Kunduracı Göğsü Ameliyatı

Mugetsu42

Create a Different World
En iyi cevaplar
2
143318

Herkese merhaba değerli Forum'un değerli üyeleri ve ziyaretçileri. Bugün biraz sağlık konuşmak istiyorum. Bugün size kunduracı göğsü ameliyatından bahsedeceğim. Bu konuyu açmamdaki sebep bu ameliyatı benim de olmuş olmam ve internette araştırma yaparken detaylı bilgi bulamamış olmam.

Öncelikle pectus excavatum yani halk arasında kunduracı göğsü nedir bundan bahsedeyim. Kunduracı göğsü denen rahatsızlık fiziksel bir bozukluktur. Göğsünde tam ortasında oluşan bir çukur ile kendini gösterir. Bu hastalık doğuştan gelir fakat kendini ergenlik çağında gösterir. Kişiye herhangi bir ölümcül rahatsızlığı yoktur fakat akciğer kapasitesini az bir ölçüde azaltır, ayrııca kişideki fiziksel deformiteden dolayı kişide özgüven eksikliği meydana gelir. Kendini örtmek, vücudunu saklamak ister.

Tedavi olarak da 3 farklı şekilde tedavisi mümkündür. İlk yöntem vakum denen bir yöntemdir. Kişinin göğsüne yerleştirilen bir aletle kişinin göğsüne dışarı doğru vakum uygulanarak deformitenin düzeltilmesi amaçlanır. İşe yarayıp yaramama durumu tartışılır.

2. ve 3. yöntem birer ameliyattır. Bu ameliyatlardan biri kapalı diğeri ise açık ameliyattır.

Kapalı olan ameliyatın ismi "Nuss Operasyonu"dur. Bu operasyon anında sonuç gösterir. Yani ameliyattan çıkar çıkmaz göğsünüz düzelmiş olur. Nuss yönteminde kişinin göğsünün iki yanında kesik açılır ve göğsünün içine metal bir bar yerleştirilir. Bu bar sayesinde çukur dışarı doğru ittirilerek yok edilmiş olur. Fakat bu ameliyatın bazı dezavantajları mevcuttur. Olup olabileceğiniz en ağrılı ameliyatlardan biridir. İçinize yerleştirilen bar 2 veya 3 sene sonra yeni bir operasyonla alınır. Yani iki ameliyat söz konusu. Nuss ameliyatı 2 saat kadar sürer uyumanız ve uyanmanız dahil. Ameliyattan sonra 5 gün kadar hastanede kalınıyor ve taburcu ediliyorsunuz ve doktorunuzun belirlediği tarihlerde kontrole gidiyorsunuz.

Açık ameliyat ise göğsünüze birkaç parça metal yerleştirmek suretiyle yapılıyor. Göğsünüzde uzun bir çizik açılıyor ve operasyon bu şekilde gerçekleştiriliyor. İkinci bir ameliyat gerektirmiyor ve ameliyattan çıkar çıkmaz göğsünüzdeki farkı görebiliyorsunuz.

Ben kendi ameliyatımdan bahsedeyim. Bende de kunduracı göğsü vardı ve ameliyat olmaya karar verdim. Nuss ameliyatı oldum. Yani kapalı ameliyat. 8 Temmuz 2019 tarihinde hastaneye yatışımı yaptık ve 9 Temmuz 2019 tarihinde de ameliyata alındım. 2 saat kadar sürdüğünü söylediler. İlk kez ameliyat olacak olan varsa söyleyeyim. Benim ilk ameliyatım bu oldu ve acayip bir deneyimdi. Ameliyathaneye giderken heyecanlıydım ve o kapıdan içeri girdiğimde de artan heyecanımla beraber korku ve üşüme de başladı. Gerçkten çok soğuk. Her neyse. Ben ameliyattan sonra uyandığımda göğsümde inanılmaz bir ağrı hissettim ve elimden geldiğince yüsek ve anlaşılır bir sesle "ağrı kesici" dedim ve tekrar ettim. Beni asansöre götürdüler. O sırada bir hemşire "Tamam, odana gidince sana ağrı kesici vericez" dedi. Ben sabırla odama gitmeyi bekledim. Annem ben gittim gideli dua okuyormuş. Geldiğimde de çok mutlu oldu beni görünce. Beni yatağıma yatırmaları çok sıkıntılı olmuştu. Canım acıyor, üstüm açılıyor, nasıl tutacaklarını bilmiyorlar filan ama en son "1, 2, 3" deyip aldılar beni yatağa. Hastanede kaldığım sürece ağrı kesiciye bağımlı kaldım çünkü canım çok yanıyordu. Yataktan kalkmam gerektiğinde mesela sanki göğsüme mızrak saplanmış gibi oluyordum. İçimdeki barı hissediyorum, baskısını hissediyorum ve acıtıyor. Oldukça acılı bir bir haftanın ardından taburcu oldum. Evde yavaş yavaş acım azaldı. 2 ay kadar sonra az çok rahat edebilmeye başladım. Şu an 5. ay ve rahatça birçok şeyi yapabiliyorum. Sadece öksürmek ve özellikle de hapşırmak çok büyük sıkıntı. Ameliyattan sonra hapşırığımı hep tutmak zorunda kaldım çünkü hapşırdığımda ne olacağını az çok tahmin ediyordum. Uzun süre tuttum filan bir ara dedim ki bir hapşırayım ben. Tam hapşıracaktım ki göğsümde patlayacakmış gibi bir acı hissettim ve hemen engelledim hapşırığı. şu an da da gribim mesela ve her hapşırdığımda canım acıyor ama geçiyor sonra, önemi kalmıyor.

Görseller bana ait değildir. Telif hakkı yoktur.
143315

143316

143317

Kunduracı göğsü ameliyatı bu şekilde. Sormak istediğiniz şeyleri kesinlikle sorun, öğrenin.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi Forumlar :)

Not: İnternette ameliyatın videosu bulunmaktadır, isteyenler bulup izleyebilir.

I

Iskefiyeli18

Ziyaretçi
Geçmiş olsun.
Kofi Kingston göğsüne kunduracı göğsü diyebilir miyiz

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Geçmiş olsun, hapşururken ağrıyor dediğin yerde benim göğsüme girdi o ağrı.