GTA 4 Oyuncu Seçimleri (Player Chocies)

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Uyarı
Konu spoiler içerebilir. Oyunu oynamadıysanız önce oynayıp bitirip ondan sonra okumanız tavsiyem.

Merhabalar!
Bildiğiniz - veya bilmediğiniz - üzere GTA 4 ile birlikte GTA serisine oyuncu seçenekleri eklendi. Bu oyuncu seçenekleri ne işe mi yarar? Oyuncu seçimleri, sizin yaptığınız seçimlere göre hikayenin veya diyalogların şekillenmesine denir.

Ben GTA 4 oyunundaki seçimleri kendi uydurduğum bir kategori sistemine koydum.

1. Major Choices (Önemli Seçimler)
2. Minor Choices (Önemsiz Seçimler)
3. Non-Canon Choices (Yanlış / Gereksiz veya Çok Önemsiz Seçimler)

Major Choices

Bu kategoride ki seçimler hikayeyi tamamen derinden etkiliyor ve değiştiriyor. Bu seçimlere örnek vermek gerekir ise Deal & Revenge seçimi verilebilir. Deal seçer iseniz oyunun son bir kaç görevi ona göre şekillenir, Revenge seçerseniz de aynı şekilde.

Minor Choices

Bu seçimler ister duygusal ister hikayeye göre, ister de rastgele olarak seçim yapabileceğiniz, hikayeyi ve sonrasında gelecek görevleri etkilemeyen, fakat o görevden sonra karakterler veya karakterin diyaloglarına etki eden seçimlerdir.

Örnek vermek gerekir ise That Special Someone adlı görevde uzun zamandır Niko Bellic yani ana karakterimizin aradığı ve geçmişte yaşanan savaşta 12 arkadaşının ölümüne neden olan Darko Brevic'i öldürmek veya öldürmemek arasında oyun bize bir seçim hakkı veriyor. Darko Brevic'i öldürmeniz veya öldürmemeniz hikayeyi değiştirmiyor, fakat sonrasında Roman ile olan bir kaç diyaloğunuz değişiyor ve Niko kendisini daha iyi hissediyor. Bunun detayına ilerde gireceğiz.

Non-Canon Choices

Öncelikle belirtelim: bu tam liste değil ve sadece kategoriyi anlamanız için bir örnek koyuyorum.
Bu seçimler genelde ya yanlıştır, ya gereksizdir ya da çok önemsizdir, hiçbir şeyi değiştirmez.

Örnek vermek gerekir ise mesela GTA 4'de Three Leaf Clover adlı banka soygunu görevinde GTA: The Ballad Of Gay Tony (TBoGT) oyununda oynadığımız Luis Fernando Lopez karakteri, rehineler arasında yer alıyor ve ilk ara sahneden sonra öldürebiliyoruz. Fakat TBoGT'un hikayesi GTA 4'den sonra yaşanan olayları da içerdiği için bu yanlış bir seçim, yanlış hangi anlamda şu an tam anlatamıyorum fakat size şöyle diyeyim, geliştiriciler bir "Mission Failed - Luis died." tarzı bir mesaj ekleyemeyecekleri (ekleseler de saçma olacağı) için Luis'i öldürülebilir yapmışlar.

All Choices / Tüm Seçimler
(Non-canon yani yanlış seçimleri içermez)

1. First Date ve Bleed Out

Oyunun başlarında, Michelle sevgilimiz olduğunda, Roman bizi arıyor ve ona zaman ayırır isek aramızın iyi olabileceğinden vesaire bahsediyor. Niko ise Michelle'i arıyor ve dışarı çıkabilir miyiz tarzı konuşuyorlar, bir randevu ayarlıyorlar. Niko tam Michell'i evinden almaya gider iken Roman bizi arıyor ve tehlikede olduğunu, gelip onu kurtarmamız gerektiğini söylüyor. Bu noktada radarımızda R ve M diye iki adet görev oluyor. birçok kişi bunun daha bir seçim olduğunu bilmediği için Michelle'i seçebiliyor, fakat tabii ki Roman'ı kurtarmamız daha doğru, ama zaten adı üstünde seçim, yani size kalmış bir şey.

Eğer Michelle'i seçer iseniz Roman'ı hastahaneden alma şeklinde ekstra bir görev açılıyor, zira siz Michelle ile takılır iken Roman'ı bir güzel dövüyorlar. Eğer Roman'ı seçer iseniz de Roman'ın size olan sevgisi artıyor fakat Michelle neredeydin randevumuz vardı şeklinde bir mesaj atıyor. Daha sonrasında tekrar o göreve girmeye gittiğinizde Niko durumu açıklıyor.

