Hala Discord mu kullanıyorsun? Peki ya daha iyisinin olduğunu söylesem?

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Bulunduğumuz günlerde Discord oldukça popüler olsa da Discord'un berbat bir platform olduğu bir gerçek. Daha iyisi varken neden onu kullanalım ki? Hem de bahsettiğim platform özgür ve tamamen ücretsiz. Evet, 8 MB'tan büyük ve 100 MB'tan küçük dosyalar yüklemen için aylık 9.99 Dolar istemeyen bir platform. Hayır, ürün ücretsiz olduğu için ürün sen değilsin. Çünkü bu platform para için değil, insanlık için çalışıyor.

Nedir bu platform?
Bahsettiğim platformun adı Matrix. Matrix, merkezi olmayan bir protokol. İstersen kendi sunucuna bile sahip olabilirsin ve kendi sunucundan diğer sunucularla iletişimde kalabilirsin. Yani sen seninalanadin.xyz adresindeki bir sunucuyu kullanırsan matrix.org adresindeki benle iletişim kurmaya devam edebilirsin. Tabii ki kendi sunucuna sahip olmak zorunda değilsin, matrix.org veya başka bir sunucuya da kayıt olarak Matrix'i kullanabilirsin. Yine de arkadaşlarına, ailene, ekibine veya grubuna özel bir sunucu istersen sahip olabilirsin. Ayrıca, teknik bilgilere sahip olmana gerek yok. Element Matrix Servisleri gibi bir servisi kullanabilirsin.

Nasıl kullanabilirim?
"Peki ya nasıl kayıt olacağım bu Matrix'e?" diye soracak olursan, Matrix'i kullanabilmen için bir uygulamaya ihtiyacın olacak. Bunlardan en popüleri Element. element.io adresinden bilgi edinebilir, masaüstü/mobil uygulamasını indirebilir veya tarayıcında kullanabilirsin. Hatta yeterli programlama bilgin varsa kendi uygulamanı bile yapabilirsin ama yoksa da endişelenme, Element gayet iyi bir uygulama.

Discord varken neden Matrix/Element kullanmalıyım?
Çünkü bu kadar popüler bir platform olmasına rağmen Discord'da özel mesajların bile şifrelenmiyor. Yani Discord mesajlarını okumak veya paylaşmak/satmak isterse okuyamaması için bir sebep yok. "Gizlilik kimin umrunda?" diyen biriysen bu yazıya (tıklayarak gidebilirsin) bakmanı tavsiye ederim. Tek sebep bu da değil tabii ki. Discord, basit özellikler için ücretli abonelik gerektiren, sistem kaynaklarını gereğinden fazla tüketen bir masaüstü uygulamasına sahip olan, eğer oynadığın oyunları durumunda gösteriyorsan bilgisayarında çalışan işlemleri sunucusuna gönderen (saklayıp saklamadıklarını bilemiyoruz), kendi uygulamaları dışındaki uygulamaları kabul etmeyen ve kullananların hesaplarını kapatabilen, VPN/Tor veya benzeri bir ağ kullanarak bağlanan kullanıcıları telefon numarası vermeye zorlayan, hatta bu ağlara bağlı olmasanız bile telefon numaranızı vermeye zorlayabilecek olan ve özgür olmayan bir platform.

Ama tüm arkadaşlarım Discord'da
Ben de Discord kullanıyordum, Matrix'e geçtim ve arkadaşlarımı Matrix'e çağırdım. Arkadaşlarımın bir kısmı geldi, gelmeyen arkadaşlarımın bazılarıyla da Matrix-Discord köprüsü kurduk. Eğer kimse arkadaşları Discord kullandığı için Discord'u bırakmazsa Discord popülerliğini korur ve büyük toplulukları da Matrix'te daha az görürüz. Evet, şu anda Matrix çok bilinmiyor ancak bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Matrix'e geçersem kaybedeceğim özellikler yok mu?
Maalesef var. Çoğu her ne kadar büyük özellikler olmasa da bazı kişilerin sevdiği özellikler olabilir. Yine de Discord'u bırakmamak için sebep olacaklarını düşünmüyorum. Bu özelliklerden en çok kullanılanları başlıca, ses kanalları (Element'e dahil olan Jitsi ile sesli/görüntülü konuşabilir ve ekran/YouTube videosu paylaşabilirsin. Bahsettiğim şey sesli/görüntülü sohbet için özel kanalları.), sohbette paylaşılan YouTube videolarının Element içerisinde izlenememesi, özel emojiler (İyi haber: Çok yakın olmasa da gelmesi planlanıyor.), hareketli profil görselleri. Ayrıca Element'in stabil sürümlerinde mesaj sabitleme ve profil durumları gibi bazı özellikler de mevcut değil. Bu özellikler stabil olmayan kanalda mevcut ve stabil kanalda yayınlanmaları planlanıyor. Eğer ileri tarihlerde okuyorsan bu özelliklerin bazılarının eklenmiş olabileceğini unutma.

