Kızıltaş Dükkanı onat035 Farklıyla (zencimusaya cevap)

TheACT

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
O zaman sana bir mod yazayım onu kullan sen. Senin için hız ve kullanış önemli olabilir, ben amacımı mesajlarımda belirttim zaten. Bu yüzden bu proje benim klasmanımda olamaz.

Bu arada Onat'ın projesi neden daha hızlı çalışıyor bunu da anlayamayanlar için açıklayayım. Minecraft bilgisayarın RAM'ine hayvan gibi yüklenen bir oyun. Minecraft'ın geliştiricileri bunu önceden fark etmişler ki redstone kablolarının 15 metreden sonra çalışmamasını sağlamışlar. Aynı zamanda repeater ve torch gibi elemanların çalışmasına da 0.1 saniye gecikme eklemişler. Bu sayede benim gibi 3gb RAM'i olan bilgisayarlarda ben bunları yapabiliyorum. Eğer hiçbir gecikme olmasaydı ve her şey milisaniyeler içinde çalışacak şekilde tasarlansaydı benimki gibi 20 bilgisayarın gücüne denk bir bilgisayar belki donma yapmadan o makinenin çalışmasına izin verirdi. Yani benim devrelerimde bu yüzden gecikme var ve ben devremi çalışabilecek en hızlı şekilde tasarladım. Fakat bilgisayarların işlemcilerinde böyle bir gecikme yok. Fizik kanunlarını incelediğimizde elektronlar inanılmaz hızlı hareket edebiliyor. Bir transistörden diğerine derken bilgisayarlar bir toplama işlemini inanılmaz hızlı yapıyor. Bir yanda saniyede 2,000,000 kilometre hızla giden elektronları kullanan bir işlemci, diğer yanda her torch ve repeater için 0.1 saniye gecikme. Bazılarınız hala idrak edemedi ama hız farkı buradan kaynaklanıyor. Beni intel deyip üstümden atmakla itham edenler bu ayrımı kavrayamıyorsa benim onlara daha fazla diyecek bir şeyim yok. Ha bana "sen niye intelin nimetlerinde yararlanmıyorsun?" diyorsanız onun cevabını da dolaylı olarak önceki mesajlarımda verdim.
Yine romanımız geldi başlıyoruz :D

onat035

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
... diyorsanız onun cevabını da dolaylı olarak önceki mesajlarımda verdim.
Tamam ancak biz (ben, act, diğer kişiler) oyundaki makinaların kendi aralarındaki verimliliklerine bakıyor. Sen ayrı bir konudan yaklaşıyorsun

TheACT

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
İlk mesajlarında 2lik taban 1,0lı bir şeyler demişsin ben de bilişim bölümü okuyorum bahsettiğin şeyler programlama dersinin ilk konularıydı hemen hemen, ama dediklerinin minecraft ile alakasını hala çözemedim.

onat035

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
İlk mesajlarında 2lik taban 1,0lı bir şeyler demişsin ben de bilişim bölümü okuyorum bahsettiğin şeyler programlama dersinin ilk konularıydı hemen hemen, ama dediklerinin minecraft ile alakasını hala çözemedim.
Taban aritmetiği lise 1 konusu değil mi hatta? Redstone binary, display decimal ya. Onların taban çeviricilerini söylüyor

zencimusa

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Minecraft'ı ben bu resimlerden öğrendim :

Bunun bana alakası olmadığını söyleme. O tabanlarla ilgili dediğim şeyler şu algoritmaya dayanıyor http://en.wikipedia.org/wiki/Double_dabble . Yukarıdaki resim de o algoritmanın şeması. Benim videomda tabanlardan bahsettiğim bölüm de bu şemanın minecraft'taki versiyonu. Onat taban aritmetiği lise bir konusu haklısın fakat bu algoritmayı ve devreyi internetteki türkçe bir kaynaktan öğrenemezsin.

zencimusa

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Tamam ancak biz (ben, act, diğer kişiler) oyundaki makinaların kendi aralarındaki verimliliklerine bakıyor. Sen ayrı bir konudan yaklaşıyorsun
Evet farklı bir konudan yaklaşıyorum. Bu yüzden bu makineyi de kendime rakip olarak görmüyorum. Siz pratikte fayda görmek istiyorsunuz ben ise kendimi geliştirmek ve yaptığım şeylerde teoriği gerçek hayata dökmenin zevkini alıyorum. Senin bu projeyi yaptığın sürede ben ancak benim projemin kağıt üzerinde taslağını bitirmişimdir. Sonuç mu, senin projeni de ben yapmış olsaydım hem Redstone Shop'tan yine de çok daha fazla zevk almış olurdum hem de kendimi daha fazla geliştirmiş olurdum.

BaanKaii

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bende bi el atıyım, öncelikle musanın yaptığı büyük ve bayağı zahmet veren bir şey.Onatınkisi isi command bloacklarla hızlıca yapılabilen bir icat.Her iki icatda güzel fakat fark şu; ikisi ayrı dalalrda yapıldı.Onatda istese command olmadan yapabilrdi ve ya musada command block ile yapabilirdi.Ama gerçek şu ki bu forumda kim ne yaparsa yapsın ikinizin seviyesine ulaşamıycak. :D

Ayrıca işlevsel açıdan onatın yaptıkları daha iyi oluyor, en basit örnek olarak serverlarda musanın icadını yapmayı düşünüceklerini sanmıyorum. İkisi farklı dalalrda olduğu için bu AC ile COD karşılaştırmak gibi.Temelse ikiside oyun ama konuları bildiğiniz gibi çok farklı.Yani kimin daha iyi olduğunu söyleyemiycem ama onatınkisini küçük olduğu için daha çok sevdim.

Halt-

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
aranızdaki fark şu onat,sen kod kullanarak bunları yapıyorsun.Musa ise hiçbir kod kullanmadan sadece redstone ile yapıyor.

ProfeniX

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Onat vs ZenciMusa
Round 1 Fight :p