2. Ivan The Not So Terrible

Vlad bize Ivan Bytchkov adlı daha önceden Vlad'a çalışan birini öldürmemizi istiyor. Ivan'ı bir süre kovalıyoruz. Daha sonrasında bir yerde duruyor ve çatıya çıkıyor, çatıda kovalama devam ediyor. Sonra bir yerden panikle düşüyor. Düşerken bir eliyle tutunuyor. Oyun bize burada onun eline basıp aşağı düşmesini sağlama veya elinden tutup yukarı çekerek hayatta kalmasını sağlama olarak iki adet seçim sunuyor.

Burada eğer öldürmeyi seçer iseniz hiçbir şey olmuyor.
Fakat eğer öldürmez iseniz oyunun daha sonralarında rastgele bir karakter haline geliyor ve onun için bir kaç iş yapabiliyorsunuz.

3. Ruff Rider

Dwayne bize kendisi hapisteyken sevgilisinin onu aldattığını duyduğundan vesaire bahsediyor. Mekana gidiyoruz ve kızı bir motorcu ile takılırken görüyoruz. Burada bize Dwayne'ın asıl talimatı o motorcuyu öldürmemiz. Fakat oyun bize kızı da öldürme seçeneği veriyor. Eğer öldürür isek Dwayne kendini kötü hissediyor. Öldürmez isek Dwayne "ölmeye değmezdi zaten" şeklinde konuşuyor ve daha sonrasında tıpkı Ivan gibi bir rastgele karaktere dönüşüyor ve onun için bir kaç görev yapabiliyoruz.

4. Holland Nights

Francis bize uyuşturucu ile alakalı bir mekanı basmamızı ve birini öldürmemizi söylüyor. Oyun bize ilk başta objektif olarak o kişiyi öldürmemizi söylüyor yani eğer uzaktan sniper ile vesaire öldürmeyi başarabilir iseniz hayatta kalma seçeneği çıkmıyor fakat eğer mekana girip adamlarını öldürüp takip eder iseniz en son öldür veya uzaklaş diye seçenek veriyor. Eğer öldürür isek bir şey olmuyor. Öldürmez isek daha sonrasında rastgele bir karakter haline geliyor fakat ilk görevinde Niko onun mekanı yok ettiği için sinirlenip Niko'yu öldürmek istiyor yani her türlü öldürmeniz gerekiyor.

5. The Holland Play

Playboy Dwayne'ı öldürmemizi istiyor. Oyundaki bana kalırsa önemli seçimlerden birisi çünkü oyunda GTA: San Andreas'da ki gibi kafamıza göre ev satın alamıyoruz sadece oyunun bize verdiği sınırlı sayıdaki evleri kullanabiliyoruz.

Eğer Dwayne'ı öldürür iseniz Playboy size $25,000 para veriyor ve Niko'ya "soğuk kanlı katil" diyerek bir daha görüşmek istemediğini belirtiyor.

Eğer Playboy'u öldürür iseniz de Dwayne hapisten yeni çıktığım için sana verecek bir param yok diyor fakat sonrasında Playboy'un evini alabilirsin diyor, Niko senin nerede yaşadığını gördüm, sen almalısın o evi dese de Dwayne ısrar ediyor ve yeni bir eviniz oluyor. Ayrıca Claude kıyafeti açılıyor diye hatırlıyorum. Ek olarak Dwayne arkadaşınız oluyor ve dışarı çıkabiliyorsunuz, like istatistiğini yükseltir iseniz size koruma gönderebiliyor.

Kısaca burada benim önerim Playboy'u öldürmeniz.

6. Late Checkout

Ray bir mekana gidip Isaac Roth ve adamlarını öldürmemizi istiyor. Oyun bize bunun bir tane ortağını öldürme veya öldürmeme şansı veriyor. İki durumda da hiçbir şey değişmiyor oyunda.

7. Blood Brothers

Francis, Derrick'i öldürmemizi istiyor. Öldürebilmemiz için Derrick ile parkta bir buluşma ayarlıyor. Niko parka doğru gider iken Derrick arıyor ve Francis ile görüşme yapacağını ve ondan korktuğunu, Niko'nun gelip onu her ihtimale karşı korumasını söylüyor. Çatıya çıktıktan sonra oyun size Francis'i veya Derrick'i öldürmenizi söylüyor.

