Hadi sizde kendi oyununuzu yapın! Oyun yapmak hakkında hiçbirşey bilmeyenler için öğretici konu!

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Oyun oynamaktan sıkıldınızmı ?

Kendi Oyununuzu Yapın :)

Kendi oyununuzu yapmanız için size çoğu şeyi anlatacağım böylece oyun yapmaya başlayacaksınız.

NOT: Bu bir temeldir kodlama öğretilmeyecektir

1- Oyun Yapmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Oyun yapmak için ilk olarak güzel bir sisteme(Bilgisayar) ihtiyacınız var.

Bilgisayarınızın minimum özellikleri ne olmalı:

Yeni başlayanlar için
4GB Ram
20 Gb Boş Alan
64 Bit
2.Ghz İşlemci
Fazlasıyla yeterli olacaktır hatta bir kaç tık düşük bilgisayarlarda bile oyun yapabilirsiniz.
Ben başladığımda bilgisayarımın özellikleri şu şekildeydi:

3GB Ram
1.8 Ghz İşlemci
32Bit (Şuanda kesinlikle 64 bit olması gerekir!!!!)
+20 Gb Boş Alan

2- Oyun yapmak için hangi programlar gerekir?

Yeni biri için önerim Unity 3D.
Bu bir oyun yapma programıdır ve cidden kullanımı kolaydır.
Kullanmak için 64 bit bilgisayarınız olması gerekiyor.

Oyun yapma programımızı bulduk daha ne gerekli :)
Yeni başladıysanız bukadarı yeter

3- Hangi dilleri bilmem gerekiyor veya kodlama yapmam gerekiyormu ?
Elbetteki kodlama bilmeniz gerekiyor.
Peki hangi dilleri bilmeniz gerekiyor? Unity 3d Programında bir oyun yapmak için C# biraz bilseniz yeter hiç bilmeyenler için internette unity videoları mevcut. Peki bu videoları izliyeceksen sen ne anlatıyon diyecekler için söyliyeyim, Ben size nasıl başlayacaksınız ne yapmanız gerekir hangi programlar gerekir nasıl bir sisteme sahip olmalıyım hangi özelliklere sahip olmalıyım ne kadar vakit ayırmalıyım ve benzeri sorularınıza yanıt olmak için uğraşıyorum.

Kodlamayı öğrenmek için dediğim gibi youtubede bir sürü video mevcut unity dersleri diye aratırsanız bulabilirsiniz.

4- Günlük ne kadar vakit ayırmam gerekir ?

Bu benim kendi düşüncemdir günlük sadece 3 4 saat vakit ayırsanız 1 yıla bu işi kesinlikle kaparsınız.

5- Ne gibi özelliklere sahip olmalıyım ?
Arkadaşlar ben bu iş üzerine çok gittim sadece eksik tek şeyim vardı devam edemedim eğer devam etseydim sizlere nasıl kodlayacağınızıda anlatırdım. Ama şuanda o profesyönellikte değilim. O eksik şeyim ise sıkılmamdı. Bu işten kesinlikle sıkılmamanız bezmemeniz gereklidir eğer olmuyorsa denemeye devam ediniz! Unutmayınki Edison ampulu 2000 kere deney yaparak buldu. (Sayıyı yanlış biliyor olabilirim ama bu civarlarda işte)

Birde yaşınızın 12 13 den büyük veya 12 13 olmanız daha iyi olur sonuçta bunu kaldıramayacak yaşda var yani

Vereceğim ders bukadardı hatalarım varsa düzeltin işinize inşallah yaramıştır bu bilgiler.
Ve yanlış söylediğim bir şey varsa alay etmeden düzgün birşekilde söyleyin lütfen :)

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
"Edison ampulü 2000 kere bulmaya uğraşırken, Tesla ampul kullanıyordu."
Meraklı olanlar için işe yarayabilecek bir konu.

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
"Edison ampulü 2000 kere bulmaya uğraşırken, Tesla ampul kullanıyordu."
Meraklı olanlar için işe yarayabilecek bir konu.
Olum :D:D:D:D:D:D:D
Ha bu arada virgül kullanımın doğru olduğundan emin değilim.
Ama sen eminsen tdk dan bana kuralını atarmısın :D

Son düzenleme:

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bilgisayar Özelliklerim Yetiyor, Ama sen bir hata yapmışsın.
Bu işte hayal gücüde çok önemli Oyun Haritasında, Oyun Kodlarında vs. yaratıcılık çok önemlidir.
Edison eğer hayal gücüyle hareket etmeseydi Ampulu bulamazdı ! :D
Haklısın ama kararlılık da çok önemli. Ben bu işi bırakmasa idim şu anda türklere bayrak astıracak bir oyunumuz vardı. :D
Bıraktım ve 1-2 ay önce tüm dosyalarını bilgisayarımdan kaldırdım. Kaldırdığıma pişmanmıyım hemde çooook :(

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21

Adamın anlattığından sadece "virgül" kısmını gördüysen, helal olsun.

Konu başarılı. Amatör düzey için gayet yeterli.

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
"Edison ampulü bulmaya çalıştığı esnada Tesla ampul kullanıyordu" anlamı çıkartmaya çalıştım. Mesaj yerine gitti diye umuyorum. (belki de gitmemiştir)

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Oyun yapmak için yaş gerekiyor 424710581975515145.png

C#, javascript bilmek kesinlikle gerekiyor. Youtube gibi platformlarda "unity 2018 oyun kodları türkçe" yazarak herkes oyun yapar. C# bilmiyor ise optimizasyon yapamayacağı için bu yapılacak olan oyun'u sadece üstün performanslı bilgisayara sahip olanlar oynayabilecek.

