlı eleştiriler yaptım fakat inceleme yapmak her yiğidin harcı değildir. O yüzden iyi bir incelemenin nasıl yapılacağını, kaliteli içeriğin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bun dikkat edin...

Sedatreyiz27

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
ß
Eğer bir anket olsaydı, bu konuya oyum vasat olurdu. Hemen nedenlerine geçelim...

Ardı ardına "Tabii", "Mesela" gibi kelimeleri görüyorum. Bir süre sonra bu sıkmaya başladı. Konu tasarımını beğenmedim, göze hoş durmuyor. Ayriyeten, yazılar çok uzun duruyor. "2 - 2,5" paragraftan sonra bir resim koyman daha iyi olacaktır.

Oyun ile ilgili seçtiğin resimleri beğenmedim, çok karışıklar. Daha kalitelilerini bulabilirdin bence. Ek olarak, yukarıda dediğim gibi konu aşırı renksiz. İlk önce, oyunla ilgili ne anlatacak isen öyle bir başlık koyarsın, ardından yazını yazarsın. Burada ne anlattığın belli değil, bir o yandan bir o yana geçmişsin.

Konunu baltalamıyorum, üstüne üstlük çok yararlı eleştiriler yaptım fakat inceleme yapmak her yiğidin harcı değildir. O yüzden iyi bir incelemenin nasıl yapılacağını, kaliteli içeriğin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bun dikkat edin...
ßu kadar uzun yazmışsında ben bu konuyu 1-1.5 ay once actım dostum :) Forum.Gamer ile pek ilgilenmiyorum sadece e-posta adresime gelen saçma bir kaç forum yazısına cevap veriyorum + bu konuya her ne kadar özensemde sonradan hiçbir işe yaramiyacağını biliyorum çok şükür şimdi Donanım Arşivi'nde hak edilen saygıyı gördüm ve orada yazılar yazıyorum umarım bir gün ziyaret edersin.(reklam amaçlı değildir!)

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
ß

ßu kadar uzun yazmışsında ben bu konuyu 1-1.5 ay once actım dostum :) Forum.Gamer ile pek ilgilenmiyorum sadece e-posta adresime gelen saçma bir kaç forum yazısına cevap veriyorum + bu konuya her ne kadar özensemde sonradan hiçbir işe yaramiyacağını biliyorum çok şükür şimdi Donanım Arşivi'nde hak edilen saygıyı gördüm ve orada yazılar yazıyorum umarım bir gün ziyaret edersin.(reklam amaçlı değildir!)
Doğru düzgün bir teması bulunmayan hiçbir yerde bulunmamaya çalışıyorum açıkçası. Bu forumunda pek düzgün bir teması yok fakat... alıştığım bir yer.

Sedatreyiz27

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Doğru düzgün bir teması bulunmayan hiçbir yerde bulunmamaya çalışıyorum açıkçası. Bu forumunda pek düzgün bir teması yok fakat... alıştığım bir yer.
ßurası çoğunlukla 9-15 yaş arası ergenlerin Yazar vs olmak için post kastığı bir yer haline geldi :) Hele şu Maynkraftları yok mu :( Sırf bunun için çok kaliteli insanlara yazık oluyor.
Nerde o 2009'lardaki forumlar oyunlar... Sanalikadan kız tavlamaya çalışmak, ayla_22 :'(
Old But Gold.

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
ßurası çoğunlukla 9-15 yaş arası ergenlerin Yazar vs olmak için post kastığı bir yer haline geldi :) Hele şu Maynkraftları yok mu :( Sırf bunun için çok kaliteli insanlara yazık oluyor.
Nerde o 2009'lardaki forumlar oyunlar... Sanalikadan kız tavlamaya çalışmak, ayla_22 :'(
Old But Gold.
Önümüzdeki yaz için umutluyum. O yazda bir şeyler değişebilir...