Eğer Derrick'i öldürür iseniz Francis size $10,000 veya $20,000 para veriyor. Paranın $20,000 olması için seçiminizi yapmadan önce Francis'i arayıp tehdit etmeniz lazım. Sonra size $20,000 teklif edecek ve telefondan yes tuşuna bastıktan sonra eğer Derrick'i öldürür iseniz $10,000 yerine $20,000 kazanacaksınız, buna ek olarak eğer Derrick'i öldürür iseniz hikaye bitene kadar Francis'i arayıp 3 yıldıza kadar aranma seviyenizi sildirebilirsiniz. Hikaye bittikten sonra Niko'nun telefonundaki çoğu kişi silindiği için Francis'de gidiyor.

Eğer Francis'i öldürür iseniz de Packie'e ile ilişkiniz artıyor. Bana sorarsanız duygusal olarak Francis'i öldürmek daha mantıklı fakat Derrick zaten GTA 5'de öldüğü için Derrick'i öldürmeniz daha yaygın diyebilirim. Oyundaki en zor seçimlerden birisi :D

8. That Special Someone

Ray ve U.L Paper'ın işlerini yaparak bulmaya çalıştığınız, geçmişteki bir savaşta 12 adet arkadaşınızı ve sizi satıp öldüren, sadece sizin hayatta kaldığınız bir olayın üzerine intikam için aradığınız adamı bulduğunuz görev.

Oyun size öldürme veya öldürmeme seçeneği sunuyor. Roman size boşver, salla, gidelim tarzı konuşuyor. Eğer öldürür iseniz bir ara sahne giriyor ve Niko ölen 12 arkadaşı için 12 kez Darko Brevic'e sıkıyor. Fakat daha sonrasında onu öldürdüğü için boş hissettiğini söylüyor.

Eğer öldürmez iseniz Niko kendisini daha iyi hissediyor ve bir radyo da emin olmamakla birlikte Darko Brevic'in öldüğü söyleniyor. Bu bilgiyi bir YouTube yorumlarında okumuştum fakat Wiki'den baktığımda göremedim, o yüzden pek garanti veremiyorum. Fakat zaten Darko Brevic onu öldürmek için yeltendiğiniz de "öldür beni, bana iyi yaparsın, zaten şu an yaşamıyorum" tarzı şeyler diyor, yani öldürmemek daha mantıklı bence.

Ayrıca burada Darko Brevic'e hak verdiğim bir konu daha var.

Niko, Darko'ya neden bizi sattın diye soruyor, Darko para için diye soruyor, Niko kaç para diyor, Darko $1000 diyor, sonra Niko $1000 dolar için mi bizi sattın diyor, sonra Darko da sen kaça satardın peki tarzı bir şey diyor. Ray, Francis, Pegorino ve birçok kişi ile olan görevlerinde Niko fiyatının $5000 olduğunu ve bu fiyata herkesi, kendi çalıştığı adamları bile öldürebileceğini, parayı kim verirse ona çalıştığını söylüyor.

Yani burada Darko kadar en az Niko'da paragöz :D

9. One Last Thing

Geldik oyunun sonunu etkileyen ve görevleri değiştiren o seçime. Deal & Revenge. Burada oyun bize iki seçim veriyor. Ya daha önce sizi satan ve Faustin'i öldürmenize sebep olan, Roman'ı kaçıran, size tehditler savuran Dimitri ile tekrar işbirliği yapacaksınız, ya da Dimitri'yi öldürüp intikamınızı alacaksınız.

Niko ilk ara sahneden sonra Roman'ı arıyor ve durumu anlatıyor, Roman Para'yı seçmenizi öneriyor fakat Para'yı yani dimitri ile tekrar işbirliği yapmayı seçer iseniz Roman ölüyor ve oyunun son görevinde Dimitri'yi öldürüyorsunuz.

Yine ilk ara sahneden sonra Niko Kate'i arıyor, Kate intikamınızı almanızı öneriyor fakat eğer Revenge yani İntikam seçer iseniz de Kate ölüyor.
Fakat eğer Para'yı seçer iseniz yine Kate ölmese de sizinle ilişkisini kesiyor.

İntikam seçer iseniz de deal yani anlaşmadan alacağınız parayı son görevden sonra oyun size her türlü veriyor. Bunun üstüne bir de zaten banka soygunundan kaldırdığınız para var. Kısaca GTA 4'ün bitiminde paranız çok oluyor ama araba modifiye vb. GTA 4'ün eksikleri olduğu için parayı harcayacak yer olmuyor.

Tüm kaynaklar, ingilizce kısa anlatımlar ve benim değinmediğim bazı yerler için Wiki sayfasına göz atabilirsiniz:

Player Choices in GTA IV

Bir seçim hakkında daha detaylı bilgi almak için o seçimin geçtiği görevin Wiki sayfasına gidin ve Trivia kısmını okuyun.

Sonraki konularda görüşmek üzere!​