Matrix/Element'in Discord'unkilerden daha iyi olan özellikleri var mı?
Evet! Bunlardan bahsetmek istediklerim, mesajların şifrelenmesi ve istersen şifrelenmeyen odalar oluşturabilmen, tek bir kanala ihtiyacın varsa space (Spaceler, Discord'daki sunuculara benzeyen topluluklar.) oluşturmadan odalar oluşturulabilmesi, yararlı komutlar (Mesaj kutusuna "/" yazarak bakabilirsin.), görmezden gelinen kullanıcıların mesajlarının tamamen gizlenmesi (Discord'a bu özelliğin gelip gelmediğini kontrol etmedim.), herkese açık odaların harici bir siteye gitmeden Element'ten keşfedilebilmesi, okundu bilgileri, mesaj yazıyor olduğunun görünmesinin kapatılabilmesi, gelişmiş markdown ve basit HTML (Metin biçimlendirme) desteği.

Anlattıklarına göre Discord daha iyi değil mi?
İkisinin de artı ve eksi yanları var. Matrix'in özgür olması, mesajları şifrelemesi, çoğu kişinin ihtiyaçlarını karşılayan özelliklere sahip olması ve her geçen gün gelişiyor olması kullanmamız için başlıca sebepler. İkisinin özelliklerini karşılaştırırken Matrix'in kâr amacı gütmeyen, Discord'un ise basit özellikler için aldığı paralarla ilerleyen platformlar olduklarını unutma. Matrix'e Element ile bir şans vermeni öneririm. Günün güzel geçsin.

Swajhaki

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Daydreamer Matrix kullanıyor. Daydreamer gibi olun.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Matrix güzel yer ama buralardan Matrix gibi yerlere geçecek fazla kişi bulmak zor olur bence. Üzücü bir durum bana göre ama yapacak fazla bir şeyin olduğunu sanmıyorum Discord reklam falan koyup kendisini patlatmadığı sürece. Ki onu yapsa bile yerini almaya hazır birçok kapalı platform var.

Birebir konuşmak veya küçük gruplar için XMPP/Jabber da var (Whatsapp alternatifi gibi düşünün), Merkezi değil (Matrix gibi) ama Matrix'e nazaran hostlaması daha kolay ve sunucu olarak büyük bir şey gerektirmiyor. (Tabi hazır sunucuları da var) Ailecek kullanıyoruz bizim evde ve şu ana kadar hiç sıkıntı çıkartmadı.

Neels

Discord: ByNeels#1212
En iyi cevaplar
21
Ruh hali
Maalesef yeteri kadar taban oluşturmamakta program, Discord'dan vazgeçeceğini sanmıyorum birçok insanın...

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Matrix güzel yer ama buralardan Matrix gibi yerlere geçecek fazla kişi bulmak zor olur bence. Üzücü bir durum bana göre ama yapacak fazla bir şeyin olduğunu sanmıyorum Discord reklam falan koyup kendisini patlatmadığı sürece. Ki onu yapsa bile yerini almaya hazır birçok kapalı platform var.

