Duyuru İstek, Öneri ve Şikayetler.

Gamer

Gamer
En iyi cevaplar
0

Merhaba, bildiğiniz gibi uzun zamandır -Gamer Forumu'nu geliştirmeye yönelik- gerek destek bölümleri, gerek anketler, gerek topluluk sunucusu olsun, mümkün olabildiğince sizlerden fikirler almaya çalışıyoruz . Fakat bir süredir gelen dönütlerin az olması ve bizim de halen bu tür görüş ve önerilere ihtiyacımız olması sebebiyle; hem üyelerin forum hakkında görüşlerini bildirebileceği, hem de kendi aralarında fikirler alış verişlerinde bulunabilecekleri bir konu başlığı oluşturmak istedik. Aslında bu tarz görüşleri resepsiyondan ara sıra alsak da, bazı üyelerimizin kendi seslerini yönetime duyuramayacağını düşündüğünden ötürü, konu açmaya pek yanaşmıyor olabileceği ihtimalini göz önüne alarak istediği şeyleri bildirmelerini sağlayacak bir ortam oluşturmak istedik. Dolayısıyla bu konuya yazacağınız yorumlar, sürekli olarak -doğrudan- forum yönetimi tarafından takip edilecektir. Peki bu konuda ne konuşabileceğinizden bahsedelim. Forumda beğenmediğiniz özellikler, eklenmesini/çıkarılmasını istediğiniz özellikler ve kurallar vs. hakkında öneride bulunabilir ve tartışabilirsiniz.

Ayrıca belirtmiş olalım, yapıcı eleştirilere her zaman açığız fakat sadece sorunu ortaya koymak yetersiz kalıyor maalesef. Kendini "eleştirmen" diye niteleyip sorunu ortaya koyan kişilerden, sorunlarının yanında çözümünü de bekliyoruz.

Gamer Forum Yönetimi

KarakuleMC

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
İlk olarak Resepsiyon yerine Forum destek olarak kategori'nin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.
Kategori üstündeki açıklamayı okumadan ben bile Forum geri bildirimini nereden yapabileceğimi çözemedim.

İkinci ise reklam ve en üst tarafta yer alan bilgilendirme kutucuklarının forumda hoş olmadığını düşünüyorum.
Aşağıdaki Wanted reklamı site'nin en üstünde bulunan Gamer.com.tr yanına alınsa çok daha iyi olur. Ek olarak konu içlerinde duyuru panoları da rahatsız edici oluyor. Bizi takip edin butonları da sol ya da sağ üstteki kahverengi pencere içine konabilir.

Ayrıca aşağıdaki Çekiliş, Ayın plugini ve üstteki forum bilgilendirme barları daha küçültüse güzel olur. Hatta çekiliş kapatınca galiba bir daha gözükmüyor. Forum hakkında bilgi penceresine de böyle bir olay uygulansa güzel olur. Aynı şey yorumların altında ve üstünde olan duyurular içinde yapılırsa süper olur.
Ekran Görüntüsü (31).png

Yer yer aşağıdaki gibi bozuluyor. Reklam her zaman çıkmıyor.

Screenshot_2.png

Screenshot (1).png
Reklam engelleyici ve kendi engellediğim öğeler ile forum daha iyi gözüküyor. Şahsen reklamlı olarak kullanmak isterim. Ama yukarıda dediğim şeyleri düzeltirseniz buna katlanabilirim. Yoksa gerçekten çok rahatsız bir arayüz ile karşılaşıyorum.
Ekran Görüntüsü (32).png
Şahsen en üst barlara Tecnopat sosyal forumundaki gibi Yeni konular, Yeni mesajlar sekmeleri konursa daha iyi olur.
Screenshot.png

Screenshot.png
Son kaynaklar, Sohbet & Muhabbet, Forum oyunları, Sosyal forumlar kaldırılabilir. Hadi site için haber sunan barı en üste koyun. O pek rahatsız etmez. Yoksa Turkmmo forumu gibi sadece Metin2 sunucu dosyası, plugin gibi sizde de Minecraft plugin konularına mesaj yazan insanlar kalıyor. Bu insanlar sunucu tanıtımına Teşekkür yazıp, sunucu plugin için yardım aramak dışında forumda takılmıyorlar. Diğer kategorilerde aktif olan 2-3 üye ise yeni üye gelmedikçe zamanla sıkılıyor. Çünkü insanlar karmaşık kategorili forumlara pek bakmıyorlar. O insanları bu dediğim menüler ile forumda daha aktif tutabilirsiniz.

