Gece gündüz döngüsü hangi hızda durur? Fikri olan

xRetro

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Sıkrıpt ıle yapacanyeah böyle 100 satır yapacaneah

giriş yaptığında:
konsol komut kullandır "time set day"
wait 2 seconds
konsol komut kullandır "time set night"
wait 5 seconds
wait 2 seconds
wait 5 seconds
wait 2 seconds
wait 5 seconds

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
benim istediğim bunu yazman değil açıklamandı
Olay dünyanın dönüşü :(
Dünyanın döndüğü açısal hızla gidersen(ki değişiyor sanırım az da olsa yıl içinde) oluyor yani :(
12 saat sonra gece olucak çünkü şu anda olduğumuz yerin tam tersinde olucaz dünya üstünde ki karanlık orası da :(

Kovalski_Eyes

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Dünyanın döndüğü açısal hızla gidersen(ki değişiyor sanırım az da olsa yıl içinde) oluyor yani :(
12 saat sonra gece olucak çünkü şu anda olduğumuz yerin tam tersinde olucaz dünya üstünde ki karanlık orası da :(
dünyanın döndüğü hızla dönsende ay hareket eder (ne yaşadım burda ben)
[automerge]1526647889[/automerge]
Bunu uzayda yaparsan hemi hareket edersin .s sabit kalmaz

Son düzenleme:

SneakySpyDa

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
1. Sınırsız benzin
2. Hızlı bir uçak
3. Yürekli bi pilot
4. Uçak tutuyorsa hiç deneme.
5.SABIT bir hız
6.ERROR
Bunlar varsa yapabilirsin
+ Dünyanın dönüş hızıyla aynı hızda gidicen. Bu kadar.
Bunu gerçek hayat tarzında anlattım.
[automerge]1526650972[/automerge]
+ Bunu yapmaya meraklısan Kerbal Space Program adlı bir oyunu önerebilirim. Oyun güzeldir(Minecraft dışı)
+ uzayda haraketsiz şekilde durabilirsin ama geminin her tarafında jetcikler olması lazım. Herhangi bir yer çekimine yakalanmamalısın.

Kovalski_Eyes

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
1. Sınırsız benzin
2. Hızlı bir uçak
3. Yürekli bi pilot
4. Uçak tutuyorsa hiç deneme.
5.SABIT bir hız
6.ERROR
Bunlar varsa yapabilirsin
+ Dünyanın dönüş hızıyla aynı hızda gidicen. Bu kadar.
Bunu gerçek hayat tarzında anlattım.
[automerge]1526650972[/automerge]
+ Bunu yapmaya meraklısan Kerbal Space Program adlı bir oyunu önerebilirim. Oyun güzeldir(Minecraft dışı)
+ uzayda haraketsiz şekilde durabilirsin ama geminin her tarafında jetcikler olması lazım. Herhangi bir yer çekimine yakalanmamalısın.
uzayda sabit durursan ay hareket eder

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
dünyanın döndüğü hızla dönsende ay hareket eder güneşte eder belki emin değilim hm bi baktımda sanırım dünyayla aynanda dönüyor
[automerge]1526647889[/automerge]

Bunu uzayda yaparsan hemi hareket edersin .s sabit kalmaz
Uzay zaten her an güneş(veya ışık .s) alıyor yani uzayda hep gündüz neredeyse her yer :(
Dünyanın tersine şu an gidersen gecedir 12 saat sonra gündüz olur yani şimdiden 12 saat sonra dünyanın tersinde olucak şekilde ayarlarsan hep gündüz olur :c
Dünyanın güneş etrafındaki hareketi küçük değişiklikler yapmana neden olur sadece
Ay tamamıyla etkisiz bi de*

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Dünya'nın dönüş doğrultusunun tersinde Dünya'nın dönüş hızı ile eşit gidersen evrende olduğun konum değişmez diye düşünüyorum. Dünya batı-doğu doğrultusunda döndüğüne göre biz batıya doğru 1670 km/h ile gidersek durmuş gibi oluruz. Ancak dünya dönmeye devam eder. Ancak Dünya, Güneş etrafında da döndüğü için bir müddet sonra bulunduğun noktada ki zaman değişecektir.

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Dünya'nın dönüş doğrultusunun tersinde Dünya'nın dönüş hızı ile eşit gidersen evrende olduğun konum değişmez diye düşünüyorum. Dünya batı-doğu doğrultusunda döndüğüne göre biz batıya doğru 1670 km/h ile gidersek durmuş gibi oluruz. Ancak dünya dönmeye devam eder. Ancak Dünya, Güneş etrafında da döndüğü için bir müddet sonra bulunduğun noktada ki zaman değişecektir.
Evrendeki konumunu değiştirmeyi büyük ihtimal durdurmazsın ve 1670 ekvatordaki hız büyük ihtimalle değişken bir şey o*

BornToKillTR

Fikirlere Kurşun İşlemez
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kardeş öyle bir soru sormuşsun ki beynim yandı!?!
Uzaya çık uzağa git güneş ay dünya çevresinde dön bak o zaman nasıl duruyorlar, durmazlarsa yanıma gel ben durdururum.
tumblr_oqu4djgOHU1qk8rzpo1_500.gif

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Evrendeki konumunu değiştirmeyi büyük ihtimal durdurmazsın ve 1670 ekvatordaki hız büyük ihtimalle değişken bir şey o*
Bak bu konuda doğru söylüyorsun. Tekrar düşündüğümde öyle olmadığı kesinleşiyor. Gerisi gece gündüzü durdurmak için yeterliydi fakat Dünya kendi ekseni etrafında dönüşüne ek Güneş’in etrafında da döndüğü için belirli bir zamandan sonra zaman kayması diyebileceğimiz bir şey olur. Örnek verecek olursak 6 ay sonra sürekli akşamı yaşamış olacağız.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Işık hızı diyen arkadaş kendi gezegeni adına konuşmuş, dünyada işler farklı.

