IEDX Oyun Motoru Yerli Yapım

Flap

rubiconnetwork.keyubu.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhaba, üzerinde çalıştığım açık kaynaklı olmasını planladığım bir oyun motoru yapıyorum.
Motor daha önceden yapılmaya c++ programlama dili üzeridnen 3d olarak başlanmış fakat çok zorlanıldığı için rafa kaldırılmıştı. Bu süre sonunda C++'nın uygun dil olmadığı ve 3D'nin zor olduğunu görünce 2D olarak devam etme kararı aldım. Ancak proje tek başına çok yavaş ilerliyordu. Projeye yardım edecek kişiler aranmakta. Motora gelen güncellemeler ve olaylar bu konu üzerinden aktarılacaktır.
Motor hakkında tüm bilgi aşağıda mevcuttur.

Oyun motorumuz %100 yerli sektörde adını yazdırması için uğraşacağımız daha çok yabancı odaklı olan bir oyun motoru olucaktır.
Oyun motorumuz genelde indie geliştiricilere ve Rpg/pixelart/platform/macera/korku gibi pek çok türe uygun bir oyun motoru olucaktır.
Motorumuz ufak yardımlar alınarak hazırlanan özel bir fizik motoruyla çalışmaktadır.

Kendi içerisinde bulunan scripting diliyle kodlar yazılabilir ve Gamemakere benzerdir öğrenilmesi gayet kolaydır hiç zorlanmazsınız.
Neden motorumuzu tercih etmelisiniz çünkü diğer oyun motorlarını öğrenmek uzun zaman alabilir . Geliştirirken sizin daha çok sanata odaklanmanızı sağlar.
Görselliğe önem verenlerin imdadına yetişir. İçerisinde pek çok hazır scripti bulundurdugundan sadece ufak bir dosyadan zevkinize göre açıp kapamak kalır size. Örneğin diğer motorlarında her kod hazır olarak gelmeyeceğinden bazı özellikleri kendiniz kodlamanız gerekir. Ancak bizim motorumuzda hazır gelen scriptlerle çok kolay bir şekilde oyun yapabileceksiniz. Scripting dilini öğrenemem(iedxscript) diyenler için blok programlama tarzı bir sistem eklemeyi düşünüyorum.

İçerisinde harita editörü ,script editörü bulunduran. Arayüzü karmaşık olmayan basit oyunlar içindir diğer motorlarda yapılan oyunlar motorun kendi kattığı bazı dosyalardan daha yüksek boyutlara ulaşabilmektedir. Bizim motorumuzda .exe dosyası çok küçük boyutlarda olmaktadır. Ayrıca compile gerektirmez. Scripti yaz çalıştır !

Diğer motorlara compile beklerken bizim motorda beklemeyeceksiniz . Precompiled bir exe sadece sizin scriptlerinizi okuyacaktır.

Türkiyede Indie oyun piyasasının büyümesini istediğimden böyle bir projeye başladım proje tamamen açık kaynak kodludur.

Şuanda geliştirme aşamasında olup fizik konusunda geliştirilmeler yapılmıştır. (Daha iyi collision detection,gravity fix)
Motor bitince kodlarıyla beraber herkesle paylaşılacaktır.
Not: motor çıktığında Türkçe ve İngilizce sürümleri çıkacaktır.
Motordan görünüşler:
156867

Ancak gördüğünüz gibi bu sadece bir başlangıç.
Daha gelişmişini yapmak için yardımınıza ihtiyaç var projemize yardım etmek isteyenleri bekleriz.

Proje Csharpta yazılmıstır

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Kolay gelsin hocam.

cigax09

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Aslında konuyu okurken büyük bir beklentiye girmiştim, resmi görünce biraz hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur :D. Fakat başlangıcı buradan yaparak mantıklı karar vermişsin. Geliştirme konusunda sana başarılar, umarım daha iyi yerlere gelir ve projeni ilerletirsin :1:.