Kendi Tasarımım 8 Bit BCD

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
BCD Nedir?
Eğer bu konuda ne anlattığım hakkında hiçbir fikriniz yoksa burayı okumanızda fayda var. BCD genel bir örnek vermek gerekirse, hesap makinelerinin çalışması için gerekli olan parçalardan birisidir. Hesap makinesi işlemleri bizim yaptığımız gibi yapmaz. Örneğin, 26 + 8 işlemini yapmak için 2,6 ve 8 rakamlarını hiçbir şekilde kullanmaz. Bunun yerine 1 ve 0 'lardan oluşan bir "sayı dilini" kullanır. Bu sayı dili ikilik taban (binary) olarak adlandırılır. Hesap makinesi, sizden aldığı rakamları kendi diline çevirir, istediğiniz şekilde toplayıp çıkardıktan sonra sonucu anlayabileceğiniz bir şekilde ekranında size gösterir. İşte bu son işlemi yapan parça BCD yani 'Binary Coded Decimal' olarak adlandırılır.

Benim Tasarımım
Açıkçası bir BCD'nin nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bunun sadece teorik olarak nasıl çalıştığını biliyordum. Bu dönüşümün yapılabilmesi için 'Double Dabble' denilen bir algoritma kullanılır. Minecraft'taki BCD'ler, bizim bu algoritmayı uyguladığımızdan farklı şekilde uygularlar. Yani en azından, bizim kağıtta yaptığımız şekilde değil. Bu yüzden, her ne kadar bu tasarımları incelesem de, karmaşık olduklarından dolayı anlamamış ve kendi dizaynımı yapma fikri de burada gelmişti.
5-6 saat boyunca uğraşarak hazırladığım 'mekanik' algoritma (üzerine tıklayıp yan çevirebilirsiniz)

Bu da ne böyle? Aslında çok basit bir şey, hatta şu anda nasıl çalıştığını hemen kendiniz görebilirsiniz! Resmin üzerine tıklarsanız yan çevrilmiş şekilde açılacak. Resmi indirin ve Pain'tle açın.
Öncelikle 255'e kadar olan herhangi bir istediğiniz sayıyı resmin en altındaki içi boş turuncu kutucuklara yazın. Fakat istediğiniz sayıyı yalnızca 1 ve 0 lar kullanarak yazmanız gerekecek. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, o işi sizin için bu site halledebilir. İlk kutucuğa sayınızı yazın ve sağ tarafta çeviriyi alın.
Yazdığınız 1 ve 0 ları yukarı bakan oklar yönünde ilerisindeki kutucuklara taşımanız gerekiyor. Fakat bunu yaparken mavi ve kırmızı filtrelerden geçeceksiniz. Bu iki filtrenin de özel görevleri var. Bu görevleri okumak için tıklayın:
Mavi filtreden geçerken, eğer geçirdiğiniz sayı 101,110 ya da 111 ise mavi kutucuğun sol tarafındaki oktan 1 sayısı gönderip, sayıları şu şekilde değiştirmelisiniz:

101 -> 000
110 -> 001
111 -> 010
Eğer bu sayılardan başka bir sayı geçiyorsa, sayıları hiçbir şey yapmadan, oldukları gibi yollarında devam ettirin.[/COLOR]

Kırmızı filtreden geçerken, eğer geçirdiğiniz sayı 1000 ya da 1001 ise sayıları aşağıdaki gibi değiştirin:
1000 -> 1011
1001 -> 1100
Sayınız bunlardan biri değilse, elinizdeki sayıları normal bir şekilde devam ettirin.
Bu adımları doğru şekilde takip edip, en son kutularda elde ettiğiniz rakamları 2/4/4 'lü şekilde sol taraftan başlayarak gruplandırın. Daha sonra bu sayıların karşılıklarını, yukarıda verdiğim çeviri sitesinde sağ tarafa yazıp öğrenin. Elde ettiğiniz rakamlar, girmiş olduğunuz sayının rakamları olacak.
Şimdi sizin bu yukarıda yaptığınız şeyleri Minecraft'ta bir makineye yaptırdığınızı düşünün. Elimizde plan olduğu için inşa etmesi çok daha kolay. Daha ileride nasıl çalıştığını ekleyebilirim. Bir mavi ve kırmızı filtreyi birlikte şu şekilde inşa ettim. Bunu yapabilmek için birçok farklı dizayn denedim ve en az yer kaplayan ve hızlı parça olarak bunu yapabildim:

