Javascript'e giriş ve Birkaç parametreler Ders2

Birsonraki dersete neyden bahsedeyim

• Javascript loop lardan

Kullanılan: 0 0.0%
  • Javascript Fonksiyonlardan

Kullanılan: 2 66.7%
  • Html den bahset

Kullanılan: 1 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    3

srbrine

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
merhaba arkadaşlar bugün ben javascriptten anlamam zaten bilmiyorum diyen kişilere javascriptin temel konularından bahsedeceğim öncelikle
bize bir editör lazım edtör olarak önerim notepad++ dır çünki birçok dili algılayabilir evet derse başlayalım
ilk dersimizde temel html elementlerini gösterdim şimdi yine aynısını yapıyoruz
ondanda önce bir metin belgesi açın ve uzantısını .html olarak kaydedin daha sonra bunu
notepad++ ile açarak işe başlayalım
HTML:
<! DOCTYPE html>
<html>
<head>
</head>
<body>
<script type="text/javascript">
</script>
</body>
</html>
bu sefer tek farkı html elementininde üstüne "<! DOCTYPE html>" tagını koymuş olmamızdır bu nedir diyecekseniz bu html5 in olmazsa olmazıdır
bunların hepsini yazdıysak açıklama yapalım scriptten bahsedeyim "<script>" tagını koyduk birde type ile belirttik type paramatresi ne demek tür demek bir script açarsanız ve type sini belirtmez iseniz bu normal bir script olur yani yazacağınız javascript boş olur şunuda belirteyim 1 script parametresi içindeki yazdığınız tüm javascriptler(js)'in cümle sonunda ";" noktalı virgül olmak zorunda noktalı virgül cümlenin bittiğini temsil eder noktalı virgül olmaz ise bir çümlede o cümle çalışmaz ama 10 satırlık bir kod içerisinde 1 hata yapmanız zamanınızı aşırı halde kaybedersiniz vede yazdığınız 10 satır kod 1 yata yüzünden hiçbirisi gözükmez bu yüzden javascript
yazarken acele etmeyiniz çok konuştum javascripte başlayalım
Kod:
document.write("Merhaba Dünya");
evet kodumuz bu document.write(""); bunu açtığımız script tagı arasına yazıyoruz ve sayfamızı açtığımızda
sadece document.write yazdıysanız boş olur bu yüzden
Kod:
document.write("Burası Javascript ile yazıldı");
şunu sakın unutmayınki her cümlenin sonuna ";" konulmalı ve parantezlerin içinde çift tırnak işareti olmalı metin yazarken çift tırnak olmaz
ise bunların hepsi boştur bunlarıda öğrendiysek js de variables ile devam edelim yani değişkenler
değişken nedir kısaca bahsedicek olursak
diyelimki uzun bir satır hazırladınız bunu silerek tekrar bazı yerlerini tekrardan yazmaktansa o yerleri değişken yardımıyla değiştirebilirsiniz örneğin
2015 yılındayız yazdınız en alta ayrladınız bunu ve kodlarınız karmakarışık oldu diyelim bu 2015 i yıl değişkeni olarak atarsanız 2016 yazarsınız oraya ve
2016 yılındayız olur kod ile örnek vericek olursak

HTML:
<! DOCTYPE html>
<html>
<head>
</head>
<body>
     var sayi1=10;
     var sayi2=20;
    document.write("iki sayinin toplami :"+sayi1+sayi2+" eder");
</script>
</body>
</html>
dedik ve burada tırnaksız yere sayi1 ve sayi2 değişkenini yazdırttık çıktısı ise şöyle olucaktır
iki sayinin toplami :30 eder
evet çift tırnaksız yere bunlar yazılıyor şimdi birkaç soruya daha açıklı getireyim var nedir
var=varlık tan aklınıza gelsin anlamı ingilizcedeki variables in kısaltılışı var yani değişken
bir sorunuz daha var + ne işe yarar + 2 işe yarar bir cümleyi birleştirmek için 2. si toplama işlemi için
işlemler için kullanılan semboller:
+=toplama
-=çıkartma
/=bölme
*= çarpma
orada sayi1+sayi2 olan yeri * koysaydık çarpma işlemi olurdu ve 20 ile 10 u çarpıp yazardı
şimdi iyi yanı şu siz bunları yazdınız ben bu sayı 20 ile 10 olsun istemiyorum diyorsunuz ve 10 u 5 yapıyorsunuz
bu yazınızda hiçbir değişiklik yapmadan sayi1 değişkenini 5 yapar iseniz makina 20+5 yapar
bir sorunuz daha var ben bu öğrendiğim html parametrelerini ve taglarınız js de kullanabilirmiyim
ever kullanırsınız ondandaörnek vereyim
Kod:
<! DOCTYPE html>
<html>
<head>
</head>
<body>
     document.write("<p>Burası html kullanılarak yazıldı</p>"+"</br>");
document.write("Burasi javascript ile yazıldı ve alt satır");
</script>
</body>
</html>
buradan şunu çıkartabiliriz önceki derde gösterdiğim </br> tagını js de kullandık ve alt satıra geçirdik ayrıca + işlemini kullanarak cümleleri birleştirdik
js nin içinde şunu yaparsanız yanlış olur
<button type="sumbit" value="banabas"></button>
burada çit tırnak kullandık ve bunu javascript içinde yazarsanız yanlış olur çünki çift tırnaklar karışacaktır
bunu önlemek için buralarda tek tırnak koyabilirsiniz
parametreler:
type=tür demektir ve türünü belirtirken "" içinde olmalı örneğin type="sumbit"
class=css için sınıf belirlemek istediğinizi yazabilirsiniz örneğin
class="araba"
onclick= üstüne tıklandığında yapılacak olan şey örneğin bir fonksiyon harekete geçriebilirsiniz
onclick="function ()"
value=ismi demektir yani bir düğme yaptınız banabas yazmasını istiyorsunuz
value="banabas"
sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz gelecek derste fonksiyonlardan kısa bir anlatım yaparım daha iyi anlarsınız
NOT: değişkenler sayı ile yada büyük türkçe karakter ile başlamaz içindede türkçe karakter olamamlıdır