İyi Bir Youtube Kanalı Olmak İçin Altın Kurallar !

Olumun_4_Kolu

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Bilindiği gibi Youtube kanallarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Özellikle de Türkiye'de. Peki, hiç düşündünüz mü bu kadar kanal arasından neden sadece belli başlı kanallar ön plana çıkıyor ve diğerleri bunlardan geri kalıyor ? Hadi biraz da bu ve bunun gibi sorulara vakit ayıralım.

Türkiye'deki çocuk nüfusu göz önüne alındığında, bunun yanına "Teknolojiyle haşır neşir çocuk nüfusu" eklendiğinde malumunuz, ortaya pek de parlak sonuçlar ortaya çıkmıyor. Erken yaşlarda ailelerin çocuklara verdiği tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler, çocuklarda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Öncelikle şunu iyice bir anlamamız gerek. Teknolojik aletler bir "Araç"tır. Önemli olan bizim onları "Nasıl ve Ne Amaçla" kullanacağımız. Her neyse, sözün özüne gelelim.

Ellerinde her türlü teknolojik aletlerin bulunduğu bu çocuk kesim, gününün büyük bir kısmını Youtube'da video izleyerek ve oyun oynayarak geçiriyor. Bilinçsizce ve ebeveyn gözetiminde yapılmayan bu aktiviteler çocuklarda bazı problemleri de beraberinde getirmekte. Oyun sektörünün durumunu ve Youtube'daki oyun kanallarını hepimiz biliyoruz. Bu genç arkadaşlar, popüler kanalları gezerek "Nasıl bu kadar aboneye sahip olmuşlar ?, Nasıl bu kadar çok izleniyorlar ? Bende böyle olacağım" gibi sorular ve düşünceler geçiriyorlar zihinlerinden. Ancak iş icraate gelince, bunun hiç de kolay olmadığını anlıyorlar.

Yaşınız kaç olursa olsun, iyi bir youtube kanalına sahip olmak istiyorsanız, bu konuyu baştan sona okumanızı ve ona göre düşünmenizi tavsiye ederim.

1.Kısım : İsim Seçimi
Ülkedeki youtube kanallarının 10/9'unun neredeyse ismi birilerinden özenilmiş yahut akla çok basit gelen, hiçbir havalılığı bulunmayan isimler. "...GamerTR, ... Oyunda" gibi isimlere sıkça rastlamaktayız. İsim seçerken özellikle kulağa hoş gelen, belli bir tarzda ve belli bir havalılıkta olan isimler seçilmelidir. Neden böyle bir örnek verdim bilmiyorum ama PewDiePie ismi kulağa pek de kötü gelmiyor !

2.Kısım : Kategori Seçimi
Elbette ki bir işi yaparken onu neden ve ne amaçla yaptığımızı bilmemiz gerekir. Konu seçimi popülerlik için ön plandadır benim gözümde. Eğer ki bir oyun kanalı açmayı düşünüyorsanız, iğne dolu bir tarladan geçmeniz gerekebilir.

3.Kısım : Tasarım
Her insan güzel şeyler görmekten hoşlanır. Gerek evlerinin, gerekse telefon, tablet gibi teknolojik aletlerinin arkaplanlarına sevdikleri şeylerin resimlerini koyarlar. Sizde bir youtuber olmak istiyorsanız eğer kanalınızı insanların gözlerine ziyafet çekecek tasarımlarla süslemelisiniz. Güzel bir kapak fotoğrafı yapmanız için sadece biraz hayalgücüne, Adobe Photoshop CS6, Cinema 4D ve Photoscape gibi fotoğraf düzenleme uygulamalarına ihtiyacınız var. Ayrıca videonuzu çektikten sonra ona thumbnail (küçük resim), Abone Ol Butonu ve ikon yapmayı da unutmamalısınız.

4.Kısım : Ekipmanlar
Bir youtuber'ın olmazsa olmazları olan mikrofon, webcam, masaüstü çekim ve montaj programları gibi materyalleri elbette atlayamayız. Çekeceğiniz videolarda lag, kasma gibi sorunların ortaya çıkmaması için, konuşurken cızırtı yapmaması ve sesin alıcıya düzgün bir şekilde iletilebilmesi, çekim sonunda eserinizi dilediğiniz gibi süsleyebilmeniz için gerekli olan bu materyallerin listesini bir alt satırda bulabilirsiniz.

Güçlü bir bilgisayar.
Kaliteli bir mikrofon.
Kaliteli bir kulaklık.
Lisansı tarafınızca alınmış montaj ve çekim programları. (Fraps, Bandicam gibi)
İsteğe bağlı olarak mousepad.
Çekim yapacağınız materyaller. (Oyun, deney vb.)