Daha sonra 7 mavi filtre ile 5 mavi filtreyi planda gözüktüğü gibi ekledim. Sonuç şöyle idi:[/COLOR]
Eğer nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isteyen olursa detaylı bir biçimde her kısmını anlatabilirim.
Bu Kadar Mı?
Elbette değil. Geriye çalışan bu tasarımımın görüntüye dökülmesi kaldı. Bunun için 7 segment piston display kullandım, fakat bu elbetteki benim tasarımım değil. Monitörü ekledikten sonra kolay giriş yapılabilmesi için bir kullanıcı paneli de ekledim. Her şey bittikten sonraki sonucu bırakayım size resimler anlatsın.
Bunları yapabilmek için birçok deneme yaptığımı söylemiştim. Makine bittikten sonra haritamın hali şöyleydi. Devrem en sol üst taraftaki.
[/COLOR]

Özellikler :arama:
Uzunluk: 78 blok (Panel olmadan 63)
Genişlik: 30 blok
Yükseklik: 19 blok
Çalışma Süresi: 3.3 saniye - 6 saniye
Çalışma Performansı: Türünün en iyisi değil ve düz mantık tasarladığım için olması gerekenden çok daha fazla yer kaplıyor. Ancak buna rağmen çalışma süresi fena değil.

Son Olarak
Zaman ayırıp çalışmamı incelediğiniz için teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyorum. İndirme linki ve videoyu ileride ekleyeceğim.

Son düzenleme:

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Teşekkürler beğenmene sevindim.

mc42

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu tür işlerden fazla anlamasamda bunu minecrafta aktarman ve emek vermen hoşuma gitti.

KGBoomerKG

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Mütiş bir şey redstone bilgine hayran kaldım +beğeni

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
tek kelime ile mükemmel bende yakında böle icatlar yapacağım inşallah :)

ProfeniX

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Zekana ve redstone bilgine hayran kaldım gerçekten mükemmel .

caglaris

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Super bisey

GT-S5830 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Beğeniler için çok teşekkürler.
Bu arada Rayandu bu konuda yardıma ihtiyacın varsa biraz yardımım dokunabilir belki, istersen tabi.

Klorobenzen

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Kardeş Map linkini verebilirmisin Özelden bende redstone öğrenmek istiyorumda karışık yav :D

LeemonXTr

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bunu yapmak için kaç gün uğraştın ? Baya müthiş olmuş burdan anlıyacağım üzere matematikten iyi anlıyorsun

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
İlginize çok sevindim arkadaşlar, teşekkürler.

Bunu yapmak için kaç gün uğraştın ? Baya müthiş olmuş burdan anlıyacağım üzere matematikten iyi anlıyorsun
Yapıma çizime geçtikten sonra 1 hafta civarı sürdü. Beğendiğine sevindim. Burada kullandığım matematik konusu 9. sınıfta görülüyor, öğretmen ilk kez anlattıktan sonra Minecraft'tan bahsetmiştim hatta. Oradan sonra ilgim giderek arttı ve 1 seneden sonra bu projeleri yapar hale geldim. Çalışmak ve deneyimle alakalı biraz da.

331ecel

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Mükemmel bir şey o mekanizmaların birini kurmak bence zor ki orda birsürü devre var :o
redstonelerin efendisi :D

Requadin

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Mükemmel bir şey o mekanizmaların birini kurmak bence zor ki orda birsürü devre var :o
redstonelerin efendisi

Teşekkürler beğenmene çok sevindim. Ancak karmaşık gözüküyor diye o kadar da zor sanma, bundan çok daha karmaşık sistemler mevcut. Hatta bu basit denebilecek seviyede. O yüzden redstone'ların efendisi ünvanı biraz fazla kaçtı sanki.