Ayrıca reklam amaçlı gelen sunucu bildirimleri, haberler, makale gibi şeyler için kullanıcıya ayar sunulmalı. Şahsen ne zaman foruma girsem bu reklamlar yüzünden konulara yazılan bildirimleri göremiyorum. Bu yüzden forumu eskiye göre neredeyse daha az kullanıyorum.

Gamer com sahibine satıldığından beri de belirtmiştim. Reklam giderler için gereklidir. Ama kullanıcıyı sıktıkça reklam yapacağınız insan bile bulamazsınız. Eskiye nazaran reklamlarınız sıkıcı değil. Eskiden siteye girince ekranı kaplayan reklamlar ve forumu yavaşlatan bir sürü gereksiz alan vardı. Reklamları yok edin demiyorum. Ama üyelik al reklam yok olsun diyerek insanları soğutmayın. İnsanlar sizi sevsin sitede reklam engelleyici kapatsın ve bütçesi olanlar bağış yapsın.

Mesela arka planda çok fazla kullanıcıyı takip eden işlem var. Bunları azaltın abi. Sitelere facebook, google vb. eklentilerini kurmayın. Hem kullanıcı gizliliğini azaltıyor. Hem de sitelere ve tarayıcıya gereksiz yük bindiriyor.
Screenshot_1.png
Zaten Mozilla, Brave gibi tarayıcılar varsayılan olarak bu izleme şeylerini engelliyor. Yakın zamanda Google büyük kaynak tüketen reklam ve bu tarz işlemlere engel yapacak. Bunları şahsen başkaları zorlamadan sizin kullanıcıy düşünerek kaldırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Ek olarak Xeonforo için karanlık tema bulunuyor. Siteye eklenirse güzel olur.
XF2.0 & XF2.1 Dark Default Style
Ben şimdilik Dark reader uzantısı ile siteyi karanlık hale çevirdim.
Dark Reader — dark theme for every website
Dark reader uzantısı bazı resim ve yazıları bozabiliyor. Ayrıca site'nin yüklenme hızına azda olsa zararı var.
Artık bu karanlık tema tercih yerine kullanıcıya kesinlikle sunulması gereken bir seçenek diye düşünüyorum.

Dark reader kapattığımda da normal temada bir sürü yazının arka plan rengine göre okunabilir bir renkte olmadığını fark ettim.
Kullanıcı sayısı az ama insanlardan bu temalar için geri bildirim konusu açmanız gerektiğini düşünüyorum. Yazım, görsel hataları insanlar bildirirse daha çabuk çözersiniz. Forumdaki bağlantılar da varsayılan olarak belirgin bir renkte değiller. Onları da değiştirirseniz çok güzel olur.

Bence Minecraft sunucu vb. konularda konu güncellemek için olan sınırın süresi atırılmalı. Bu konular yeni mesajlar sayfasını bazen inanılmaz kirletiyorlar. Yeni konular vb. arada kaynayabiliyor. Bunun için öne çıkar buton eklentisini kurup. Ona zaman ekleyebilirsiniz. Galiba forumda bu eklenti var. Konu sağ üstünde ''Konuyu üste taşı'' gibisinden yazıyor. Bunun için süre ekleniyor olması lazım. Onu ekşeyip. Sunucu konularını açıldıktan sonra yoruma kapalı yapsanız daha iyi olur. Bu forum sonuçta sunucu'nun destek sistemi değil. Sunucu ile sorunları sunucu sahibi sitesi vb. üzerinden halletmeli diye düşünüyorum.