5.Kısım : İçerikler
İnsanlar birşeylerde başarılı olmayı, birşeyleri güzel yapmayı severler. Sizde eğer çokça izlenmek, hakettiğiniz abone sayısına sahip olmak istiyorsanız, çektiğiniz içeriklerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Başkalarından alıntı yapmamalı, başkalarının sizden alıntı yapmasını sağlamalısınız. Ne demişler, taklitler aslını yüceltir !

6.Kısım : Üslub
Eğer ki sert, sabırsız bir karaktere sahipseniz bu işlere hiç girmemenizi tavsiye ediyorum. Videolarınızda yaptığınız konuşmaların sade, akıcı ve düzgün bir üslüba sahip olması, gerek videoyu izleyen kişinin kafasında güzel bir karaktere sahip olmanızı, gerekse kendinizi mutlu edebilmenizi sağlayan, bir bakıma altın yumurtlayan tavuk gibidir. Dil bilginiz, üslubunuz, videolarda küfür, argo kullanıp kullanmamanız izlenme sayınızın artıp azalmasında büyük rol oynayacaktır.

7.Kısım : Video Açıklamaları ve Sosyal Medya
Güzel bir açıklamaya sahip bir video, hele ki içerisinde etiket barındırıyorsa, size yeterince izlenme kazandıracaktır. Tabii, kanalınızın sosyal medya hesaplarının olması ve içeriklerinizi burada paylaşmanız da size ekstra bir getiri sağlayacaktır.

8.Kısım : Para Kazanma
Özellikle birçok insan, Youtube'da kendini ifade etmek için değil de para kazanmak için kanal açmakta. Halbuki youtube kanalları sanıldığı gibi binlerce, milyonlarca dolar kazandırmıyor. Youtube'da para kazanabilmeniz için evvel olarak bir Adsense hesabı oluşturmanız, videolarınıza çok fazla göze batmayacak şekilde reklam koymanız, ve daha sonra ise sabretmeniz gerekmektedir. Bir süre sonra başarınız elbet bir yada iki partnerlik şirketi fark edecektir. İşte o zaman bütün bu gelirlere birde partnerlik kazancını da ekleyebilirsiniz.
Lakin şunu unutmayın, PewDiePie gibi onlarca milyon izlenme almayan youtube kanalları, sanıldığı gibi binlerce, milyonlarca dolar kazanmıyor. Eğer bu işe para kazanmak için çıktıysanız ve gözünüz yükseklerdeyse epey bir ter akıtmanız gerekecektir bu hedefiniz uğrunda.

Bu konu, ileride veya şuanda bir Youtube kanalı açmak isteyenler için bir rehber niteliğinde hazırlanmıştır. Daha sonradan ilave maddeler eklenebilir yahut var olan bir madde çıkarılıp değiştirilebilir. Sizlere yardımcı olabilme umuduyla,

Esen Kalın !...

TanerTekinTr

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunlarin hicbiriyle iyi bir youtuber yüzbinlerce abonelere gelemiyorsunuz
gelişmenin tek yolu "cross promotion"

Elfen

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Daha önce hiç youtube kanalı açtınmı açtıysanda nasıl bir başarı elde ettin ?

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Böyle bir konu açtıysan senin küçüklüğünde teknolojik aletler vesaire azdı herhalde?
Emin ol, senin çocukluk zamanlarında da böyle oyunlar olsaydı sende bilgisayardır vesaire alırdın. İleride belki senin de çocuğun olacak? Ne yapacan çocuğuna bilgisayar mı almayacan? Böyle ergen ergen konular açmayın. Gelişmenin tek yolu çalışmaktır. Ben de açık açık söyleyeyim 12 yaşında YouTube'a başladım. 5 bin aboneye ulaştım. Bence artık şu "*****" konusunu bırakalım. 13 yaşındaki adamlar İstanbul'u fethetti. "*****" yaramazlara denir. Mesela video çekerken "been spaydırmenim sizi gelip yerim" diyenlere denir. Hem oyun bu ya? 40-50 yaşındaki adamların oyun videosu çekmesini beklemiyorsunuz herhalde?
Çalışırsan her şey olur. Ben çalıştım ve 5 bin aboneye ulaştım, sonra "***** takipçilerin var" diyen saygı değer arkadaşlarım yüzünden kanalımı bıraktım.
Videoya başladığında yok kamerada zıplayan değişik sesler çıkarana ***** dersin...
Onun dışında bir zamanlar sen de bu yaşlardaydın... Senin de zamanında vardır mutlaka oynadığın bir şeyler...
Küçükleri "*****" diye eğiteceğinize yardımcı olun, doğruyu gösterin. Ama eğer video da gelipte "meraabbaaa arkadaşşşlllarrrr mayyynngıraftaa kaldııığımızz yerdeen devamm ediyoruz" diyenler konusunda kesinlikle sana katılıyorum.
"13 yaşındaki insanlar İstanbul'u fethetti" ?
Fatih Sultan Mehmet'ten bahsediyorsan, ilk tahta geçişi 13 yaşındaydı, fethettiği zaman değil.

