İsim hakkı konuları

TRPixelServer

YASAKLANDI
Mesajlar
47
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
47
Puanları
70
Ruh hali
Merhaba oyun gelistirken pek cok sorunla karsılasıtıgınızı biliyorum bunlardan en buyuklerinden biride bir isim bulma ve patentir.
Gelin bunlara hep birlikte bakalım. Bir oyun ismi buldunuz diyelim adı örnek1 oyununuzun adını baskalarının kullanmasını istemiyorsunuz diyelim iste bu durumda karsımıza isim hakları geliyor .İsim hakkı almak icin cesitli servisler mevcut kim ucuz kimi pahalı ama ismi korumaya alırsınız örneğin:
Rockstar games dısında kimse rockstar games ismini,logosunu,gta 5 ve diğer oyunlarının ismini tanıtamaz kullanamaz.
Tabii ülkemizde isim hakkı olayı oturmadığı için yapılan pek cok turk oyun isim haksız gezmektedir. Yabancı ulkelerde binlerce milyonlarca patent varken bizde cok az olmasının nedeni kimsenin patente onem vermemesidir bundan dolayı gelecekte biri sizin oyunu taklit etse yasal olrak her hangi bir ustunlugunuz bulunmaz hatta o kisi sizden once patent hakkını alırsa isim degistirmeniz gerekir apar topar haliyle fikirde gider herseyde oyununuzu yayınlamadan once project: adı konulurki patent alınana kadar kimse gereck adı bilemesin ornegin : DarkScalf diye bir oyununuz var bunu Project : word cave yaparsanız kimse umursamayacaktır iste boyle duusnun bu patent hakları ulkemizde cuk oturmadıgınından hic bir kimsenin oyunu guvende degil onuda soyleyeyim devlet bir sey yapmıyor bu konuda bide su var patent almadan once yaptıgınız oyunu korsan yazılımla yaptınız dokuları crackla halletiniz o zaman. Ne isim hakkı alırsınız elinizden kayar gider soliim. Bolece oyununuz guvende olur ayrıca baskasının calısmasını degistirirseniz de olmaz ornegin: grand theft auto 5 diye bir oyun var grand turkish auto yapamazsınız ama grand money dad yapabilirisnz isim benzerliginden uzak durun maksimum bir kelime benzesin .
 Üst