Ayrıca konular açılmadan önce Moderatör onayına sunulmalı diye düşünüyorum. Böylece zararlı bağlantı paylaşacak ya da forum kurallarını ihlal edecek saygısız insanları büyük bir oranda azaltabilirsiniz.

En son olarak haber sitesi ve forum'un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantıdaki konulara göz atarsanız ipucular veriyor.
PageSpeed Insights - Gamer.com.tr
PageSpeed Insights - Forum.gamer.com.tr

Son düzenleme:

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
İlk olarak Resepsiyon yerine Forum destek olarak kategori'nin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.
Kategori üstündeki açıklamayı okumadan ben bile Forum geri bildirimini nereden yapabileceğimi çözemedim.
Forumun kendine özgü bazı ifadelerini değiştirmek istemiyoruz açıkçası; "Resepsiyon" da bunlardan birisi. Fakat madem böyle bir durum var, bölümü daha açıklayıcı bir başlıkla temsil etmek adına bir ekleme yaptık. https://forum.gamer.com.tr/forum/resepsiyon-geri-bildirim.3/
İkinci ise reklam ve en üst tarafta yer alan bilgilendirme kutucuklarının forumda hoş olmadığını düşünüyorum.
Bilgilendirme kutucuklarını kapatma seçeneği ekledik.
Aşağıdaki Wanted reklamı site'nin en üstünde bulunan Gamer.com.tr yanına alınsa çok daha iyi olur.
Reklam sorumlusuyla bu konuyu görüşeceğiz. @Ercan
Ek olarak konu içlerinde duyuru panoları da rahatsız edici oluyor. Bizi takip edin butonları da sol ya da sağ üstteki kahverengi pencere içine konabilir.
O butonları şimdilik kaldırdık; reklamın yeniden konumlandırılmasını istediğiniz o yere, reklam gelmeye devam edecekse butonları başka bir yere ekleyebiliriz.
Ayrıca aşağıdaki Çekiliş, Ayın plugini ve üstteki forum bilgilendirme barları daha küçültüse güzel olur. Hatta çekiliş kapatınca galiba bir daha gözükmüyor. Forum hakkında bilgi penceresine de böyle bir olay uygulansa güzel olur. Aynı şey yorumların altında ve üstünde olan duyurular içinde yapılırsa süper olur.
Portal sistemini geri getirdiğimizde bu duyuruların forum listesini işgal etmesini engelleyebiliriz çünkü şu günlerde forum listesi doğrudan portal gibi kullanılıyor. Portal sistemini geri getirdik. https://forum.gamer.com.tr/portal/

Yer yer aşağıdaki gibi bozuluyor. Reklam her zaman çıkmıyor.
Google reklamları artık eskisi gibi site yönetimi tarafından konumlandırılamıyor, doğrudan Google'ın kendi algoritması tarafından uygun bulunan yere yerleştiriliyor. Bu sebeple forum listesinde 2 reklam gördüğümüz de oluyor, 4 reklam gördüğümüz de oluyor.

Şahsen en üst barlara Tecnopat sosyal forumundaki gibi Yeni konular, Yeni mesajlar sekmeleri konursa daha iyi olur.
O sekme varsayılan olarak Xenforo'da mevcut fakat bazı estetik kaygılardan ötürü kapatmıştık, tekrar aktif hale getirildi.