Birebir konuşmak veya küçük gruplar için XMPP/Jabber da var (Whatsapp alternatifi gibi düşünün), Merkezi değil (Matrix gibi) ama Matrix'e nazaran hostlaması daha kolay ve sunucu olarak büyük bir şey gerektirmiyor. (Tabi hazır sunucuları da var) Ailecek kullanıyoruz bizim evde ve şu ana kadar hiç sıkıntı çıkartmadı.
Discord'u şimdi bırakmayanların Discord reklam göstermeye başlasa da bırakacaklarını sanmıyorum. Mesajların şifrelenmemesi platformu kullanmamak için tek başına bir sebep ama insanlar hala önüne gelen yazılımı kullanmaya devam ediyor.
XMPP'den hiç bahsetmedim çünkü çoğu insanın kendi sunucusunu kurmak bile istemediğini biliyorum. Discord kullananlar için en iyi alternatif Element ile Matrix gibi görünüyor -ki "WhatsApp alternatifi gibi düşünün" demişsin zaten.

TumuBurada

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok güzel fakat eğer giderek popüler olursa eğer Discord gibi bazı şeyler için ücret isteyebilir o zaman nolcak acaba! Mesela Özel Mesaj Şifreleme Özelliği Ücretli Olabilir popüler olursa. Hem güvenlik konusunu düşündün mü? Verilerimize erişebilir veya özel şeylerimizi görebilir. Zaten WhatsApp'ın Çıkardığı Gizlilik Sözleşmesini Biliyorsundur. Bence iyi bir örnek.:polis:

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Çok güzel fakat eğer giderek popüler olursa eğer Discord gibi bazı şeyler için ücret isteyebilir o zaman nolcak acaba! Mesela Özel Mesaj Şifreleme Özelliği Ücretli Olabilir popüler olursa. Hem güvenlik konusunu düşündün mü? Verilerimize erişebilir veya özel şeylerimizi görebilir. Zaten WhatsApp'ın Çıkardığı Gizlilik Sözleşmesini Biliyorsundur. Bence iyi bir örnek.:polis:
Hayır, bir gün Discord'dan daha popüler olsa bile özelliklerini ücretli yapmaz, yapamaz. Çünkü Matrix özgür ve tek merkezli değil. Mesajların şifrelenmesi ise zaten her iletişim platformunda olması gereken bir standart.
Güvenlik ve gizlilik konularına gelecek olursak, kullandığın Matrix sunucusu şifrelenen mesajlarını okuyamaz. Şifreleme işlemi sunucularda gerçekleşmiyor. Tek merkezli olmadığı için kendi sunucuna da sahip olabilirsin, matrix.org kullanma zorunluluğu yok. Ama şu anda konumuza dahil olan Discord, sadece kullanım verilerini değil, mesajların içeriğini de görebiliyor.
Ayrıca, WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası "iyi bir örnek" değil. Kapalı kaynak olduğu için arka kapılar olup olmadığını bilemeyecek olsak da WhatsApp'taki mesajların şifrelendiği söyleniyor. Facebook ile paylaşılacak olan veriler kullanım verileri. Instagram gibi Facebook ürünlerini kullananların verileri de yine Facebook ile paylaşılıyor zaten. Bunun iyi bir şey olduğunu söylemiyorum, insanların konu hakkında yanlış fikirlere kapıldıklarından bahsediyorum.

BugraBerkGG

Yeni Üye
En iyi cevaplar
0
Güzel konu fakat discord bu kadar popüler olmuşken popülerliğini kaybetmesi zor. :)

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Mesajları matrix bile okuyamıyorsa yasadışı bir şey yapılırsa? Bir insana zorbalık yapılırsa? O konularda ne olucak, bu her kullanıcının başına gelebilecek bir şey.

Daaydreamer

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
3
Mesajları matrix bile okuyamıyorsa yasadışı bir şey yapılırsa? Bir insana zorbalık yapılırsa? O konularda ne olucak, bu her kullanıcının başına gelebilecek bir şey.
Şifrelenen mesajları erişimi olan kişiler okuyabiliyor, platformun okuyabilmesine gerek yok. Ayrıca özel konuşmalar dışındaki odalar için şifreleme zorunlu değil.

Asıl sorun mesajların şifrelenmemesi. Mesajlar şifrelenmediğinde gönderilen dosyalar herkes tarafından görülebilir (Platforma göre değişir, Discord'da paylaşılan dosyalara herkes erişebiliyor), konuşmalarınız platform tarafından okunabilir, satılabilir veya başka amaçlarla kullanılabilir. Okunabilecek konuşmaların arasında özel bilgiler olabilir veya biriyle paylaştığınız bir fotoğrafı başka kişilerin görmemesini isteyebilirsiniz.