Ve oyun sadece unity ile yapılmaz. C++ ile kendi oyun motorunu yaptıktan sonra 3D oyunlarını yapanlar var. Unreal oyun motoruda var fakat neden unity?

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Oyun yapmak için yaş gerekiyor Ekli dosyayı görüntüle 85946

C#, javascript bilmek kesinlikle gerekiyor. Youtube gibi platformlarda "unity 2018 oyun kodları türkçe" yazarak herkes oyun yapar. C# bilmiyor ise optimizasyon yapamayacağı için bu yapılacak olan oyun'u sadece üstün performanslı bilgisayara sahip olanlar oynayabilecek.

Ve oyun sadece unity ile yapılmaz. C++ ile kendi oyun motorunu yaptıktan sonra 3D oyunlarını yapanlar var. Unreal oyun motoruda var fakat neden unity?
Bilgili ve mantıklı adam başka oluyor yahu. +rep dude

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Yeni başlayanlar için bana sorarsanız Unity tavsiye etmem. Game Maker 2 kullanabilirsiniz. Hem sürükle&bırak hem de GML (programın kendi dili) öğrenerek oyun yapabilirsiniz. Sadece 2D değil eğer bilginiz yeterliyse 3D oyun bile yapabilirsiniz.

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Oyun yapmak için yaş gerekiyor Ekli dosyayı görüntüle 85946

Eleştiri: C#, javascript bilmek kesinlikle gerekiyor.

Cevap: Evet bende yazımda bundan bahsettim :)

Eleştiri: Youtube gibi platformlarda "unity 2018 oyun kodları türkçe" yazarak herkes oyun yapar.

Cevap: Bende zaten bunu yapmamasını onun yerine unity eğitim videolarını izlemesini istedim kopyala yapıştır ile ilerlenilemez.

Eleştiri: C# bilmiyor ise optimizasyon yapamayacağı için bu yapılacak olan oyun'u sadece üstün performanslı bilgisayara sahip olanlar oynayabilecek.

Cevap: c# ı öğrenmek gerektiğine yazımda deyindim senin söylediklerinide oraya yazdım düzgün okusaydın görürdün.

(BENİ ÇOK ŞAŞIRTAN CÜMLELERİNDEN BAZILARI BUNLARDI)
Eleştiri: Ve oyun sadece unity ile yapılmaz C++ ile kendi oyun motorunu yaptıktan sonra 3D oyunlarını yapanlar var. Unreal oyun motoruda var fakat neden unity?

Cevap: unity başlangıça uygun bir oyun motoru olduğu için o oyun motorunu seçtim. Sağdece unity ile oyun yapılmadığına başka oyun motorlarınında olduğunuda yazdım tabi sen muhtemelen okumamışsındır. Unreal çok zor ve cidden üstün performans ister ve yeni başlayanlar için böyle bir şey önermen beni şoke etti.

Ve gelelim beni en çok şaşırtan cümlene...

Oyun yapmak için yaş gerekiyor
Sence gerekmiyormu ?

Bak sana düzgünce anlatayım.
3 yaşındaki ve 9 yaşındaki iki çocuğun düşünmeleri ve benzeri kesinlikle aynı değilken sen nasıl böyle bir şey söylüyorsun anlamış değilim.
Sen eğerki 10 yaşındaki çocuğun önüne unity + bilgisayar + unity dersleri koysan bile bu işi asla beceremez becerebileceğini düşünüyorsan
bana kanıtla. 10 yaşındaki çocuğun kullanacağı şey scratch,mblock veya daha fazla varsa bunlardır işte daha fazlasını kullanamaz.
Şöle bir örnek daha vereyim
Universitede anlatılan konular
Liseliye anlatılsa sence anlarmı liseli?

Bu seferki yazımıda böle düzgün okumadan bilmişlik yaparak bidaha cevap vermezsin umarım.

Son düzenleme:

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
tabii ki olabilir :)
Yeni başlayanlar için bana sorarsanız Unity tavsiye etmem. Game Maker 2 kullanabilirsiniz. Hem sürükle&bırak hem de GML (programın kendi dili) öğrenerek oyun yapabilirsiniz. Sadece 2D değil eğer bilginiz yeterliyse 3D oyun bile yapabilirsiniz.

SarpE

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ben o virgül kısmında kaldım. @Pikod Orada sorduğun virgülün kullanımı yanlıştır. Çünkü net bir kural vardır eğer virgül zarf-fiil öbeklerini ayırmıyorsa zarf-fiilden sonra virgül gelmez.

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben o virgül kısmında kaldım. @Pikod Orada sorduğun virgülün kullanımı yanlıştır. Çünkü net bir kural vardır eğer virgül zarf-fiil öbeklerini ayırmıyorsa zarf-fiilden sonra virgül gelmez.
Thnx senden başka anlayan olmadı :D

Pikod

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bilgili ve mantıklı adam başka oluyor yahu. +rep dude
Bumu bilgili ona bilgili diyenin bana göre de ondan farkı yoktur :D
Yukarda ona verdiğim tüm cevaplar senin içinde geçerli Tamamiyle mantıksız bir yorum yapmış kendisi
çok bilmişlik yapmış düzgün bir şekilde ne anlattığımı okumamış veya anlamamış
Sende buna destek verdiğinde göre gözümde ondan farkın yok