Son kaynaklar, Sohbet & Muhabbet, Forum oyunları, Sosyal forumlar kaldırılabilir. Hadi site için haber sunan barı en üste koyun. O pek rahatsız etmez. Yoksa Turkmmo forumu gibi sadece Metin2 sunucu dosyası, plugin gibi sizde de Minecraft plugin konularına mesaj yazan insanlar kalıyor. Bu insanlar sunucu tanıtımına Teşekkür yazıp, sunucu plugin için yardım aramak dışında forumda takılmıyorlar. Diğer kategorilerde aktif olan 2-3 üye ise yeni üye gelmedikçe zamanla sıkılıyor. Çünkü insanlar karmaşık kategorili forumlara pek bakmıyorlar. O insanları bu dediğim menüler ile forumda daha aktif tutabilirsiniz.
Aslında sohbet, forum oyunu, sosyal forum gibi widgetların gelme sebebi, sunucu işleri için gelen üyelerin o kategorileri görerek aktif olma ihtimallerini artırmaktı. Kaynaklar kısmına ait widgetın ön plana alınmasının sebebi de, kaynaklar bölümünün zamanında kapatılmış olması ve teknik sebeplerden ötürü sıfırdan başlatmak durumunda olmamız aslında. Kaynaklar widgetının taşınacağı yeri düşünmemiz gerekiyor. @byBluera
Ayrıca reklam amaçlı gelen sunucu bildirimleri, haberler, makale gibi şeyler için kullanıcıya ayar sunulmalı. Şahsen ne zaman foruma girsem bu reklamlar yüzünden konulara yazılan bildirimleri göremiyorum. Bu yüzden forumu eskiye göre neredeyse daha az kullanıyorum.
Reklam amaçlı bildirimler için yeni bir hesap güncellemesi getirildi, yıllık 6 Lira.

Çekiliş, haber, topluluk içeriği ve bu tür konular için bildirim atmak gerçekten bir külfet çünkü pratikte kolay bir işlem değil fakat bu bildirimleri atmazsak bildirim atabileceğimiz bir şey kalmıyor. O konuda anket yapma yoluna gidebiliriz. @Cullen
Mesela arka planda çok fazla kullanıcıyı takip eden işlem var. Bunları azaltın abi. Sitelere facebook, google vb. eklentilerini kurmayın. Hem kullanıcı gizliliğini azaltıyor. Hem de sitelere ve tarayıcıya gereksiz yük bindiriyor. Zaten Mozilla, Brave gibi tarayıcılar varsayılan olarak bu izleme şeylerini engelliyor. Yakın zamanda Google büyük kaynak tüketen reklam ve bu tarz işlemlere engel yapacak. Bunları şahsen başkaları zorlamadan sizin kullanıcıy düşünerek kaldırmanız gerektiğini düşünüyorum.
Tamamdır, bunlardan çoğunluğunu kaldırdık.
Ek olarak Xeonforo için karanlık tema bulunuyor. Siteye eklenirse güzel olur.
XF2.0 & XF2.1 Dark Default Style
Ben şimdilik Dark reader uzantısı ile siteyi karanlık hale çevirdim.
Dark Reader — dark theme for every website
Dark reader uzantısı bazı resim ve yazıları bozabiliyor. Ayrıca site'nin yüklenme hızına azda olsa zararı var.
Artık bu karanlık tema tercih yerine kullanıcıya kesinlikle sunulması gereken bir seçenek diye düşünüyorum.

Dark reader kapattığımda da normal temada bir sürü yazının arka plan rengine göre okunabilir bir renkte olmadığını fark ettim.
Kullanıcı sayısı az ama insanlardan bu temalar için geri bildirim konusu açmanız gerektiğini düşünüyorum. Yazım, görsel hataları insanlar bildirirse daha çabuk çözersiniz. Forumdaki bağlantılar da varsayılan olarak belirgin bir renkte değiller. Onları da değiştirirseniz çok güzel olur.
Varsayılana uyumlu olarak yeni bir karanlık tema eklemesi yaptık, buradan seçebilirsiniz. https://forum.gamer.com.tr/misc/style
Bence Minecraft sunucu vb. konularda konu güncellemek için olan sınırın süresi atırılmalı. Bu konular yeni mesajlar sayfasını bazen inanılmaz kirletiyorlar. Yeni konular vb. arada kaynayabiliyor. Bunun için öne çıkar buton eklentisini kurup. Ona zaman ekleyebilirsiniz. Galiba forumda bu eklenti var. Konu sağ üstünde ''Konuyu üste taşı'' gibisinden yazıyor. Bunun için süre ekleniyor olması lazım.
Özellik eklendi, artık herkes eşit şekilde güncelleme yapacak.
Onu ekşeyip. Sunucu konularını açıldıktan sonra yoruma kapalı yapsanız daha iyi olur. Bu forum sonuçta sunucu'nun destek sistemi değil. Sunucu ile sorunları sunucu sahibi sitesi vb. üzerinden halletmeli diye düşünüyorum.
Kilitleme maalesef mümkün değil çünkü halen mağdur oyuncular forum üzerinden sunucu konularına mesaj yazarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar fakat bu talebiniz doğrultusunda, sunuculara yazılan yorumların tamamını son mesajlar widgetından kaldırmaya karar verdik.
[QUOTE="KarakuleMC]
En son olarak haber sitesi ve forum'un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantıdaki konulara göz atarsanız ipucular veriyor.
PageSpeed Insights - Gamer.com.tr
PageSpeed Insights - Forum.gamer.com.tr
Xenforo fazlaca JS barındırdığı için hız sıkıntısına yol açıyor, ek olarak görsellerin Webp dönüşümü için herhangi bir seçenek yok. Son 10 gündür bu konu hakkında bazı adımlar attık, kayda değer miktarda hızlanma sağlamayı başardık fakat bence yeterli değil.