Dünya'nın kendi etrafında dönüş hızının Güneş etrafında dönerken sahip olduğu açısal hıza değer olarak eşit olması durumunda olacağını düşünüyorum, eşit olmasa bile daha yakın olması gerekir.

Etrafınızda dönen birinin aynı anda kendi etrafında da dönerken yüzünün sadece size dönük olması ile aynı mantık.

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
1670 km /saat dünyanın dönüşhızı yani basit bir vektörler sorusu :D

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yazan oldu mu bilmiyorum konuyu tam okumadım ama ciddi bir cevap vereyim.

Bu bulunduğunuz enlem ile alakalıdır. Eğer ekvatordaysanız ve sürekli doğuya veya batıya düz bir şekilde gidiyorsanız 40.000km yol gittikten sonra bulunduğunuz konuma geri gelirsiniz. Eğer siz geri geldiğinizde yine gündüz olmasını istiyorsanız bu yolculuğu 24 saatte yapmalısınız. Yani 40.000km/24saat=1666km/saat ancak bu hızda giderseniz ekvatorda sonsuza kadar gündüzde kalabilirsiniz.

Kutuplara yaklaştıkça bu süre kısalır.

Örnek vermek gerekirse kendi hesabıma göre Türkiye'nin bulunduğu enlemlerde bu mesafe 30.000km olur ve gerekli hız 1250 km/saat e düşer.

Diyelim ki bir F-35 sahibisiniz ve dünyanın pek çok yerinde havalimanınız var. Ve sonsuza kadar güneşin doğumunu izlemek istiyorsunuz.
Bu durumda F-35'in özelliklerini bilmen gerekiyor.

Bir blogda gördüğüm bilgilye göre
Azami hız: 1,6 Mach (2000km/sa.)
Menzil: 12.000 km
Bu durumda dünyayı dolaşırken 3 kez yakıt almak için durmalı.
Durduğumuz bu 3 durakta 11.000 km lik yakıt alalım ve toplamda 3 saatlik ihtiyaç molası verelim.

33.000 km gidebilecek yakıtımız olacak.
Ayrıca 21 saatimiz olacak. 21 saatte ortalama 1570km/s hızla gitmemiz gerecek. Bilgilere göre bu mümkün.

Şimdi rotayı çizelim.
41241r21.PNG

Yani bir F-35'in varsa bunu deneyebilirsin.
Tabi ki bunun da bir bedeli var. Bakım ve yakıt parası olarak günlük yaklaşık 3 milyon $'ı gözden çıkartmak gerekiyor.

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Yazan oldu mu bilmiyorum konuyu tam okumadım ama ciddi bir cevap vereyim.

Bu bulunduğunuz enlem ile alakalıdır. Eğer ekvatordaysanız ve sürekli doğuya veya batıya düz bir şekilde gidiyorsanız 40.000km yol gittikten sonra bulunduğunuz konuma geri gelirsiniz. Eğer siz geri geldiğinizde yine gündüz olmasını istiyorsanız bu yolculuğu 24 saatte yapmalısınız. Yani 40.000km/24saat=1666km/saat ancak bu hızda giderseniz ekvatorda sonsuza kadar gündüzde kalabilirsiniz.

Kutuplara yaklaştıkça bu süre kısalır.

Örnek vermek gerekirse kendi hesabıma göre Türkiye'nin bulunduğu enlemlerde bu mesafe 30.000km olur ve gerekli hız 1250 km/saat e düşer.

Diyelim ki bir F-35 sahibisiniz ve dünyanın pek çok yerinde havalimanınız var. Ve sonsuza kadar güneşin doğumunu izlemek istiyorsunuz.
Bu durumda F-35'in özelliklerini bilmen gerekiyor.

Bir blogda gördüğüm bilgilye göre

Bu durumda dünyayı dolaşırken 3 kez yakıt almak için durmalı.
Durduğumuz bu 3 durakta 11.000 km lik yakıt alalım ve toplamda 3 saatlik ihtiyaç molası verelim.

33.000 km gidebilecek yakıtımız olacak.
Ayrıca 21 saatimiz olacak. 21 saatte ortalama 1570km/s hızla gitmemiz gerecek. Bilgilere göre bu mümkün.

Şimdi rotayı çizelim.
Ekli dosyayı görüntüle 76376

Yani bir F-35'in varsa bunu deneyebilirsin.
Tabi ki bunun da bir bedeli var. Bakım ve yakıt parası olarak günlük yaklaşık 3 milyon $'ı gözden çıkartmak gerekiyor.
oha böyle bir konuyu ciddiye alıp bi de cevaplamış olman çok garip