HDD'den Gelen Ses ve Anlık Donma

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Özellikle Minecraft oynarken oluyor. Disk boştayken yani harcama yapmazken, ben oyunda takılıyorken bazen bir ses geliyor HDD'den. Bu ses bazen anlık donma yapıyor. 1 yılı aşkındır böyle. Bir sorun yaşamıyorum fakat yinede bildireyim neden böyle olabilir? Normal midir?

Depth

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Disk yere düşme sonucu kafa yada okuyucusu zarar görmüş olabilir.

Pledix

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu durum badsectorün habercisi olabilir.
HDDni sağlık taramasından geçirmeni öneririm.
Ve tarama hızlı değil normal tarama olsun.
Eğer badsectör varsa o diskten hayır gelmez.

Aerenn

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
LLF ile belli bir oranda düzeltilebilir.
Düşük Seviye Biçimlendirme (Low Level Format, LLF)

Benim laptopun altına mıknatıs yapışmıştı. Bilgisayar hiç açılmıyordu. Hiren's BootCD ile LLF attım ve disk eskisi gibi olmasa da kullanılabilir bir hale geldi. Laptop'a SSD taktım ve eski diski harici depolama olarak kullanıyorum. OS kurmak için yeteri kadar düzelmedi ama sende benimki kadar ciddi bir sıkıntı yok. Eğer göze alıyorsan sen de deneyebilirsin.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Ya badsector değilse ne olabilir?

Zergi

ingilizce havalı söz ;D
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Özellikle Minecraft oynarken oluyor. Disk boştayken yani harcama yapmazken, ben oyunda takılıyorken bazen bir ses geliyor HDD'den. Bu ses bazen anlık donma yapıyor. 1 yılı aşkındır böyle. Bir sorun yaşamıyorum fakat yinede bildireyim neden böyle olabilir? Normal midir?
Aynı sıkıntı benim bilgisayarımdada oluyordu. Minecraft oynarken tık tık ses geliyordu donuyordu 2-3 dakika sonra tekrar kendine geliyordu. HDD eski ve yanmış olabilir. Büyük ihtimalle bilgisayarın kasalı çünkü bu sıkıntı hep kasalarda gözüküyor. Dostum artık bilgisayarının özellikleri eskisi gibi olmaz mümkünse yenisi al yada parçalarını değiştir. Ben değiştirdim. Yada diğer bir sıkıntı bilgisayarının işlemcisi çok ısınıyor zaten Minecraft oyunuda küçük ama işlemciyi yalayıp yutan bir oyundur. Termal macun koy işlemcine belki sıkıntı düzelir kasanı temizlemeyide unutma fanını falan.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Aynı sıkıntı benim bilgisayarımdada oluyordu. Minecraft oynarken tık tık ses geliyordu donuyordu 2-3 dakika sonra tekrar kendine geliyordu. HDD eski ve yanmış olabilir. Büyük ihtimalle bilgisayarın kasalı çünkü bu sıkıntı hep kasalarda gözüküyor. Dostum artık bilgisayarının özellikleri eskisi gibi olmaz mümkünse yenisi al yada parçalarını değiştir. Ben değiştirdim. Yada diğer bir sıkıntı bilgisayarının işlemcisi çok ısınıyor zaten Minecraft oyunuda küçük ama işlemciyi yalayıp yutan bir oyundur. Termal macun koy işlemcine belki sıkıntı düzelir kasanı temizlemeyide unutma fanını falan.
Kasa kullanmıyorum, uzay montaj yani masa üzerine kurulu.
Termal macun 10 derece etkiledi. CPU harcamasında yine ısınıyor.

BerkantEserTR

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Aynı sorun bende var.
Yazma ve okuma işlemlerinde gıcır gıcır ses geliyor.

HardDisk'in değişmesi gerek.

Pledix

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar Harddisk belli uzantıdaki dosyaları okurken örneğin .yml gibi gıcır gıcır ses çıkarır. Bu bir sorun değildir.
Ama hem ses çıkarıp, hem donuyorsa sıkıntı vardır.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Aynı sorun bende var.
Yazma ve okuma işlemlerinde gıcır gıcır ses geliyor.

HardDisk'in değişmesi gerek.
Arkadaşlar Harddisk belli uzantıdaki dosyaları okurken örneğin .yml gibi gıcır gıcır ses çıkarır. Bu bir sorun değildir.
Ama hem ses çıkarıp, hem donuyorsa sıkıntı vardır.

Benim disk sürekli aktif modda. Yani güç ayarlarında Harddiski sürekli çalıştırmaya ayarladım. Eğer harddisk boşta ise o zamanlar ses çıkarıyor. Bence sürekli çalışması daha mantıklı.
Örneğin tam durdu diyelim bir anda bir daha başlayacak iş yaparsak. Durma çalışma etkiler diye 7/24 yaptım ayarı.

Crosevice

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kesinlikle bir problem var ve mümkün ise SSD'ye geçiş yap :) (Harddiskin zamanı dolmuş)