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Çaktırma :D Tarihim iyidir yinede : )) olsun sonuçta 13 yaşındaki birisi ülkeyi yönetiyor.
Ülkeyi de yönetmiyor aslında, ama yönetenler var
(Babası bunun dinlenmeye gidiyo bu da babasına laf sokuyor yine padişah yapıyor falan :( )

Olumun_4_Kolu

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Böyle bir konu açtıysan senin küçüklüğünde teknolojik aletler vesaire azdı herhalde?
Emin ol, senin çocukluk zamanlarında da böyle oyunlar olsaydı sende bilgisayardır vesaire alırdın. İleride belki senin de çocuğun olacak? Ne yapacan çocuğuna bilgisayar mı almayacan? Böyle ergen ergen konular açmayın. Gelişmenin tek yolu çalışmaktır. Ben de açık açık söyleyeyim 12 yaşında YouTube'a başladım. 5 bin aboneye ulaştım. Bence artık şu "*****" konusunu bırakalım. 13 yaşındaki adamlar İstanbul'u fethetti. "*****" yaramazlara denir. Mesela video çekerken "been spaydırmenim sizi gelip yerim" diyenlere denir. Hem oyun bu ya? 40-50 yaşındaki adamların oyun videosu çekmesini beklemiyorsunuz herhalde?
Çalışırsan her şey olur. Ben çalıştım ve 5 bin aboneye ulaştım, sonra "***** takipçilerin var" diyen saygı değer arkadaşlarım yüzünden kanalımı bıraktım.
Videoya başladığında yok kamerada zıplayan değişik sesler çıkarana ***** dersin...
Onun dışında bir zamanlar sen de bu yaşlardaydın... Senin de zamanında vardır mutlaka oynadığın bir şeyler...
Küçükleri "*****" diye eğiteceğinize yardımcı olun, doğruyu gösterin. Ama eğer video da gelipte "meraabbaaa arkadaşşşlllarrrr mayyynngıraftaa kaldııığımızz yerdeen devamm ediyoruz" diyenler konusunda kesinlikle sana katılıyorum.

Son cümlen dışındakilerin hiçbirine katılmıyorum. Benim küçüklüğümde (ki çok değil 2007'li yıllar) bilgisayarlar yeni yeni gelişiyordu. Ki o dönem kitap okuma alışkanlığı diye bir şey vardı. Bol bol kitap okurduk.

Ek olarak yazdıklarınla benim bu konuyu açış amacım tamamen farklı. Ben bu konuyu sadece küçükler için değil büyükler için yazdım lakin giriş bölümünü çok yanlış anlamışsın.

Ve yine ek olarak. Çocuğum olmayacak, olursa da bilgisayarı, telefonı biraz zor görür. Kusura bakmasın kimse.

Ufak bir not : Youtube'a 12 yaşında başladım demişsiniz. Youtube 2005'te kuruldu. Bundan 11 sene evvel yani. Ki profilinize göre 34 yaşındasınız. 34-11 = 23 eder. Madem 12 yaşında başladınız neden profilinizde 34 yaşında olarak görünüyorsunuz?

Bunlarin hicbiriyle iyi bir youtuber yüzbinlerce abonelere gelemiyorsunuz
gelişmenin tek yolu "cross promotion"

Yanılıyorsun dostum, Blueguy'ın dediği gibi çalışırsan, bunları da yaparsan istediğin yere gelirsin. Arkadaş o kadar yazmış ama tek katıldığım kısım ora.

Daha önce hiç youtube kanalı açtınmı açtıysanda nasıl bir başarı elde ettin ?

Daha önce bir kanal açmadım. Açıkçası bir ara düşündüm açmayı. Kimya ve metafizikle ilgili bir konsept düşünüyordum sonradan caydım. Bu yazıyı hazırlamamın sebebi ise hiç değilse yeni kanal açacaklara bir nebze yardımcı olmak.

Olumun_4_Kolu

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Allah yardımcısı olsun oğlunuzun...
https://www.youtube.com/user/MericGammingTR
12 yaşında başladım, 15 yaşındayım. İnternet'te her gördüğüne inanmaman lazım. Öğretmediler mi bunu sana...
Bak kardeşim. Bu konuyu niye açtım ? Güzel, düzgün bir kanala sahip olmak isteyen insanların yararlanmaları için. Sen gittin konuyu nereye bağladın. Ben burada çocukları kötülemiyorum. Oyun oynasınlar, bilgisayar telefon tablet vesair kullansınlar tamam, lakin sektöre bakınca da ne kadar yerlerde olduğu çok aşikar. Ayrıca belli de bir sınırı olması gerek, 4 yaşındaki kızın elinde Ipad olmamalı. Ha ek olarak, ben neye inanıp neye inanmayacağımı senden daha iyi biliyorum sevgili kardeşim sen merak etme, inanıyorsam yahut inanmıyorsam kanıt ararım o tezi destekleyecek, eğer kanıt yoksa bırakır geçerim.