Elinize, emeğinize sağlık. Çok teşekkürler!

serkang

trapstar
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Her forum kullanıcısına sadece bir kerelik isim değiştirme hakkı verilse çok iyi olur. Eminim benim gibi eskiden saçma isimle hesap açıp şu an pişman olan vardır.

KarakuleMC

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Foruma giriş yaparken, iki aşamalı doğrulama kullanıyorum. Kodu e-posta üzerinden alıyorum. İki aşamalı doğrulama sayfasını bazen bir, bazen iki kere yenilemeden kod mail adresine gelmiyor. Yani direk şifreyi girip iki aşamalı kodu girme yerine geçince kod maile gelmiyor. Bu konuda iyileştirme yapar mısınız? Galiba Xenforo kaynaklanıyor. Eğer bu oto e-posta için bir güncelleme varsa göz atar mısınız?

Bu arada karanlık tema göremedim? Eklediğinize emin misiniz?

saranzaya

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
İlk olarak önceden açtığım, KarakuleMC hesabına giriş yapamıyorum.
İki aşamalı doğrulaması açık, ama e-posta sisteminde bir sorun var. Bana e-posta gelmiyor.
Bu sorun çözülürse sevinirim.

Siteye uzun süre girmiyordum. Yalan yok başka forumlar da daha aktifim.
Ama görsel olarak, gene öneri yapmak için yazıyorum. Önerilere uyup uymamak tamamen size kalmış.

Bence aşağıdaki resimde bulunan, kırmızı kutucuk ile işaretlenmiş yerler gereksiz.
Büyük ihtimalle beyaz kutucuğun üstünde, benim kapattığım geçici duyurular var.
Üst panel ise reklam koymuyorsanız, tamamen gereksiz diyebilirim. Bence tamamen kaldırın.
Hele Türkiye'nin en büyük oyuncu forumuna hoş geldiniz yazısı çok kibirli. Bence bu tarz bir yazıyı yazmayın.
Screenshot_1.png
İkinci olarak sağ en üstte bulunan reklam, sağ panelin işlevini bozuyor. Bence oraya kare şeklinde reklam koyabilirsiniz.
Ayrıca sağ panelde son konular ve son mesajlar altındaki panellerin gereksiz olduğunu ve siteyi görsel olarak kötü gösterdiğini düşünüyorum.

Kare şeklindeki reklama örnek olarak, haber sitenize bakabilirsiniz. Hatta bir görseli aşağı yerleştirdim.
Güncel oyun sunucuları ve yardım sever üyeler panelleri çok büyük, bu paneller daha küçük bir şekilde farklı bir yere yerleştirilirse iyi olur.
Screenshot_2.png

Screenshot (1).png
En son olarak aşağı panelde çıkan, bir tane reklam çok fazla duruyor. Bence bir reklamı kaldırın.
Screenshot.png

Son düzenleme: